poniedziałek, 23.04.2018 | Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Panorama Prosna
Strona główna >> Miasto usuwa skutki wichury. Sytuacja pod kontrolą

Miasto usuwa skutki wichury. Sytuacja pod kontrolą

Prezydent Grzegorz Sapiński informuje, że w związku z wichurą, która podczas ostatniej doby przeszła przez Kalisz, sytuacja jest monitorowana na bieżąco. Zniszczenia są usuwane sukcesywnie.

Powalone drzewa, zerwane dachy, uszkodzone znaki drogowe, sygnalizacje świetlne, linie energetyczne - to krajobraz po nawałnicy.  Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu na bieżąco kontroluje sytuację.

- Służymy pomocą wszystkim poszkodowanym mieszkańcom, którzy ucierpieli podczas wichury – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - W takich sytuacjach uświadamiamy sobie jaką potęgą są żywioły. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu na bieżąco monitoruje sytuację. Sukcesywnie usuwamy i naprawiamy skutki wichury – połamane drzewa, zerwane dachy,  uszkodzone znaki drogowe, sygnalizacje świetlne, linie energetyczne i przystanek autobusowy. Na szczęście nie odnotowaliśmy tragiczniejszych przypadków. Trwają prace porządkowe, ale wiele gałęzi stwarza jeszcze zagrożenie dla bezpieczeństwa. Bezwzględnie unikajmy przebywania na terenach zieleni miejskiej, w tym w parkach. Obowiązuje zakaz wstępu na place zabaw. Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Cały czas napływają zgłoszenia o powstałych szkodach. Nie zostały jeszcze oszacowane straty finansowe, które spowodowała wichura.

W siedzibie Państwowej Straży Pożarnej odbyła się telekonferencja z Wojewodą Wielkopolskim i przedstawicielami wielkopolskich samorządów, w której uczestniczyła wiceprezydent Karolina Pawliczak. 

Tuż po telekonferencji z dziennikarzami – w imieniu prezydenta Grzegorz Sapińskiego – spotkała się wiceprezydent Karolina Pawliczak.

- Szacujemy straty. Informacje o aktualnym stanie po nawałnicy wpływają do nas na bieżąco. Odnotowanych zostało wiele szkód materialnych. Na szczęście nie wydarzyły się żadne tragiczne sytuacje związane z zagrożeniem życia ludzkiego. Porządkujemy miasto, służby, łącznie z Wydziałem Środowiska Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu pracują od bardzo wczesnych godzin porannych – mówiła wiceprezydent Karolina Pawliczak. - Uszkodzone zostało także mienie komunalne – na budynkach przy ul. ul. Kościuszki 1 a, ul. Lotniczej i ul. Sródmiejskiej zniszczone zostały dachy. Wiatr spowodował także duże straty w lesie w Wolicy.

Informacje na temat strat po wichurze przekazali także: Dariusz Byliński, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu oraz Włodzimierz Karman, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

- Służby działają nieprzerwanie. Do godz. 13.30 odnotowaliśmy łącznie 260 zgłoszeń strat w Kaliszu i powiecie. W samym Kaliszu zgłoszeń obecnie jest 90. Najbardziej uszkodzone zostały budynki – mamy osiem takich przypadków. Ponadto, zniszczone zostały pojazdy, przystanki, zieleń miejska – dodaje Dariusz Byliński, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

W załączniku znajduje się wykaz szkód, przekazany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu, które powstały w wyniku wichury w dniach 5-6 października 2017 r. na terenie miasta Kalisza.

Tekst: Anna Błaszczyk

Zdjęcia: Michał Niewiejski

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity