niedziela, 20.05.2018 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Noc trzy wieże
Strona główna >> Krew na urodziny Miasta

Krew na urodziny Miasta

23 litry krwi oddali mieszkańcy Kalisza w ramach akcji zorganizowanej przez Polski Czerwony Krzyż w środę, 14 czerwca z  okazji Światowego Dnia Krwiodawcy na Urodziny Miasta.

14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. W tym roku świętu towarzyszyło hasło: "Nie czekaj na katastrofę. Co możesz zrobić? Oddać krew. Oddaj teraz. Oddawaj regularnie!". Patronat nad obchodami Światowego Dnia Krwiodawcy sprawują: Światowa Organizacji Zdrowia, Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne oraz Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców.

W Kaliszu tradycyjnym akcentem obchodów jest otwarta akcja poboru krwi organizowana przez Polski Czerwony Krzyż na Głównym Rynku, która nawiązuje także do przypadającego w tym okresie Święta Miasta. W tym roku ponad 80 osób zdecydowało się na ten piękny gest, a przed ambulansem regionalnego centrum krwiodawstwa przez cały czas trwania akcji była grupa oczekujących. Niestety względy zdrowotne spowodowały, że ostatecznie zarejestrowano 71 osób, spośród których po przejściu badań kwalifikacyjnych krew oddało 51 osób. Pozyskano łącznie 23 litry bezcennego leku.

Jako pierwszy krew oddał Franciszek Kostrzewa, który ma na swoim koncie ponad 70 litrów oddanej honorowo krwi i naturalnie ze względu na wiek niedługo kończyć będzie swoją krwiodawczą przygodę. Natomiast jedną z ostatnich oddających była 18-latka Ola Wągrowska – oddała krew już po raz drugi i jak stwierdziła, chciałaby oddawać krew systematycznie, bo to wspaniałe uczucie. Ta symboliczna sztafeta pokoleń rodzi nadzieję, że idea honorowego krwiodawstwa, a tym samym świadomość konieczności dzielenia się cząstką siebie dla ratowania zdrowia i życia innych pozostaje wśród kaliszan ciągle aktualna.

Każda z osób odwiedzających tego dnia PCK-wski namiot mogła skorzystać z okazji i uzyskać od obsługujących akcję przedstawicieli Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK dodatkowe informacje na temat krwiodawstwa i warunków oddawania krwi, a także przywilejów przysługujących zasłużonym dawcom. Natomiast dla dawców po oddaniu krwi organizatorzy przygotowali drobne upominki.

Akcja została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miejskim w Kaliszu. Równocześnie organizatorzy zapraszają na kolejną akcję poboru krwi w dniu 25 czerwca w Parafii pw. Św. Jana Pawła II na kaliskim Dobrzecu. Akcja odbędzie się w godzinach 9-13.30.

Janusz Sibiński

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity