niedziela, 27.05.2018 | Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Łódź Calisia na Prośnie
Strona główna >> Partnerska wizyta

Partnerska wizyta

Prezydent Grzegorz Sapiński odwiedził partnerskie miasto Hamm.

W ramach wizyty uczestniczył w uroczystości z okazji rocznicy założenia miasta oraz odbył szereg spotkań m.in. w klubie piłki ręcznej i szkole zawodowej.

Miasto Hamm zostało założone w 1226 roku. W rocznicę tego wydarzenia, zawsze w Środę Popielcową, organizowana jest uroczystość, na której gości około 600 osób, aktywnie uczestniczących w życiu miasta. Podczas tradycyjnego święta w dniu 1 marca głos zabrał prezydent Kalisza, podkreślając znaczenie 25-letniej współpracy z niemieckim miastem Hamm, wciąż żywej niezależnej od następujących zmian politycznych, administracyjnych i gospodarczych.

Prezydent Sapiński spotkał się także z pierwszymi burmistrzami Hamm, którzy mieli okazję rozpocząć i kontynuować partnerstwo: z Sabine Zech oraz Jürgenem Wielandem. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Międzynarodowego Klubu Hamm (I.C.H.), z którymi prezydent omawiał bieżące projekty oraz pomysły na nowe pola współpracy. Na zakończenie uroczystości nadburmistrz miasta Hamm, Thomas Hunsteger-Petermann, przekazał na ręce przedstawicieli miast partnerskich – Kalisza, Oranienburga i Afyonkarahisar – szczególne pozdrowienia z podpisami wszystkich obecnych gości, na znak przyjaźni wraz z serdecznymi pozdrowieniami od Hamm dla mieszkańców tych miast.

fot. Thorsten Hübner, Miasto Hamm

W ramach wizyty w Niemczech prezydent Grzegorz Sapiński odwiedził siedzibę klubu piłki ręcznej ASV, którego drużyna weźmie udział w sierpniowym turnieju Szczypiorno Cup, przekazując oficjalne zaproszenie na ręce kapitana drużyny, Jakoba Macke. Włodarz Kalisza odwiedził też szkołę zawodową im. Friedricha Lista, kształcącą w specjalizacjach ekonomia, samorząd i informatyka oraz kampus dość młodej Szkoły Wyższej Hamm-Lippstadt, oferującej studia licencjackie i magisterskie m. in. na kierunkach związanych z technologią biomedyczną, mechatroniką, inżynierią ekonomiczną, projektowaniem, informatyką czy psychologią w biznesie.

W programie wizyty znalazło się też spotkanie w Urzędzie ds. Azylantów i Uchodźców oraz w restauracji Denkma(h)l, prowadzonej przez Zakon Maltański, w której osoby z chorobami psychicznymi, wykluczone z rynku pracy, uczą się zawodu kucharza, pomocnika kucharza, czy kelnera, a także uczestniczą w szeroko rozumianej terapii.

Pobyt w Hamm zakończył się spotkaniem z nadburmistrzem miasta, Thomasem Hunstegerem-Petermannem, w siedzibie władz miasta.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity