sobota, 24.03.2018 | Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny
Kogutek wiosna
Strona główna >> Hołd dla kapelana powstania warszawskiego

Hołd dla kapelana powstania warszawskiego

Przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy, reprezentanci środowisk kombatanckich i młodzież szkolna oddali hołd związanemu z Kaliszem księdzu Józefowi Sieradzanowi. Uczestnicy uroczystości najpierw złożyli kwiaty pod obeliskiem poświęconym kapelanowi powstania warszawskiego, a później wzięli udział w mszy świętej przy grobie duchownego.

W przeddzień 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego hołd kapelanowi zrywu niepodległościowego złożyli: Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza; w imieniu Grzegorza Sapińskiego, prezydenta Kalisza – wiceprezydent Barbara Gmerek; Edward Prus, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza. W poniedziałkowe popołudnie, przy obelisku poświęconym księdzu Sieradzanowi, na terenie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, któremu duchowny patronuje, pojawili się też przedstawiciele środowisk kombatanckich, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz przy ul.  Częstochowskiej, gdzie przy grobie księdza została odprawiona msza święta.

Józef Sieradzan urodził się 4 lutego 1912 roku w Miłkowicach n. Wartą. Święcenia kapłańskie przyjął w 1941 roku. W czasie powstania warszawskiego ks. Sieradzan był wojskowym kapelanem Marymontu w stopniu kapitana. Za męstwo wykazane w czasie walk został odznaczony krzyżem walecznych. W marcu 1945 roku ks. Sieradzan został wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Kaliszu. Tu dał się poznać jako społecznik: jako kierownik „Caritas” zorganizował dla ubogich stołówkę, a dla dzieci świetlicę i kolonie. Był organizatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, kapelanem kaliskiej straży pożarnej oraz prefektem w kaliskich szkołach średnich. Przez wiele lat związany był z parafią Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Św. Gotarda) w Kaliszu, której został proboszczem. W 1988 roku ks. Sieradzan przeszedł na emeryturę, po czym zamieszkał u sióstr Miłosierdzia Bożego przy ulicy Poznańskiej, gdzie pełnił funkcję kapelana. Ks. Sieradzan zmarł 27 września 1996 roku w Kaliszu.

Tekst: Anna Błaszczyk

Zdjęcia: Ryszard Jezierski

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity