niedziela, 27.05.2018 | Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Nocny widok ze szpitala
Strona główna >> Piosenka i poezja patriotyczna w wykonaniu najmłodszych

Piosenka i poezja patriotyczna w wykonaniu najmłodszych

Dzieci z kaliskich przedszkoli i szkół zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie podczas Przeglądu Piosenki i Poezji Patriotycznej, który odbył się 30 stycznia. W auli WPA UAM wystąpiło 24 młodych artystów.

Patronat honorowy nad przeglądem objęli: Grzegorz Sapiński – Prezydent Miasta Kalisza, Elżbieta Leszczyńska –Wielkopolski Kurator Oświaty, JE ks. Stanisław Napierała - Biskup Kaliski Senior oraz ppłk  Marek Kosicki  – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu.

Występy najmłodszych podziwiali m.in. wiceprezydent Artur Kijewski, przedstawiciele Rady Miejskiej Kalisza z wiceprzewodniczącym Zbigniewem Włodarkiem na czele oraz Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.

Jak podkreśliła Agnieszka Przybyłowska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu, pomysłodawca i organizator wydarzenia - W przedsięwzięcie zaangażowani byli nie tylko najmłodsi, ale i muzycy oraz aktorzy, młodzież z klas mundurowych V LO w Kaliszu i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, uczniowie Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu, wolontariusze ze stowarzyszenia ABBA PATER w Kaliszu, podopieczni SOSW nr 1 w Kaliszu, rodzice i dziadkowie dzieci przedszkolnych, pracownicy WKU w Kaliszu, WPA w Kaliszu UAM w Poznaniu oraz cała społeczność Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu.

Występy dzieci oceniało jury w składzie:
- Bartosz Zaczykiewicz – Dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu;
- Małgorzata Kubacka-Gorwecka - starszy wizytator Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty
w  Poznaniu;
- dr Beata Szymańska - założycielka i dyrygent Chóru Kameralnego WPA UAM, wykładowca akademicki;
- Lech Wierzbowski – aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu;
- Jakub Tomalak – kompozytor, dyrygent, producent muzyczny;
- Bożena Karpisiewicz – nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 9, sekretarz JURY.

W kategorii „piosenka patriotyczna” pierwsze miejsce zajęła Klara Małecka z Publicznego Przedszkola Sióstr Nazaretanek, która zaśpiewała utwór „Piechota”.
II miejsce - Zuzanna Sobczyk, pios. „Piękna nasza Polska cała”, Publiczne Przedszkole nr 18 im. Chatka Puchatka,
III miejsce - Alicja Grzybowska, pios. „Dziś idę walczyć mamo”, Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek.

W kategorii „poezja patriotyczna” zwyciężyła Gabriela Janowska z Niepublicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej, która zaprezentowała wiersz „Ojczyzna” Marii Konopnickiej.
II miejsce - Filip Lubka, ”Kim też ja będę”, W. Bełza, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919,
III miejsce - Ewa Marciniak, ”Piękna jest nasza ziemia” , Cz. Janczarski,  Niepubliczne Przedszkole Jacka i Agatki.

Wyróżnienie „za wyjątkową kreację artystyczną” wyśpiewała sobie piosenką „Piechota” Klara Małecka z Publicznego Przedszkola Sióstr Nazaretanek, która została również laureatką nagrody specjalnej.

Wyjątkowa statuetka z postacią trębacza jako wyróżnienie dla „Przyjaciela Publicznego Przedszkola Nr 9 w Kaliszu” powędrowała do Filharmonii Kaliskiej.

Uczestnicy przeglądu otrzymali ufundowane przez sponsorów: zabawki, książki, dyplomy, statuetki oraz słodkie niespodzianki, a nagrodzeni: Mega-Misie i kryształowe trofea.

Tuż przed konkursem dzieci obejrzały bajkę „Polak Mały”, prezentację o zawodzie żołnierza autorstwa kapitana Jacka Wolfa. Oprawę muzyczną zapewnił Wojciech Musiał, trębacz Filharmonii Kaliskiej.

Część pokonkursową otworzył pokaz samoobrony i technik interwencyjnych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mieczysława Smorawińskiego w Kaliszu oraz pokaz musztry uczniów klas mundurowych V LO im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Przegląd Piosenki i Poezji Patriotycznej zakończył występ uczniów Technikum Budowy Fortepianów.

Oprac. Katarzyna Ciupek
Zdjęcia: Agnieszka Gierz

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity