poniedziałek, 23.04.2018 | Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Łódź Calisia na Prośnie
Strona główna >> Bogaty początek sezonu artystycznego Filharmonii

Bogaty początek sezonu artystycznego Filharmonii

Płyta z polonezami, historyczne wykonanie opery "Aleksander i Apelles" Karola Kurpińskiego oraz prawykonanie utworu "Memoirs" Adama Bałdycha - to najbliższe plany na kolejny sezon artystyczny Filharmonii Kaliskiej. O szczegółach przedsięwzięć mówił dziś dyrektor Adam Klocek.

Na początek listopada planowana jest premiera płyty z polonezami. - Nagrana we wrześniu, to bodaj pierwsza tego typu kompilacja na świecie - mówi Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej. - Polonez, polski taniec, gościł w kulturze europejskiej od końca XVII wieku. Na płycie znajdą się kompozycje m.in. Telemanna i Bacha, czyli utwory z początku XVIII wieku. Całość wieńczy polonez Kilara. Pomiędzy nimi są mniej znane utwory, co nie oznacza, że mniej ciekawe. Wydawcą albumu jest Polskie Radio, co z pewnością przełoży się na promocję płyty. Niemal wszystkie koszty produkcji zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury. Koncert promocyjny odbędzie się 5 listopada, w słynnej sali im. Witolda Lusłowskiego w Warszawie.  

Nowy sezon artystyczny Filharmonia Kaliska zainauguruje operą "Aleksander i Apelles" Karola Kurpińskiego. - Utwór został napisany w 1815 roku, w związku z kongresem wiedeńskim - mówi dyrektor Klocek. - Opera nawiązuje do motywów greckich, czuć w niej jednak bardzo silne podteksty patriotyczne. Wykonanie utworu jest bardzo ważnym wydarzeniem muzycznym i muzykologicznym w skali całego kraju. Kurpiński był pierwszym przed Chopinem kompozytorem na skalę europejską. To muzyka bardzo wysokiej próby. Chcemy nagrać to wykonanie. Być może także ta muzyka znajdzie się na płycie.

Filharmonia Kaliska wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca przygotowuje kolejne wydarzenie. - Dla naszej instytucji pisze europejskiej sławy skrzypek jazzowy, Adam Bałdych - mówi dyrektor Klocek. - Będzie to pierwszy w jego karierze utwór na dużą orkiestrę symfoniczną i trio jazzowe. Tytuł utworu to "Memoirs" ("Pamiętniki"). Jak zwykle oczekuję muzyki na najwyższym poziomie i mam nadzieję, że będzie to kolejne ważne wydarzenie artystyczne.

Prawykonanie utworu zaplanowane zostało na 15 grudnia tego roku.

tekst i zdjęcia: Toamsz Staszczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity