piątek, 25.05.2018 | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Łódź Calisia z teatrem
Strona główna >> Carmen Sacrum Festival po raz 24.

Carmen Sacrum Festival po raz 24.

Dwa dni chóralnego festiwalowego śpiewania czekają Kaliszan już w weekend 16 i 17 czerwca. W tych dniach odbędą się XXIV Wielkopolskie Spotkania Chóralne CARMEN SACRUM FESTIVAL 2017. Tym razem koncert główny będzie miał charakter ekumeniczny. Wśród gości znajdzie się ewangelicki chór „Cantate '86” z miasta partnerskiego Hamm pod dyrekcją Wernera Granza, a także Chór Katedry Prawosławnej Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Festiwal organizowany jest przez Towarzystwo Śpiewacze ECHO w Kaliszu, działające przy bazylice św. Józefa, a finansowany z budżetu Miasta Kalisza w ramach działań kulturalnych.

Pierwszy dzień festiwalowego śpiewania będzie miał miejsce w piątek, 16 czerwca o godz. 19.00. Odbędzie się wówczas koncert muzyki rozrywkowej pod basztą Dorotką pt. „DEO ET HOMINIBUS” (w razie niepogody koncert przeniesiony zostanie do Sali Koncertowej PSM w Kaliszu). Wykonawcami koncertu będą „Cantate ’86Jugendchor und Junger Chor der ev. Kirchengemeinde Mark-Westtünnen in Hamm/Westfalen” (Hamm) z dyrygentem - Wernerem Granzem, Chór Chłopięco – Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego oraz Kaliska Orkiestra Rozrywkowa z Bandliederem Marcinem Wieczorkiem. Koncert poprowadzi Katarzyna Hybś.

W sobotę, 17 czerwca 2017 roku o godz. 18.00, w Bazylice św. Józefa w Kaliszu zostanie odprawiona msza święta oraz będzie miał miejsce ekumenciczny koncert pt. „Abyśmy byli jedno”. Zaśpiewają: „Cantate ’86Jugendchor und Junger Chor der ev. Kirchengemeinde Mark-Westtünnen in Hamm/Westfalen”, Chór Katedry Prawosławnej Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego oraz Chór Chłopięco – Meski Bazyliki Kaliskiej. Za prowadzenie koncertu odpowiedzialny będzie ks. dr Jarosław Powąska.

Wstęp na na wszystkie wydarzenia Carmen Sacrum Festival jest wolny. Impreza finansowana jest bowiem z budżetu Miasta Kalisza w ramach wsparcia działań kulturalnych na rok 2017. Współorganizatorami są Bazylika św. Józefa w Kaliszu oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Kaliszu. Tegoroczne spotkania chóralne wsparły również Drukarnia Kalgraf, Agencja Reklamowa Jonatan, Kawiarnia Muzealna. Chórzyści z Hamm skorzystają też z gościnności Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.


Chóry występujące na CSF 2017:

***
Cantate '86 jest młodzieżowym chórem gminy ewangelickiej Hamm-Mark / Westtünnen. W jego repertuarze przeważa sakralna muzyka chóralna z różnych epok i w różnorodnych stylach. Chór występuje regularnie podczas nabożeństw i koncertów. Dotychczas koncertował we Francji, Estonii, Polsce, a także USA i Szwajcarii. Dziesięciokrotny udział w Dniach Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego oraz w Kościelnych Spotkaniach Ekumenicznych umożliwił chórowi zwiedzenie całych Niemiec. Dużym impulsem jest dla chóru udział w różnorodnych konkursach. Corocznie punktem kulminacyjnym jest koncert bożonarodzeniowy w Hamm z udziałem znanych artystów krajowych i międzynarodowych. Chór w roku bieżącym przyjechał na zaproszenie Towarzystwa Śpiewaczego Echo w ramach współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi. Zostało ono wystosowane podczas wizyty kaliskiej delegacji w Hamm. Chóry nawiązały współpracę artystyczną.


***
Chór Katedry Prawosławnej Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi tworzą uczniowie, studenci i osoby pracujące różnych wyznań i narodowości. Repertuar obejmuje przede wszystkim utwory liturgiczne, gdyż chór czynnie uczestniczy w życiu parafii śpiewając na wszystkich nabożeństwach i uroczystościach odbywających się przy parafii. Jego repertuar stanowi muzyka cerkiewna różnych epok od znamiennoho rospiewa do muzyki współczesnej. Chór koncertuje w Łodzi i całej Polsce. Od 2015r. dyrygentem jest Adam Tomaszewski, absolwent Studium Psalmistów i Dyrygentów Cerkiewnych w Hajnówce, a także Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.


***
Chór Chłopięco – Męski Bazyliki Kaliskiej – już w latach pięćdziesiątych XIX w. przy kościele farnym (dzisiejsza kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Bazylika św. Józefa) rozpoczął działalność chór, założony przez ks. Hordiewicza. Pierwsze wzmianki prasowe, mówiące o kilkuletnim istnieniu chóru kościelnego śpiewającego w czasie nabożeństw, pochodzą z roku 1891.

W 1992 roku obchodzono 100 - lecie Towarzystwa, które od 1987 roku pracuje pod artystycznym kierownictwem Marka Łakomego. Wtedy to właśnie Patron Towarzystwa, ks. prałat Lucjan Andrzejczak wyszedł z propozycją powołania chóru chłopięcego „Schola Vocalis” i w przyszłości połączenia go z głosami męskimi Towarzystwa. Pierwszy występ zespołu chłopięcego miał miejsce 24 października 1993 roku w Bazylice św. Józefa.

Konsekwentne opracowywanie nowego, wspólnego repertuaru doprowadziło w 1997 roku do powołania Chóru Chłopięco - Męskiego Bazyliki Kaliskiej. 15 maja tego roku nastąpiła już po raz trzeci rejestracja Towarzystwa Śpiewaczego „Echo” w Kaliszu, które wpisane zostało do rejestru Stowarzyszeń i Związków, prowadzonego przez Sąd Wojewódzki w Kaliszu. Rozdzielone zostały funkcje organizacyjno – finansowe od artystycznych.

Muzyczną wizytówką parafii stał się Chór Chłopięco – Męski Bazyliki Kaliskiej, którego kierownikiem artystycznym i dyrygentem pozostał Marek Łakomy. W repertuarze chóru do dziś znajdują się utwory sakralne od chorału gregoriańskiego do współczesności, a także pieśni świeckie i piosenki rozrywkowe.

Od roku 2000 zespół jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia „Pueri Cantores”. Obecnie pieczę nad chórem sprawuje Kustosz Sanktuarium św. Józefa , ks. prałat dr Jacek Plota, a prezesem Towarzystwa od 2013 roku jest Joanna Walczak. Emisje głosu w zespole prowadzi pani Henryka Iglewska – Mocek.

Najważniejsze osiągnięcia chóru:

Chór koncertował w wielu miastach Polski, odbył 19 podróży artystycznych do krajów Europy: Austria, Białoruś, Czechy, Holandia , Litwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja , Ukraina , Watykan i Włochy.

Nagrywał audycje radiowe w Polskim Radiu, Radiu Vaticana (Watykan), Radiu WDR (Kolonia - Niemcy) Sverigen Radio (Sverigen - Szwecja) .Wydał 5 płyt CD (w tej chwili nagrał szóstą). Współpracował z Filharmonią Kaliską i Państwowym Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Oprac. CSF 2017

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity