niedziela, 27.05.2018 | Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Kogutek wiosna
Strona główna >> Próba 3 - Galeria Tarasina zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej

Próba 3 - Galeria Tarasina zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wernisaż wystawy laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – „Próba 3”. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem prezydenta Grzegorza Sapińskiego.  

Trzecia edycja konkursu "Próba 3" organizowanego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu odpowiada na nadal niezwykle aktualną potrzebę twórczą, dla której celem jest sztuka odkrywania, poznawania i kreowania nowych światów przy ciągłej konfrontacji i stałym wysiłku intelektualnym.

Max Planck przekonywał, że „eksperyment jest swojego rodzaju pytaniem, jakie teoria zadaje naturze”. Tak dzieje się w nauce lecz w świecie sztuki, może on być niekontrolowany, unikatowy i jednostkowy, bezprecedensowy i niezwykły, może wnosić coś swoistego, rzadko spotykanego i wymykać się wszelkim opisom, klasyfikacjom, regułom. Nie musi być w pełni obserwowalny. W świecie sztuki może być wyjątkiem, którego nie trzeba lub nie można powtarzać, ale bez którego obraz świata pozostanie niepełny....

Do Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – „Próba 3” ogłoszonego wiosną 2017 roku  artyści mogli zgłosić 1 pracę lub 1 projekt interdyscyplinarny, wieloelementowy, bez ograniczeń dotyczących warsztatu czy dyscypliny. Istniała również możliwość zgłoszenia projektu przeznaczonego do prezentacji w przestrzeni publicznej. Ostatecznie do konkursu napłynęło 88 autorskich zgłoszeń, zawierających blisko 500 prac, z Polski, Niemiec, Rosji, USA. Jury w składzie: prof. Jarosław Kozłowski – przewodniczący jury, prof. Katarzyna Józefowicz, prof. Szymon Wróbel, Jakub Tarasin oraz dr Joanna Dudek – dyrektorka, dokonało wyboru prac 

Wystawa jest zestawieniem starannie wyselekcjonowanych prac interdyscyplinarnych  oraz wykonanych w tradycyjnym warsztacie podejmujących ryzyko, ingerencję lub zbiór działań o charakterze eksperymentu. Na wystawę zakwalifikowano ostatecznie 13 projektów. Wydarzeniu towarzyszy katalog zawierający teksty artystów oraz niezwykle interesujący tekst profesora Szymona Wróbla zatytułowany „Zwrot postkrytyczny. W stronę sztuki technokapitalizmu”, który powstał po wyłonieniu laureatek nagród. Autor sytuuje ich wybory artystyczne w szerokim kontekście mechanizmów świata sztuki, stawiając diagnozę zaskakującą i polemiczną. Czy ten wizjonerski obraz sztuki technokapitalizmu jest już recypowany, zależy prawdopodobnie od odwagi czytającego..., ale nie sposób odmówić mu przejmującej wnikliwości.

NAGRODY:

Grand Prix – nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza oraz 10 000 zł otrzymała Ludmiła Kaczmarek za pracę pt. "AVANT_garde". Jury nagrodę przyznało za nawiązanie do najważniejszych tradycji polskiej awangardy i twórczą interpretację sztuki Władysława Strzemińskiego.

Nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza i 5 000 zł otrzymała Anna Palusińska za pracę pt. "Tożsamości". Uzasadnienie werdyktu: za próbę przemyślenia pamięci po Shoah, wyrażonej bez zniekształcenia obrazu przeszłości i oddania sprawiedliwości anonimowym ofiarom, którym historia usiłowała odebrać prawo do żałoby.

Nagrodę Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, 2 000 zł oraz wystawę indywidualną przyznano Izabeli Łęskiej za pracę pt. "Spacery subiektywne" . Werdykt uzasadniono  innowacyjnym użyciem nowych technologii w celu przemyślenia naszej obecności w publicznej przestrzeni miejskiej.

Nagrodę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu (wystawę w przestrzeni uczelni)  przyznano  ex-aequo Sylwii Jakubowskiej-Szycik za pracę pt. "Kingsize/Przeobrażenie"  i Agnieszce Mastalerz za pracę Bez tytułu ( Remote control) cykl Termogramy, 2017.

ARTYŚCI:
Dmitrij Buławka-Fankidejski, Sylwia Jakubowska-Szycik, Ludmiła Kaczmarek, Michał Knychaus

Kamila Kornaga, Szymon Kula, Izabela Łęska, Małgorzata Łuczyna i Jacek Złoczowski

Agnieszka Mastalerz, Anna Palusińska, Anna Szmidt, Weronika Teplicka, Jakub Wawrzak

Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się w piątek, 9 lutego, o godzinie 19.00, w siedzibie galerii. Przedsięwzięcie objął patronatem Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Oprac. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity