środa, 21.03.2018 | Imieniny: Lubomira, Benedykta
Panorama Prosna
Strona główna >> Nadzwyczajna Sesja RMK z udziałem MSZ i dyplomatów z całego świata

Nadzwyczajna Sesja RMK z udziałem MSZ i dyplomatów z całego świata

W Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza odbyła się XLV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Kalisza z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek dyplomatycznych Polski z całego świata.

- Witam serdecznie w pięknym Kaliszu ‒ jedynym w swoim rodzaju miejscu w sercu Polski, gdzie niezwykła historia spotyka się z nowoczesnością i gospodarnością. To dla nas zaszczyt gościć państwa w najstarszym według Jana Długosza mieście w Polsce. O mocnych stronach Kalisza historycznego, kulturalnego i przedsiębiorczego mogą państwo przekonać się dzięki ministrowi Janowi Dziedziczakowi, który jest pomysłodawcą przedsięwzięcia. Panie Ministrze, dziękuję wraz z całym miastem, wszystkimi mieszkańcami, za możliwość promocji naszego regionu - mówił Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Współczesny Kalisz to prężnie rozwijające się, ponad 100-tysięczne miasto. Dorównuje najlepszym miastom na świecie pod względem produkcji części silników lotniczych, pianin, fortepianów, mebli, firan, artykułów spożywczych. Bezrobocie na terenie miasta i powiatu jest rekordowo niskie i oscyluje wokół 3 %. Kaliskie firmy potrzebują profesjonalistów, specjalistów, stąd starania i wielomilionowe nakłady finansowe na szkolnictwo zawodowe.  Miasto poszerza ofertę kulturalną. Organizowane są liczne koncerty i festiwale. Od niedawna mamy nową identyfikację wizualną. Zgodnie z nią kierujemy się historią, tradycją i gospodarnością. Te trzy słowa klucze najdokładniej określają nasze działania.

Gości podczas dzisiejszej sesji powitał Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza: - 22 listopada do Kancelarii Rady Miejskiej wpłynęło pismo Prezydenta Miasta Kalisza dotyczące zwołania Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej Kalisza. Dzisiejsze wydarzenie jest szczególne, bowiem w dniach 29 listopada – 1 grudnia w Kaliszu goszczą wyjątkowe osoby.  Otóż z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych zorganizowano w naszym mieście spotkanie konsultacyjne z obszaru dyplomacji publicznej dla dyrektorów Instytutów Polskich oraz pracowników zajmujących się dyplomacją publiczną na placówkach zagranicznych. Jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów, ukazania potencjału naszego regionu, ale przede wszystkim zaprezentowania Statutu Kaliskiego.

Głos zabrał Jan Dziedziczak, Sekretarza Stanu ds. parlamentarnych, Polonii oraz dyplomacji publicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przedstawił znaczenie Statutu Kaliskiego dla Polski. Omówił relacje polsko-żydowskie. Zaprezentował Kalisz jako miasto, w którym narodziły się statuty.

Minister Jan Dziedziczak wręczył prezydentowi Grzegorzowi Sapińskiemu i przewodniczącemu Andrzejowi Plichcie statuty w wersji hebrajsko-angielskiej. Statuty w formie książkowej otrzymali także kaliscy radni.

Wykład pt.: „Statuty kaliskie” wygłosił dr nauk prawnych Adama Plichta. Opowiedział o dokumencie, który przed laty zapewniał ochronę prawną, wolność osobistą, wolność podróżowania i handlu oraz swobodę wyznania. Dotyczył zatem wartości ponadczasowych.

Goście otrzymali albumy kaliskie oraz miejskie gadżety z nową identyfikacją wizualną.

Tuż po Sesji Rady Miejskiej Kalisza odbył się briefing dla przedstawicieli prasy.

Porządek obrad:

I. Powitanie gości przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza Andrzeja
Plichtę oraz otwarcie posiedzenia.
II. Wystąpienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jana
Dziedziczaka.
III. Wystąpienie Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego.
IV. „Statuty kaliskie” – wykład dra nauk prawnych Adama Plichty.
V. Wręczenie Statutu Kaliskiego przez Ministra Jana Dziedziczaka.
VI. Zamknięcie obrad.

Tekst: Anna Błaszczyk
Zdjęcia: Tomasz Skórzewski

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity