środa, 21.03.2018 | Imieniny: Lubomira, Benedykta
Kogutek wiosna
Strona główna >> 100 lat po internowaniu legionistów Marszałka

100 lat po internowaniu legionistów Marszałka

Sto lat temu w obozie jenieckim w Szczypiornie zostali internowani legioniści Józefa Piłsudskiego. Uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed wieku odbyła się dziś, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Uroczystość rozpoczął koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Dysonans" z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Gości przywitali gospodarze spotkania: Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, ppłk Ryszard Czapracki, komendant COSSW i prezydent Grzegorz Sapiński. - Jestem naprawdę dumny, jako gospodarz miasta i jako Polak, z faktu, że przyszło mi żyć wśród ludzi, którzy szanują swoją przeszłość, potrafią transponować historyczne wartości na grunt współczesny - mówił prezydent Sapiński. - Za wszystkie inicjatywy, przywracające oraz utrwalające pamięć, że tu właśnie „rodziła się niepodległość”, dziękuję serdecznie.

Dzisiejsze spotkanie było także okazją do promocji najnowszej publikacji Archiwum Państwowego w Kaliszu - "Materiałów źródłowych do dziejów legionistów internowanych w Szczypiornie w 1917 roku" (wybór i opracowanie Grzegorz Waliś). Uroczystość zakończyła prezentacja najważniejszych źródeł dotyczących legionistów internowanych w Szczypiornie w 1917 roku.

tekst i zdjęcia: Tomasz Staszczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity