poniedziałek, 23.04.2018 | Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Panorama Prosna
Strona główna >> Dzień Papieski w SP 15

Dzień Papieski w SP 15

Celem Szkoły Podstawowej nr 15 jest pielęgnowanie wartości przekazanych przez wielkiego Polaka - św. Jana Pawła II. Jak co roku, uczniowie naszej placówki oświatowej, pod kierunkiem SM. Martyny Stawińskiej podjęli pracę nad przygotowaniem kolejnego już XVII Dnia Papieskiego.

W ramach projektu edukacyjnego, związanego z hasłem Dnia Papieskiego: „ Idźmy naprzód z nadzieją”, dzieci podjęły trud analizowania tematu wydarzenia. Pracując w poszczególnych grupach klasowych, metodą burzy mózgów, podjęły rozważania nad następującymi zagadnieniami:

kl. I - wykonała rysunki na temat: „Papież w oczach dziecka”,
kl. II - zastanowiła się nad tym:, „Co dawała Papieżowi Janowi Pawłowi II modlitwa?”,
kl. III a - rozważyła zagadnienie: „ Jak mogę budzić nadzieję w serach ludzi chorych?”,
kl. III b - szukała odpowiedzi na pytanie: „Jak mogę budzić nadzieję w sercach wrogów?”,
kl. III c - podjęła refleksję nad tematem: „ Jak mogę budzić nadzieję w sercach ludzi biednych?”,
kl. IV a i IV b - przeanalizowały myśl: „ Jak mogą budzić nadzieję w sercach Polaków?”,
kl. V - rozważyła kwestię związaną z pytaniem: „Jak mogę budzić nadzieję w sercach nauczycieli?”,
kl. VI - przemyślała pytanie: „ Jak mogę budzić nadzieję w rodzicach?”,
kl. VII – zastanowiła się nad tym: „ Jak mogę budzić nadzieję w sercach ludzi młodych?”.

Swoje przemyślenia uczniowie przedstawili w formie plakatu. Dzieci poprzez wspólną refleksję nad życiem Jana Pawła II, uświadomiły sobie, że każdy człowiek potrzebuje nadziei i każdy może przekazywać ją innym.  Przekonały się także, że źródłem nadziei była dla papieża jego głęboka przyjaźń z Bogiem, którą pielęgnował na modlitwie.

Plakaty wraz z programem słowno-muzycznym, połączonym z prezentacją multimedialną wykonaną przez uczennicę kl. VII Celinę Karolak, zostały przedstawione 8 października  wiernym parafii św. Gotarda, a dzień później, całej społeczności szkolnej.

W Liturgię Mszy Świętej XVII Dnia Papieskiego włączyły się dzieci, nauczyciele oraz rodzice. Poprzez komentarze, czytania mszalne, psalm, a także przygotowany przez dzieci apel i modlitwę wiernych, społeczność naszej szkoły mogła ukazać wiernym parafii  wielkoduszną postawę Jana Pawła II, który promieniował nadzieją i rozdawał ją innym, często zaczynając od uśmiechu.

W ramach przygotowań do Dnia Papieskiego każde dziecko wykonało też kotylion, który zawierał logo tego dnia oraz symbol, z którym kojarzyło się uczniowi słowo „nadzieja”. Różnorodność pomysłów uświadomiła wszystkim, jakie bogactwo treści mieści się w tym jednym słowie.

Ufamy, że tegoroczne zgłębianie papieskiego nauczania o nadziei, która rodzi się wszędzie tam, gdzie ludzie obdarzają się nawzajem dobrem, sprawi, że dzieci będą pragnęły naśladować św. Jana Pawła II i zechcą być promykami nadziei w swoich środowiskach.

Tekst i zdjęcia: Organizatorzy

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity