wtorek, 19.06.2018 | Imieniny: Gerwazego, Protazego
Panorama domy
Strona główna >> Otwarcie odnowionego dworca PKP

Otwarcie odnowionego dworca PKP

Zakończyła się gruntowna przebudowa dworca PKP w Kaliszu. Dziś uroczyście otwarto nowo wyremontowany obiekt. Koszt inwestycji wyniósł 7,5 mln zł netto.

Zakres przeprowadzonych prac objął m.in.: renowację elewacji oraz zabytkowych elementów wnętrz, wymianę drzwi, okien, instalacji i poszycia dachu. Nowy wygląd zyskało także najbliższe otoczenie dworca. Obok budynku powstał plac z ławkami i stojakami rowerowymi. Ze względu na zabytkowy charakter dworca, wszystkie prace były prowadzone we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Dworzec oddano do użytku podróżnych latem br. - jeszcze przed zakończeniem całości prac.

W otwarciu dworca uczestniczyli: władze miasta Kalisza – prezydent Grzegorz Sapiński, Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej, wiceprezydenci – Karolina Pawliczak, Piotr Kościelny, Artur Kijewski, wiceprzewodniczący RM – Edward Prus i Zbigniew Włodarek, kaliscy radni, Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający ds. Nieruchomości w PKP S.A, władze samorządowe, przedstawiciele spółek kolejowych, przedstawiciele zespołów konserwatorów oraz wykonawców projektu.

- Cieszę się, że mamy piękny dworzec, bardzo dobrze wykonany, który może służyć mieszkańcom. Mamy nadzieję, że w ślad za wielomilionową inwestycją spółki Polskie Koleje Państwowe, pójdzie również zmiana stanowiska i jako mieszkańcy miasta doczekamy się nowych połączeń do Kalisza, tak żebyśmy mogli mówić o zrównoważonym rozwoju transportu – mówił Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza. - Dziś możemy spotkać się w tak ciekawym, przyjaznym miejscu i świętować to, że po długich oczekiwaniach mamy obiekt, który spełnia wszelkie konieczne wymogi.

Do dyspozycji pasażerów są m.in.: dwie poczekalnie, toalety, kasy biletowe. Dworzec jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W obiekcie znajdują się kasy z obniżonym blatem, specjalnie przystosowane toalety, ścieżki dotykowe, dotykowa tablica informacyjna i pętla indukcyjna.

- Oddajemy wyremontowany dworzec, który ma ponad stuletnią historię. Jest on całkowicie zmodernizowany, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że będzie jedną z wizytówek miasta Kalisza, ale przede wszystkim mam nadzieję, że będzie służył podróżnym, mieszkańcom i wszystkim tym, którzy będą chcieli z niego korzystać. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt, szczególnie władzom miasta, bez których taka inwestycja nie byłaby możliwa do wykonania; wykonawcy, który dokończył budowę; pracownikom PKP S.A. - dodaje Grzegorz Tomaszewski,  dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP S.A.

Projekt został sfinansowany ze środków własnych PKP S.A. oraz budżetu państwa. Wykonawcą prac była firma budowlana DOTA Sp. z o.o. s.k. z Poznania.

Otwarcie dworca uświetnił występ orkiestry dętej. Dodatkowo, dla najmłodszych zorganizowano kącik zabaw.

Tekst i zdjęcia: Anna Błaszczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity