poniedziałek, 21.05.2018 | Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Flora
Strona główna >> Lato z muzyką dawną

Lato z muzyką dawną

Delikatne i jakże urokliwe dźwięki muzyki dawnej  zabrzmią niebawem w Kaliszu. Od 11 do 16 lipca, po raz 15., odbędą się Ogólnopolskie Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej, organizowane przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży "Schola Cantorum". Do Kalisza przyjedzie ponad 50 młodych muzyków i plastyków ze swoimi opiekunami.

Letnie warsztaty są dopełnieniem odbywającego się w środku zimy Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Młodzież pod okiem znanych artystów poznaje techniki gry na dawnych instrumentach i interpretacje średniowiecznych, barokowych i renesansowych utworów. Zajęcia  poprowadzą znani instrumentaliści i wokaliści: dr Marek Nahajowski (flecista i teoretyk muzyki, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi), Tadeusz Czechak (specjalista gry na dawnych instrumentach, w szczególności na lutni i lirze korbowej), Cezary Szyfman (śpiewak, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, wydział zamiejscowy w Białymstoku), Dariusz Brojek - tancerz, członek zespołu "Cracovia Danza", specjalista w dziedzinie tańca dawnego. Tradycyjnie młodzież będzie także uczestniczyła w zajęciach plastycznych prowadzonych przez Beatę Kotecką (wykładowca w pracowni rzeźby kaliskiego Instytutu Pedagogiczno -Artystycznego UAM w Poznaniu).
  
W tegorocznych warsztatach weźmie udział 6 zespołów wokalnych, instrumentalnych i tanecznych z całej Polski. Młodzi artyści przyjadą z Białegostoku, Lublina, Warszawy, Mielca, Gdańska, Łasku i Zduńskiej Woli. Warsztaty są dla zespołów okazją do tego, aby pod mistrzowskim okiem szlifować swoje umiejętności, zagłębiać się w tajniki i pracować nad wykonawczymi detalami dawnej muzyki. Cenna jest również wiedza i umiejętności, zdobywane w czasie warsztatów plastycznych, łączących muzykę z malarstwem i rzeźbą.
  
Owocem warsztatów będą trzy koncerty: w czwartek 13 lipca o godz. 18.00 w Pałacu Tłokinia, w piątek 14 lipca o godz. 19.15 w kaliskiej Katedrze oraz w sobotę 15 lipca o godz. 18.00 na dziedzińcu Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Organizatorem warsztatów jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Miasta Kalisz oraz Fundacji PKO BP.

Tekst: Biuro Organizacyjne Stowarzyszenia „Schola Cantorum” w Kaliszu

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity