piątek, 22.06.2018 | Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana
Noc trzy wieże
Strona główna >> Ponad 10 tysięcy na zabytkowe cmentarze

Ponad 10 tysięcy na zabytkowe cmentarze

10 619,28 - to kwota, którą 1 listopada tego roku udało się zebrać kwestującym na kaliskim cmentarzu komunalnym. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na opłacenie restauracji i konserwacji przyściennego grobowca Leona Nieszkowskiego.

Tradycyjnie w akcję włączyli się ludzie kultury, politycy, dziennikarze, przewodnicy PTTK, sportowcy, czy samorządowcy. Kaliszanie po raz kolejny chętnie wspomagali kwestę na rzecz zabytkowych cmentarzy. Lokalny oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego - główny organizator przedsiewzięcia - podsumował zebraną kwotę, przy okazji wskazując 10 osób, którym udało się zebrać najwięcej pieniędzy. Na liście znalazł się m.in. prezydent Grzegorz Sapiński i wiceprzewodniczący rady miejskiej, Edward Prus. Od lat w zestawieniu regularnie pojawiają się choćby Paweł Figiel i Andrzej Kurzyński - dziennikarze lokalnych mediów.  - Tego typu podsumowania to oczywiście tylko ciekawostka - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Dziękuję wszystkim kwestującym, którzy w ostatnią środę zdecydowali się pomóc w ratowaniu naszego dziedzictwa. Chylę czoła przed darczyńcami, bo to dzięki ich hojności możliwe są kolejne remonty na zabytkowych nekropoliach. 

Podczas tegorocznej akcji udało się zebrać w sumie 10 619,28 złotych. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na opłacenie restauracji i konserwacji przyściennego grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835) - prezydenta Kalisza z 1815 r., marszałka szlachty powiatu kaliskiego.

tekst i zdjęca: Tomasz Staszczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity