wtorek, 19.06.2018 | Imieniny: Gerwazego, Protazego
Kogutek wiosna
Strona główna >> 8. literacka gra miejska „Asnyk znany i mniej znany”

8. literacka gra miejska „Asnyk znany i mniej znany”

W środę, 6 czerwca odbyła się literacka gra miejska zorganizowana po raz ósmy przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz i Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Wydarzenie honorowym patronatem objął  Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza.

W przygotowaniu gry uczestniczyło łącznie osiem szkół i instytucji kultury, w tym ponad dwudziestu nauczycieli i działaczy Stowarzyszenia oraz dziewiętnastu uczestników. Na trasę gry wyruszyło 97 uczniów kaliskich szkół wraz z opiekunami oraz grupa uczniów z Rychnowa, a także uczestnicy indywidualni, w tym spoza Kalisza. Na starcie gry, przy pomniku Adama Asnyka, złożona została wiązanka kwiatów.

Podczas finału gry prezydenta Grzegorza Sapińskiego reprezentował Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.

Uczestnicy odwiedzili osiem punktów gry zlokalizowanych w obrębie śródmieścia. W Pałacu Puchalskich obejrzeli inscenizację opartą na tekście noweli Marii Konopnickiej „Urbanowa”, gdzie tytułowa bohaterka wspominała lata służby spędzone w rodzinie „państwa Asnyk”. Do katedry udali się, by uczestniczyć we wpisaniu do akt parafialnych faktu narodzin poety i ustalić datę jego chrztu. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka odbyło się spotkanie poety z dawnymi nauczycielami i kolegami na temat jego działalności patriotycznej i społecznej. Na ulicy Zamkowej, w pobliżu tablicy upamiętniającej Asnyka, w Centrum Informacji Turystycznej, uczestnicy wysłuchali jednego z wielu listów, jakie z zagranicznych wędrówek pisał do swych rodziców młody poeta, a w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej poznali datę lwowskiego debiutu i pierwszej publikacji w rodzinnym mieście sławnego kaliszanina. Niewątpliwą atrakcją gry był mini-koncert w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, gdzie, niczym w XIX-wiecznym salonie, modne w owym czasie wiersze Adama Asnyka, do których muzykę pisali najpopularniejsi kompozytorzy tamtych czasów, wykonali we współczesnej, autorskiej szacie muzycznej – muzyk i kompozytor Fryderyk Stankiewicz oraz solistka Karolina Stankiewicz.

Podczas finału gry, który odbył się tradycyjnie w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Fabrycznej, wykonawcy ról z poszczególnych punktów pozowali do wspólnego zdjęcia, a wśród uczestników rozlosowano nagrody książkowe.

Poprzez grę Stowarzyszenie pragnęło przypomnieć zarówno literackie dokonania Adama Asnyka, w tym wielką popularność jego twórczości wśród współczesnych mu czytelników, pokazać miejsca w Kaliszu, z którymi czuł się związany oraz miejsca jego upamiętnienia, jak też losy po opuszczeniu miasta: działalność patriotyczną, represje zaborców, tułaczkę poza krajem i lata spędzone w Galicji bez możliwości powrotu do „grodu otoczonego ramionami Prosny”.

Tekst: Elżbieta Stadtmuller
Zdjęcia:Danuta Gruchot

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity