środa, 21.03.2018 | Imieniny: Lubomira, Benedykta
Panorama Prosna
Strona główna >> Łączą ich szachy. Rodzinne granie w Arenie

Łączą ich szachy. Rodzinne granie w Arenie

Bracia Oskar i Marcin Włodarczyk zwyciężyli w 7. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szachów Rodzinnych o Puchar  Prezesa MTM Industries. W minioną niedzielę, w hali Kalisz Arena przy szachownicach zasiadło 272 zawodników z całej Polski. Organizatorem imprezy po raz kolejny było Kaliskie Towarzystwo Szachowe.

Na największy tego rodzaju turniej szachowy w kraju rodzinne duety zjechały do Kalisza już po raz siódmy. Ponownie przy szachownicach zasiadły rodzeństwa, rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, małżeństwa - w sumie 136 par, 272 zawodników z kilkudziesięciu miejscowości. Najwięcej oczywiście z Kalisza i Wielkopolski, ale pojawili się też szachiści
z Warszawy, Wrocławia, Bełchatowa, Opola, Poznania, Łodzi, Krakowa, czy Torunia. Najmłodszymi uczestnikami byli 5-letni Miłosz Jędraszek z Kalisza, Jakub Pabiszczak  z Ostrowa Wielkopolskiego i Oliver Mazgaj z Chrzanowa, najstarszym 82 - letni  Józef Noworolnik z Kalisza. Jednak w przypadku tego turnieju ani różnica wieku, ani też poziom gry nie mają większego znaczenia. Wszystkich łączy jeden wspólny mianownik - zamiłowanie do królewskiej gry.

- Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy gościć w Kaliszu rodzinne drużyny szachowe. Do pobicia ubiegłorocznego rekordu, kiedy to w hali Arena gościliśmy 280 zawodników, zabrakło bardzo niewiele. Można więc powiedzieć, że każda kolejna impreza cieszy się równie dużym zainteresowaniem. Tym razem na starcie stanęło 272 szachistów - 136 rodzinnych par z niemal całej Polski, co jest rewelacyjnym osiągnięciem jeżeli chodzi o turnieje towarzyskie – mówi z zadowoleniem Maciej Sroczyński, prezes Kaliskiego Towarzystwa Szachowego i zarazem sędzia główny zawodów. Chętnie wracają do nas uczestnicy poprzednich turniejów, ale pojawiają się też - co ogromnie nas cieszy - nowe twarze. Myślę, że magnesem, który co roku przyciąga szachistów na turniej do Kalisza jest wspaniała atmosfera, możliwość integracji środowisk szachowych, nietypowa rywalizacja indywidualna, a zarazem drużynowa oraz to, że gramy razem ze swoimi bliskimi. Bo taką też formułę ma nasz turniej – rywalizacja owszem, ale przede wszystkim dobra zabawa, w miłej rodzinnej atmosferze. U nas nie ma bariery wieku, przy szachownicach spotyka się pełen przekrój pokoleniowy: od dzieci i młodzieży po rodziców i dziadków. Dodatkowo każda rodzina wyjeżdża z turnieju nagrodzona. Są  puchary, medale i atrakcyjne nagrody rzeczowe . Mam nadzieję,   że po raz kolejny nasz turniej był dla wszystkich  dobrą, wielopokoleniowa zabawą , której przyświecała idea międzynarodowej organizacji szachowej FIDE  “Gens una sumus – jesteśmy jedną szachową rodziną”- dodaje Maciej Sroczyński. 

O tym, że szachiści lubią wracać do Kalisza, świadczy fakt, iż wiele z tegorocznych duetów  wystąpiło we wszystkich dotychczasowych edycjach turnieju. Dwa z nich: Włodarczykowie z Kalisza oraz Nawroccy z Gniezna rok rocznie zajmują miejsca w turniejowej czołówce. Nie inaczej było i tym razem. Na najwyższym stopniu podium stanęli Oskar Włodarczyk i Marcin Włodarczyk. Drugie miejsce zajęła para Michał Szydełko - Kazimierz Szydełko (Radków), a trzecie Piotr Bieluszewski - Jarosław Bieluszewski (Nowe/Solec Kujawski). Paweł i Karol Nawroccy z Gniezna, przed rokiem drudzy, tym razem uplasowali się tuż za podium.

Zarówno do rąk zwycięzców jak i siedmiu kolejnych najlepszych par turnieju trafiły okazałe puchary, a dzięki hojnemu sponsorowi – firmie MTM Industries – drużyny z miejsc 1-20 wyjechały z Kalisza z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Dodatkowe nagrody wręczono też w poszczególnych grupach rankingowych. Ponadto wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale, a wszystkie drużyny dyplomy uczestnictwa i bogaty zestaw zapachów AromaCar od firmy MTM, głównego sponsora zawodów. Turniejowe trofea wręczył Maciej Skurniak, prezes MTM Industries.
Po raz kolejny, dzięki pomocy Miasta uczestnicy turnieju zagrali  w komfortowych warunkach, które niewątpliwie zapewnia hala Kalisz Arena. Przestrzeń, doskonałe oświetlenie i zaplecze parkingowe - tak ważne przy dużej liczbie przyjezdnych - to podstawowe warunki sprawnego zorganizowania tego typu imprezy. Jak co roku nie zabrakło też atrakcji dla smakoszy. W przerwie zawodów na sali pojawił się ogromnych rozmiarów tort przygotowany przez kaliską Cukiernię Na Rogu.

Organizatorem turnieju było Kaliskie Towarzystwo Szachowe. Zawody sędziowali: Malwina Sroczyńska, Krzysztof Derecki, Jędrzej Adamczewski (sędziowie rundowi) oraz Maciej Sroczyński (sędzia główny).
Szczegółowe wyniki turnieju znajdują na stronie www.szachmistrz.pl

Tekst i zdjęcia: Karina Zachara
 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity