piątek, 22.06.2018 | Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana
Łódź Calisia z teatrem
Strona główna >> Bądź zdrowy, oddychaj czystym powietrzem. Kalisz zaprasza!

Bądź zdrowy, oddychaj czystym powietrzem. Kalisz zaprasza!

Czyste powietrze ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Współczesny styl życia sprawia, że borykamy się z zanieczyszczonym środowiskiem, niską emisją i wysokim stężeniem CO2. W jaki sposób możemy wpłynąć na poprawę jakości powietrza? Dowiemy się z kampanii informacyjno-promocyjnej, która jest elementem zintegrowanego projektu Miasta Kalisza pn. „Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Miasta Kalisza wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększającą jego energooszczędność”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W ramach kampanii odbędą się rajdy rowerowe połączone z piknikami, spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w mediach pojawią się spoty telewizyjne i radiowe, w gazetach będą zamieszczone artykuły tematyczne.

  

Zapraszamy także do odwiedzania strony na facebooku:  facebook.com/KaliszczasnaTwojruch, na której pojawią się m.in. informacje o konkursie fotograficznym. Będzie on polegał na dodawaniu zdjęć opisujących drogę bez samochodu. Dla uczestników są przewidziane atrakcyjne nagrody w postaci bonów. Zwycięzca otrzyma bon na rower wartości 1500 zł, druga nagroda to bon na hulajnogę wartości 400 zł, a trzecia na rolki o wartości 200 zł. Dla następnych 10 osób przygotowany zostanie pakiet upominków. Konkurs będzie trwał przez tydzień.

Przez cały czas trwania kampanii będą emitowane spoty telewizyjne. Natomiast spoty radiowe będzie można usłyszeć na antenie Radia Centrum Kalisz i radia Eska Kalisz-Ostrów.

W listopadzie w gazetach Życie Kalisza i 7 Dni Kalisza pojawią się artykuły dotyczące kwestii zrównoważonego transportu.

W dniach 8 i 15 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży.

Pierwszy rajd rowerowy odbędzie się już w sobotę, 4 listopada. Zostanie połączony z piknikiem rodzinnym.  Zbiórka uczestników zaplanowana została na godz. 10.00 przed Ratuszem. Każdy otrzyma zestaw gadżetów. Zapisy prowadzone będą na profilu facebook oraz kalisz@czasnatwójruch.pl. Rajd będzie przebiegał ulicami i ścieżkami rowerowymi Kalisza. Zakończy go piknik rodzinny na Polach Marsowych.

Przewidziano różne atrakcje zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych: gry planszowe, sprawnościowe, zabawy dla dzieci, balony, bańki mydlane, kalambury, quizy z nagrodami. Nie zabraknie poczęstunku, a w przypadku deszczowej pogody będzie można schronić się w namiocie. 

Gościem specjalnym wydarzeń będzie Piotr Bielak, akrobata, który zaprezentuje widowiskowe pokazy jazdy na rowerze. To pierwszy i jedyny człowiek w Polsce, który przejechał na rowerze trialowym ośmiometrowy odcinek po linie. Jest również pierwszym i jedynym człowiekiem na świecie, który żongluje czterema piłkami siedząc na kierownicy roweru, znajdując się jednocześnie na platformie umieszczonej dwa metry nad ziemią.

Szczegółowy program imprez znajduje się na załączonym plakacie.

Kampania Miasta Kalisza ma uświadomić mieszkańcom, że największym źródłem niskiej emisji, drugim zaraz po spalaniu śmieci, jest transport samochodowy.

Autobus, rower, spacer – to doskonała alternatywa dla aut osobowych. Wybierając podróż rowerem lub komunikacją miejską przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, redukcji hałasu i korków ulicznych, dbamy także o kondycję fizyczną. Mniej samochodów na drodze to mniejsza emisja spalin.

- Kalisz to miasto, w którym konsekwentnie są realizowane działania proekologiczne, zmierzające do poprawy jakości powietrza i zredukowania niskiej emisji. Kluczowa dla Kalisza jest kwestia nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, dzięki którym zmniejsza się emisja spalin. Wzrasta znaczenie i jakość transportu miejskiego. Autobusy sukcesywnie wymieniamy na proekologiczne, przyjazne środowisku i mieszkańcom. Niebawem w mieście powstaną także nowoczesne centra przesiadkowe, zainstalowane zostaną biletomaty i tablice informujące o odjazdach autobusów w czasie rzeczywistym – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Coraz popularniejszym środkiem transportu w najstarszym polskim mieście jest rower. Dróg dla cyklistów w Kaliszu cały czas przybywa i jest to proces, który będzie trwał. W tym roku został zrealizowany projekt „Kaliski rower miejski”, mieszkańcy głosowali na niego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Sposób podróżowania ma ogromne znaczenie. Rower i autobus czy samochód? Jeśli uświadomimy sobie, ile szkody wyrządzamy środowisku rezygnując z jednośladu, transportu zbiorowego czy spaceru wybór jest prosty. Czas na Twój ruch!

Tekst: Anna Błaszczyk

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity