niedziela, 20.05.2018 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Nocny widok ze szpitala
Strona główna >> Galeria Tarasina zaprasza

Galeria Tarasina zaprasza

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina do 27 maja br. można zobaczyć „STOCZNIĘ” - wystawę fotografii Michała Szlagi. Na wernisaż i spotkanie autorskie organizatorzy zapraszają w najbliższy piątek, 21 kwietnia, o godzinie 19:00.

Fotograf Michał Szlaga przez 13 lat zajmował się fotografowaniem STOCZNI GDAŃSKIEJ, dokumentując jej ostatnie lata. Dzięki Michałowi Szladze powstało ponad 60 obiektów muzealnych (slajdy, odbitki, filmy oraz książka „Stocznia”). Przyniosły one autorowi wiele nagród (m.in. w 2015 roku – został Kulturystą Roku 2014 w plebiscycie Radiowego Domu Kultury – Programu III Polskiego Radia) a ostatecznie, w grudniu 2016 roku, paryskie Centrum Pompidou zakupiło kopię wystawy całego projektu do swoich zbiorów.

W ramach kolejnej odsłony „Postoju ze sztuką” kaliszanie będą mogli zobaczyć dwie wybrane fotografie z projektu „Stocznia”. Ponadto, prezentowane w przestrzeni miejskiej fotografie będzie można zakupić w postaci plakatów kolekcjonerskich, numerowanych i podpisanych przez Michała Szlagę. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na rzecz Fundacji Promocji Solidarności (plakaty znajdują się w siedzibie galerii).

Do 27 maja zobaczyć można również fotografię „Serra Pelada/Kopalnia Złota” Sebastiao Salgado. Autor zdjęcia to brazylijski mistrz fotografii ceniony na całym świecie za czarno-białe cykle fotograficzne. Prezentowana w Galerii Pulsar fotografia „Serra Pelada” z 1986 r. pochodzi z cyklu „Robotnicy” nazywanego „Wielką Epopeją". To gigantyczna opowieść o ludziach z całego niemal świata, pracujących wyłącznie własnymi rękami. „Amazońska gorączka złota” należy do najbardziej reprezentatywnych części tego cyklu.

Galeria Tarasina zaprasza także na projekcje filmów, w ramach cyklu Kino (na) sztuki, które korespondują z tematami poruszanym przez Szlagę i Salgado. W czwartek 13 kwietnia odbyła się prezentacja filmu „Sól Ziemi”( reż. Wim Wenders), który powstał z inspiracji właśnie fotografią „Serra Pelada”.

Najbliższe projekcje:
27.04.2017, czwartek, godz. 18:00 – „Człowiek” (reż. Yann Arthus-Bertrand)
25.05.2017, czwartek, godz. 18:00 – „Homo sapiens” (reż. Nikolaus Geyrhalter).
Więcej szczegółów na stronie www.tarasin.pl

Oprac. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity