piątek, 25.05.2018 | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Noc trzy wieże
Strona główna >> Jarosław Woźniak - kaliskim Królem Kurkowym

Jarosław Woźniak - kaliskim Królem Kurkowym

Dziś z okazji Święta Miasta odbyło się XXV Europejskie Strzelanie o Srebrną Lilię św. Józefa. Na Głównym Rynku wręczono nagrody i dokonano uroczystej intronizacji Króla Kurkowego.

Zawody przeprowadzono na strzelnicy Bractwa Kurkowego. Po nich bracia przemaszerowali w uroczystym pochodzie przez Park Miejski, Plac Jana Pawła II, Plac Św. Józefa, ulicę Kolegialną, Sukienniczą, Kazimierzowską i Śródmiejską na Główny Rynek.

Królem elektem został Jarosław Woźniak, Pierwszym Rycerzem elektem Jan Wypych, Drugim Rycerzem elektem Andrzej Cięgnisz.

Insygnia władzy królewskiej przekazał Król Kurkowy Jerzy Wypych. Nowo wybrany król złożył przysięgę i otrzymał miano monarsze „Pogodny”.

Gratulacje przekazali prezydent Grzegorz Sapiński i Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza.

Księciem Młodzieżowym 2017 roku został Krzysztof Handke.

W czasie uroczystości wzniesiono toast za pomyślność miasta Kalisza i jego mieszkańców miodem pitnym. Bracia Kurkowi złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie ratusza.

Główne trofeum zawodów – Srebrną Lilię – otrzymał Adam Mucha.

Najlepszy w strzelaniu do Tarczy Prezydenta Miasta Kalisza był Zbigniew Szota.

Prezydent Grzegorz Sapiński i przewodniczący Andrzej Plichta wręczyli nagrody w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych dawniej i dziś” pod patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 1 i Bractwo.

Na dzisiejsze święto przybyły liczne bractwa m.in. z Krakowa, Łodzi i Tarnowa. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta OSP Chełmce.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity