środa, 21.03.2018 | Imieniny: Lubomira, Benedykta
Panorama Prosna
Strona główna >> Nowi przyjaciele z Bułgarii. List intencyjny podpisany.

Nowi przyjaciele z Bułgarii. List intencyjny podpisany.

Wczoraj Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza oraz Cornelia Marinova, burmistrz miasta Łowecz podpisali list intencyjny, który inicjuje współpracę obu miast w oparciu o ich doświadczenia, wynikające z bogatej historii, kultury i tradycji.

Dokument stanowi deklarację chęci partnerstwa oraz długoterminowej współpracy i współdziałania.

Wspieranie kontaktów między instytucjami, organizacjami i przedsiębiorstwami oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach edukacji, kultury, sportu, turystyki, gospodarki i organizacji pozarządowych to założenia listu sygnowanego 24 listopada przez włodarzy obu miast.

Zgodnie z treścią dokumentu, Kalisz i Łowecz będą dążyć do nawiązania przyjacielskich stosunków między szkołami, uczelniami wyższymi, środowiskami naukowymi i akademickimi. Dołożą również wszelkich starań, by zapoczątkować i rozwijać obustronną współpracę w dziedzinie kultury, sportu i turystyki, włączając w to organizację wspólnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym i turystycznym oraz wymianę osiągnięć w tej dziedzinie.

List intencyjny podpisano w trzech wersjach językowych: polskiej, bułgarskiej oraz angielskiej.

Cornelia Marinowa, burmistrz miasta Łowecz oraz Petar Tsolov, przewodniczący Rady Miejskiej Łowecz goszczą w Kaliszu w związku ze zwieńczeniem obchodów roku Stefana Szolca-Rogozińskiego.

Łowecz (bułg. Ловеч) należy do najstarszych miast w centralnej części północnej Bułgarii. Jest administracyjnym ośrodkiem obwodu Łowecz i gminy Łowecz. Leży nad rzeką Osym (dopływ Dunaju), na przedgórzu Bałkanów. Liczba mieszkańców wynosi około 40 tysięcy.
Do atrakcji turystycznych miasta należą: most o konstrukcji tunelowej "Pokritija most" ("Zakryty most" – obecnie odbudowany i zrekonstruowany), średniowieczna twierdza, zoo, Delhi Hamam, muzeum „Wasil Levski”, kompleks etnograficzny oraz galeria sztuki.
W mieście rozwinął się m. in. przemysł skórzany i spożywczy. To również miejsce produkcji motocykli i rowerów. Jednocześnie stanowi ośrodek regionu rolniczego.
W ostatnich latach Łowecz jest administracyjnym i gospodarczym centrum regionu, wyrasta również na ośrodek kultury i turystyki.
Łowecz współpracuje z miastami w Albanii, Niemczech, Francji, Rosji, Hiszpanii i na Ukrainie.
Z ciekawostek warto dodać, że z tej właśnie miejscowości pochodzi Georgi Ivanov  - pierwszy bułgarski kosmonauta.

Oprac. Katarzyna Ciupek / Katarzyna Maziec
Zdjęcia: Agnieszka Tomaszewska

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity