sobota, 21.04.2018 | Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa
Kogutek wiosna
Strona główna >> 24 godziny teatru na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

24 godziny teatru na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

Znamy już program 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Jury wyłoni najlepszych spośród blisko setki aktorów, których zobaczymy w 11 spektaklach konkursowych z całego kraju. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć łącznie ponad 24 godziny teatru.

Najbliższa edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych (12–19 maja 2018 r.) będzie próbą nawiązania do pierwotnej idei Festiwalu Sztuki Aktorskiej – wydarzenia kulturalnego poświęconego mistrzostwu wykonawców. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprezentuje istotne zdarzenia w dziedzinie sztuki aktorskiej stworzone na scenach teatrów dramatycznych w całej Polsce – role i kreacje składające się na szeroki i możliwie autorytatywny kanon artystyczny.

Szlachectwo zobowiązuje – profil KST traktujemy jako zobowiązanie, ale przede wszystkim jako wyróżnienie. Będzie to Festiwal poświęcony w całości AKTOROM, co jednak równocześnie oznacza, że nad Prosną zaprezentują się spektakle wybrane z najlepszych i najważniejszych przedstawień powstałych w ostatnim czasie – mówi dyrektor Festiwalu Bartosz Zaczykiewicz.

Podczas ośmiu dni 58. KST zobaczymy 11 spektakli konkursowych, w których wystąpi 95 aktorów wszystkich pokoleń, znanych miłośnikom teatru, kina i telewizji.

Festiwal otworzy Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie optymistycznym „Triumfem woli” w reżyserii Moniki Strzępki. W niedzielę zobaczymy dwa spektakle: „Reykjavík ’74” w reżyserii Katarzyny Kalwat z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu i „Murzynów we Florencji” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Nowego w Krakowie. Następnego dnia na Dużej Scenie zagrają świeżo upieczeni absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w spektaklu Ewy Kaim „Do DNA”; zaraz potem w sali CKiS zobaczymy „Ojca” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru im. Stefana Jaracza „Ateneum” w Warszawie, w którym tytułową rolę kreuje Marian Opania. We wtorek 15 maja zagości w Kaliszu Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach z przedstawieniem „Słowo o Jakóbie Szeli” w reżyserii Michała Kmiecika. Kolejny dzień to spotkanie z Teatrem Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu i spektakl Agaty Dudy-Gracz „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”. W czwartkowy wieczór Wrocławski Teatr Współczesny pokaże „Genialną przyjaciółkę” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej – adaptację przebojowej powieści Ellany Ferrante. W przedostatni dzień 58. KST ponownie zobaczymy dwa spektakle: przedstawienie gospodarzy Festiwalu, czyli „Noce i dnie. Tom VI: nie wiem, o czym jest jutro” w reżyserii Seba Majewskiego, oraz „Historię Jakuba” słowackiego reżysera Ondreja Spišáka z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy. Ostatnim spektaklem konkursowym będzie „Z miłości” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

W oczekiwaniu na werdykt jury przeniesiemy się do „Leningradu” w reżyserii Łukasza Czuja. Pełny czarnego humoru muzyczny spektakl z Teatru Piosenki – Strefa Kultury Wrocław od dziewięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród publiczności.

Ceny biletów na poszczególne spektakle wahają się od 30 do 110 zł.
Szczegółowy program i recenzje poszczególnych spektakli znajdują się w załącznikach.

58. Kaliskie Spotkania Teatralne realizowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity