poniedziałek, 23.04.2018 | Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Noc trzy wieże
Strona główna >> Kradzież tożsamości podczas internetowego głosowania na zadania BO

Kradzież tożsamości podczas internetowego głosowania na zadania BO

W miniony piątek do Urzędu Miejskiego w Kaliszu zgłosiły się osoby, które nie mogły zagłosować na zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 drogą internetową, ponieważ ich dane osobowe zostały już wykorzystane. O zaistniałej sytuacji oraz podejmowanych przez Miasto Kalisz krokach prawnych poinformował dziś prezydent Grzegorz Sapiński.

- Głosowanie dobiegło końca, ale okazuje się, że ktoś wykorzystał podczas głosowania internetowego cudze dane osobowe. Sam również nie mogłem zagłosować, bo ktoś za mnie oddał głos - mówił prezydent. - Większość osób, które zgłosiły się do nas z tym problemem, były członkami lub sympatykami stowarzyszenia Wspólny Kalisz. Nie pozostaje nam nic innego jak skierować tę sprawę do właściwej instytucji, w tym przypadku prokuratury, ponieważ wykorzystane zostały dane osobowe: imię, nazwisko i PESEL. Za takie działanie przewidziane są poważne skutki prawne.

Łącznie za pośrednictwem internetu głosowało 10871 osób. Do tej pory ujawniono osiem przypadków wykorzystania cudzych danych osobowych w głosowaniu internetowym.

–  Osoby, które nie głosowały lub wiedzą, że ktoś za nich zagłosował, mogą zgłosić się do Urzędu, złożyć stosowne oświadczenie i zagłosować w formie papierowej – poinformowała wiceprezydent Barbara Gmerek. – Nasze systemy są bezpieczne. Ktoś był w posiadaniu danych osób, za które zagłosował i z nich skorzystał – dodaje.

Aby uniknąć podobnych wypadków w przyszłości, planuje się wprowadzenie konieczności podania dodatkowych danych podczas głosowania internetowego, nie tak powszechnych jak PESEL.

O konsekwencjach prawnych działań, które miały miejsce w przypadku tegorocznego głosowania, poinformowała Danuta Rybarczyk, koordynator Biura Radców Prawnych:
- Działania polegające na oddaniu głosu za kogoś innego z wykorzystaniem jego danych osobowych  stanowią znamiona czynu zabronionego w świetle kodeksu karnego.  Zgodnie z art. 190 a § 2 osoba, która dopuszcza się takiego czynu, wykorzystując wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jest to przestępstwo kradzieży tożsamości.

Z dziennikarzami rozmawiali także Piotr Cieślak, kierownik Biura Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej oraz Piotr Walczak, koordynator ds. obsługi informatycznej Urzędu.

Aktualnie trwa przygotowywanie stosownych dokumentów, które zostaną złożone do prokuratury.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity