środa, 20.06.2018 | Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny
Łódź Calisia z teatrem
Strona główna >> Kulisiewicz i Rivera

Kulisiewicz i Rivera

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na otwarcie wystawy w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu obrazującej kontakty artystyczne pomiędzy Tadeuszem Kulisiewiczem a środowiskiem meksykańskich muralistów.

Na wystawie zostaną pokazane fotografie z pobytu Tadeusza Kulisiewicza w Meksyku, na których są widoczne znane postaci ze świata kultury i polityki m.in. Miquel Alvarez Acosta, Ignacio Aguirre, Jaime Torres Bodet, Luis Cardoza y Aragon, Jose Angel Ceniceros, Francisco GoitiaEnrique Gottdiener Soto, Celestino Gorostica, Jose Chavez Morado, Ignacio Marquez Rodiles, Rosendo Soto Alvarez, a także rysunkowe szkicowniki, korespondencja od meksykańskich przyjaciół, recenzje prasowe, katalogi wystaw oraz rysunki z cyklów „Meksyk 1957” i „Moja historia sztuki”, zainspirowanego prekolumbijskimi rzeźbami.

Urodzony w Kaliszu Tadeusz Kulisiewicz, wybitny rysownik i grafik, był w Meksyku dwukrotnie, w 1957 i 1959 roku, podczas wizyt organizowanych przez polskie poselstwo w Meksyku.W 1957 roku spotkał się m.in. z Diego Riverą i Davidem Alfaro Siqueirosem. Podczas drugiej wizyty składał wiązanki kwiatów na grobach Rivery i Jose Clemente Orozco, zwiedzał dom Fridy Kahlo w towarzystwie Ruth Rivery, odwiedził także Francisco Goitia w Xochimilco. Z podróży tych Kulisiewicz przywiózł rysunkowe szkicowniki, fotografie oraz kolekcję prekolumbijskich rzeźb podarowanych polskiemu rysownikowi m.in. przez Riverę.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 19 stycznia 2018 r., o godz. 18:00 w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu przy ulicy Kolegialnej 4.

Oprac. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity