środa, 21.03.2018 | Imieniny: Lubomira, Benedykta
Kogutek wiosna
Strona główna >> Mecz tolerancji. Sportowa inauguracja kampanii społecznej

Mecz tolerancji. Sportowa inauguracja kampanii społecznej

W sobotę, z inicjatywy Grupy Wsparcia dla Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Przystań” w Kaliszu, wystartowała kampania społeczna pod hasłem  "Tacy sami, nierówno traktowani". Wydarzenie uświetnił towarzyski – wyjątkowy mecz siatkówki.

Tym razem, w przeddzień Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, rodzice zrzeszeni w kaliskiej „Przystani” i ich podopieczni spotkali się w wyjątkowych okolicznościach. Była sportowa rywalizacja, emocje, ale przede wszystkim dużo dobrej zabawy. A wszystko za sprawą … meczu siatkówki. Innego niż wszystkie, bowiem na boisku w hali sportowej „Olimpia”, spotkały się dwa wyjątkowe zespoły: Ojców z Grupy Wsparcia "Przystań” oraz Przyjaciół "Przystani".  Właśnie w ten sposób zainaugurowano w Kaliszu kampanię społeczną pod hasłem  "Tacy sami, nierówno traktowani".

- Pamiętajmy, że nie zawsze niepełnosprawność jest widoczna. Osoba sprawna ruchowo może być niepełnosprawna umysłowo i odwrotnie. Dzieci niepełnosprawne, często nie różnią się wyglądem od swoich rówieśników, zazwyczaj nie mają wypisanej niepełnosprawności na twarzy. Ważnym jest byśmy mieli świadomość, że zarówno dzieci/osoby niepełnosprawne jak i ich rodziny potrzebują ze strony otoczenia zrozumienia, a nie w pewnym sensie “płytkiego” oceniania wyjętych z kontekstu zachowań – podkreśla Sylwia Baranowska, inicjatorka akcji, założycielka Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "Przystań" i nauczyciel w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. – Myślę, że dziś, poza wspaniałymi emocjami i świetną zabawą  wszyscy wygraliśmy o wiele więcej. Chwilę uwagi ze strony osób, które być może nie mają bądź nie miały dotąd kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Mamy nadzieję, że wszelkie działania jakich się podejmujemy, nie tylko w lokalnym środowisku, wpłyną na zmianę postaw wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin na bardziej przychylne i wyrozumiałe.

W towarzyskim meczu, przeciwko Ojcom, w drużynie Przyjaciół „Przystani” zagrali: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza, Karol Matczak, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej  „Swoboda”,  Andrzej Kurzyński, dziennikarz "Ziemi Kaliskiej", Roksana Kubicka, reprezentująca portal Calisia.pl, Piotr Gawroński, przedstawiciel Fundacja "Serce dla Serca" oraz Przemysław Durman i Łukasz Zając, przyjaciele SPS nr 19. Spotkanie sędziowała Daria Walczykiewicz. Atrakcji nie brakowało też w przerwach meczu. Zadbały o to mamy niepełnosprawnych dzieci, tym razem w roli cheerleaderek.
W sobotę odbyła się też premiera towarzyszącego kampanii plakatu, który rozpowszechniany będzie w mediach – również tych społecznościowych, urzędach, czy szkołach.

Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu wraz z Grupą Wsparcia "Przystań" oraz Fundacja "Serce dla Serca". Partnerem kampanii społecznej jest Miasto Kalisz. Profesjonalne koszulki z nadrukiem dla drużyny Ojców z Grupy Wsparcia "Przystań" ufundował Miejski Klub Sportowy, a  puchar dla zwycięskiego zespołu – Piotr Tomankiewicz.

Tekst: Karina Zachara, fot. Andrzej M. Olejniczak

 

 


.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity