sobota, 21.04.2018 | Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa
Panorama Prosna
Strona główna >> Ekonomicznie i ekologicznie

Ekonomicznie i ekologicznie

Spółka AQUAPARK KALISZ postawiła na ekonomię i ekologię - obecny system elektrycznego ogrzewania lodowiska został zastąpiony systemem wykorzystującym odzysk ciepła z agregatów produkujących lód. To pionierski projekt w tego typu obiektach, który podniósł jakość usług a także da realne oszczędności.

Rozpoczęte w ubiegłym roku inwestycje w infrastrukturę nie ominęły także obiektu lodowiska. Powstała kolejna zabudowa ścian obiektu przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 22-24. Pozwoli ona dłużej i efektywniej utrzymać odpowiednią temperaturę tafli i w sezonie zimowym dłużej cieszyć się jazdą na łyżwach przy nieco wyższych temperaturach na zewnątrz.

Zdecydowanie największą inwestycją na terenie lodowiska w ostatnich latach jest przebudowa systemu ogrzewania obiektu (pomieszczeń dla Klientów, biur, toalet, zaplecza). Do utrzymania tafli lodowiska w odpowiedniej temperaturze służą dwa duże agregaty chłodnicze. Produktem ubocznym chłodzenia jest ciepło wytwarzane w tym procesie.

- Wykorzystaliśmy to ciepło poprzez system instalacji odzysku, w skład którego wchodzą wymienniki płytowe wraz z automatyką oraz zbiorniki buforowe z systemem rozprowadzenia ciepła w budynku. Do celów centralnego ogrzewania zamontowano w pomieszczeniach socjalnych oraz toaletach grzejniki oraz nagrzewnice powietrzne, co w znaczący sposób podniosło komfort dla korzystających z lodowiska - podkreśla Radosław Janczak, prezes AQUAPARK KALISZ. 

Zastosowany system odzysku ciepła z agregatów rozwiązuje również problem śniegu zbieranego przy codziennej konserwacji lodowiska.

- Podczas prac modernizacyjnych zamontowaliśmy nagrzewnicę powietrzną oraz wężownicę wodną zasilaną ciepłem z układu odzysku, które roztapiają śnieg. Do tej pory śnieg usuwany był przez firmę zewnętrzną, co stanowiło dodatkowy koszt - informuje Jacek Kujawski, kierownik działu technicznego. - Wszystkie prace związane z budową nowego systemu ogrzewania obiektu poszły zgodnie z planem, a jego efekty można poczuć przekraczając próg lodowiska. Dzięki modernizacji obiekt zyskał wiele na jakości świadczonych usług, a Spółka, dzięki nowemu rozwiązaniu zaoszczędzi na rachunkach za energię elektryczną. 

Oprac. Aquapark Kalisz

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity