środa, 20.06.2018 | Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny
Panorama domy
Strona główna >> Miasto dba o powietrze

Miasto dba o powietrze

Miasto Kalisz aktywnie włącza się we wszelkie projekty i inicjatywy związane z ochroną powietrza.

Realizowanych jest szereg zadań mających na celu poprawę jakości powietrza.

- Korzystamy z różnego rodzaju programów Funduszu Ochrony Środowiska, ale też sami jesteśmy współtwórcami akcji, których celem jest ochrona środowiska i powietrza – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. 

Mieszkańcy chętnie korzystają z możliwości zmiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne. Dzięki zwiększeniu przez Miasto dotacji do 5000 zł znacznie wzrosła ilość złożonych wniosków. Na koniec 2016 r.  mieszkańcy złożyli 84 wnioski, a na dzień 8 września liczba ta sięgnęła aż 140. 

Miasto przystąpiło również do projektu pn. „TworzyMY zdrową atmosferę Kalisza - edukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza”. Miasto pozyskało 50 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przedsięwzięcie to polega na szerokiej edukacji ekologicznej kaliszan poprzez: wydanie publikacji, festyn ekologiczny, konkursy i warsztaty. - Trwają intensywne przygotowania do realizacji tego przedsięwzięcia. Jego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta w różnych grupach wiekowych. Dzieci z kaliskich przedszkoli oraz uczniowie z kaliskich szkół podstawowych otrzymają materiały edukacyjne dostosowane do swojej grupy wiekowej, których tematyka oscylować będzie wokół problemu niskiej emisji. Będą to komiksy, kolorowanki dla przedszkolaków oraz książeczki edukacyjne.

- Już dziś zapraszamy mieszkańców Kalisza na festyn ekologiczny, który odbędzie się  w dniach 29 i 30 września, tj. w piątek i sobotę, na Głównym Rynku, przed Ratuszem w godzinach od 12.00 do 18.00 – uzupełnia wiceprezydent Karolina Pawliczak.

Na specjalnie przygotowanych stoiskach odbywać się będą ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne dla dzieci na temat ochrony powietrza  i odnawialnych źródeł energii, a także konkursy, quizy oraz zabawy rodzinne. W strefie artystycznej dzieci będą miały możliwość tworzenia, m.in. ekotoreb, ekonotesów, z wykorzystaniem surowców wtórnych.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, takich jak:  klaun, bańki mydlane, malowanie twarzy, zwierzaki balonowe. W trakcie festynu odbędzie się również gra miejska dla mieszkańców, dotycząca niskiej emisji oraz odnawialnych źródeł energii.
Podczas festynu nastąpi rozstrzygnięcie ogłoszonego dla kaliskich przedszkolaków konkursu na najlepszy strój recyklingowy. Dla uczestników gry miejskiej i innych konkursów, którzy wykażą się dużą wiedzą ekologiczną przygotowane są atrakcyjne nagrody, w tym ładowarki solarne, plecaki solarne, żarówki LED, zestawy EKO artysty.

Ponadto w ramach przedsięwzięcia Miasto zleciło przeprowadzenie do końca października br. warsztatów dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych klas I-III , a także dorosłych mieszkańców Kalisza oraz dyrektorów placówek publicznych z zakresu ochrony powietrza i ograniczania niskiej emisji. Pod koniec października, podczas podsumowania projektu, nastąpi rozstrzygnięcie kolejnych konkursów: dla kaliskich uczniów na najlepszą makietę dotyczącą odnawialnych źródeł energii oraz dla nauczycieli na najlepszy scenariusz lekcji dotyczącej niskiej emisji.

Poza środkami pozyskanymi z WFOŚ Miasto przeznaczyło na przedsięwzięcie kwotę ok. 70 000 złotych.

W mieście organizowane są także inne akcje, dzięki którym  kształtowana jest świadomość ekologiczna mieszkańców: Sprzątanie Świata oraz konkurs Zielony Kalisz.

Oprac. i zdjęcia: Anna Błaszczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity