sobota, 24.03.2018 | Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny
Łódź Calisia na Prośnie
Strona główna >> 100. rocznica internowania Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie

100. rocznica internowania Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie

Już 4 sierpnia w Kaliszu odbędą się uroczystości związane z 100. rocznicą internowania Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie.

Uroczystości rozpocznie msza święta polowa, celebrowana przez JE Biskupa Kaliskiego ks. Edwarda Janiaka, w której udział weźmie kompania honorowa okręgu poznańskiego Służby Więziennej. W ceremonii uczestniczyć będzie także kompania honorowa V LO w Kaliszu. Oficjalną część zakończy defilada pododdziałów.

Na terenie Ośrodka zorganizowany zostanie także piknik militarny. Nie zabraknie pokazu historycznego sprzętu wojskowego, prezentacji wyposażenia i sprzętu współczesnych sił zbrojnych, stoisk promocyjnych COSSW,  KMP,  WKU, 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie, CIT oraz PSP. Utwory o charakterze patriotycznym zagra Orkiestra Dęta Stowarzyszenia „Gród nad Prosną”.

Wydarzeniem powiązanym z obchodami rocznicy internowania jest IV Turniej Szczypiorno Cup o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Będzie to już kolejna edycja największego w regionie turnieju piłki ręcznej, upamiętniającego miejsce, gdzie przed niemal stu laty, wraz z niepodległością rodziła się ta jedna z najpopularniejszych na świecie gier zespołowych.  Mecze zostaną rozegrane w dniach 4-6 sierpnia.

Sierpniowe uroczystości przypomną społeczeństwu historyczną wagę tamtych wydarzeń, pomogą również rozpropagować i utrwalić wartości wyrosłe na gruncie poświęcenia i ofiary żołnierzy, takie jak: honor, wierność, solidarność i patriotyzm.

Zapraszamy do zapoznania się z programem uroczystości:


 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity