piątek, 25.05.2018 | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Łódź Calisia z teatrem
Strona główna >> Miasto i Kupcy wspólnie poszukają kompromisu

Miasto i Kupcy wspólnie poszukają kompromisu

Miasto Kalisz z Prezydentem Grzegorzem Sapińskim zabiega o zagospodarowanie Nowego Rynku zgodnie z nowoczesnymi standardami ładu przestrzennego w mieście.

Od kwietnia br. trwają na ten temat rozmowy z kaliskimi kupcami, którzy na Nowym Rynku mają swoje stoiska handlowe. Wśród dotychczasowych propozycji było m.in. przeniesienie handlu na plac 3-Maja w Kaliszu, wybudowanie hali handlowej na Nowym Rynku (naprzeciwko Tęczy) oraz postawienie parkingów na pozostałym obszarze obecnego placu targowego (propozycja kupców). Strony zaangażowane w proces nowoczesnego zagospodarowania Nowego Rynku na razie nie uzyskały consensusu. Kupcy w najbliższym czasie przedstawią kolejną propozycję rozwiązania problemu. 

W dniu 07.06.2017 r. odbyło się w tej sprawie spotkanie Pani Wiceprezydent Barbary Gmerek z przedstawicielami kupców, handlujących na targowisku przy Nowym Rynku. Jego celem była dyskusja i wspólna ocena pomysłów oraz koncepcji przystosowania targowiska na Nowym Rynku zarówno do wymagań handlowców, jak i oczekiwań mieszkańców, a także władz Kalisza.

Podczas spotkania Pani Wiceprezydent przekazała uwagi, jakie do złożonej uprzednio przez handlowców koncepcji, wniosła Pani Beata Matusiak, Kierownik kaliskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Natomiast kupcy stwierdzili, że koncepcja ta była jedynie jednym z pomysłów, przygotowanym kilka lat temu. Jak powiedzieli, „obecnie zamysł modernizacji targowiska ewaluuje”, również pod wpływem wysłuchania stanowiska Miasta. Handlowcy zapewnili o wykonaniu wizualizacji swojego aktualnego pomysłu i przedstawieniu na kolejnym spotkaniu.

Należy zaznaczyć, że władzom miasta zależy na przystosowaniu wyglądu Nowego Rynku i jego funkcjonalności do obowiązujących dziś standardów, a także, może nawet przede wszystkim, wkomponowaniu targowiska w urbanistyczny charakter ul. Nowy Rynek.

- Pragniemy stworzyć z niego miejsce nie tylko zakupów, ale też miłego spędzenia czasu, odpoczynku – podkreśla prezydent Grzegorz Sapiński. - Jednocześnie należy dodać, że zarówno handlowcy, jak i władze Miasta nie mają zamiaru stworzenia w tym miejscu obiektu wielkopowierzchniowego – dodaje wiceprezydent Barbara Gmerek.

Elżbieta Zmarzła

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity