poniedziałek, 23.04.2018 | Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Panorama Prosna
Strona główna >> Budżet Obywatelski Kalisza przykładem dla innych

Budżet Obywatelski Kalisza przykładem dla innych

Prezydent Grzegorz Sapiński spotkał się dziś z delegacją z Ukrainy – przedstawicielami grupy, która powstała w ramach projektu "Budżety publiczne od A do Z: informowanie, zaangażowanie i aktywizacja społeczeństwa obywatelskiego". Goście odwiedzili Kalisz, by porozmawiać o realizowanym przez nas budżecie obywatelskim i poznać przykłady partycypacji społecznej.

- Cieszymy się, że, że nasi wschodni sąsiedzi odwiedzili nas, by zapoznać się z mechanizmem funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego Kalisza - mówi prezydent Grzegorz Sapiński. - Wierzymy, że jest to najlepsza forma partycypacji społecznej, która pozwala współdecydować mieszkańcom Kalisza o kierunkach rozwoju miasta.

Prezydent Grzegorz Sapiński przedstawił sposób realizacji budżetu obywatelskiego oraz omówił poszczególne zadania.

- Każdego roku realizujemy kilkadziesiąt zadań - dodaje Piotr Cieślak, kierownik Biura Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Z ostatniej edycji ukończyliśmy już 23 inwestycje. Zrealizujemy jeszcze 31.

Projekt "Budżety publiczne od A do Z: informowanie, zaangażowanie i aktywizacja społeczeństwa obywatelskiego" realizowany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI wspólnie z Międzynarodową organizacją charytatywną "Fundusz Europy Wschodniej" przy wsparciu UE.

W dziesięciu miejscowościach Ukrainy, w ramach projektu, powstają grupy robocze/koordynacyjne kierujące wprowadzeniem budżetów obywatelskich w swoich miejscowościach. Uczestnicy projektu biorą udział w warsztatach i seminariach dostarczających im wiedzy teoretycznej, poznaja polskie przykłady budżetów obywatelskich i partycypacji społecznej, jak też planuja i organizują działania promocyjne, nabór, weryfikację oraz wybory wniosków na inwestycje w ramach budżetów obywatelskich.

 

Tekst i zdjęcia: Anna Błaszczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity