poniedziałek, 18.12.2017 | Imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

Kalisz

Młode duchem najstarsze miasto w Polsce
Nocny widok ze szpitala
Strona główna >> Przekroczenie pyłu PM 10

Przekroczenie pyłu PM 10

W niedzielę, 3 grudnia na stacji pomiarowej w Kaliszu odnotowano przekroczenie poziomu pyłu PM10 dopuszczalnego dla czasu uśredniania 24 godziny. Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne przekroczenie nie powinno utrzymywać się dzisiaj, tj. 4 grudnia.

PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył składa się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu i będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych.  Zalecenia dla ludności po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu:
1)  śledzenie informacji podawanych w środkach masowego przekazu o występujących  przekroczeniach wartości substancji w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich  przekroczeń,
2)  unikanie palenia w piecach na paliwo stałe w przypadku posiadania alternatywnego  źródła ogrzewania,
3)  ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z np. komunikacji  publicznej.
Osoby podatne na zanieczyszczenia (kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, choroby płuc, alergiczne choroby skóry i oczu oraz choroby krążenia) powinny ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity