wtorek, 19.06.2018 | Imieniny: Gerwazego, Protazego
Flora
Strona główna >> Rok ze Stefanem Szolcem-Rogozińskim podsumowany

Rok ze Stefanem Szolcem-Rogozińskim podsumowany

Wiceprezydent Artur Kijewski – w imieniu prezydenta Grzegorza Sapińskiego - spotkał się z członkami Komietu Obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego. Podziękował za zaangażowanie i wkład w popularyzację wiedzy o życiu i dokonaniach kaliskiego podróżnika.

Do  ratusza przybyli: prof. US dr hab. Jacek Łapott, przewodniczący Komitetu, prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki, prof. UWr dr hab. Krzysztof Walczak, KTPN, dr Piotr Sobolewski, regionalista, przewodnik PTTK w Kaliszu,  Anna Narewska, dyrektorka III LO im. M. Kopernika w Kaliszu i wiceprezes PTH O. Kalisz, Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu; druh Robert Papuziński, członek 62. Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych "Brzoza" im. Stefana Szolca-Rogozińskiego. Gospodarzami spotkania byli: wiceprezydent Artur Kijewski, Grażyna Dziedziak, naczelnik WKST UM oraz reprezentujące Wydział Anna Woźniak i Iwona Cieślak – sekretarz Komitetu.

- Pragnę serdecznie podziękować Państwu za aktywne włączenie się w obchody Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w Kaliszu, za poświęcony czas i zaangażowanie. Prowadzone przez kilkanaście minionych miesięcy działania: konferencje, konkursy, gry edukacyjne, wystawy i festiwale, wizyty gości z Polski i z zagranicy, w tym z Kamerunu, pozostawiły w nas wszystkich trwały ślad. Realizowane projekty miały przypomnieć postać i dokonania urodzonego w Kaliszu podróżnika Stefana Szolca-Rogozińskiego i jego towarzyszy – Klemensa Tomczeka i Leopolda Janikowskiego – ale także tradycje  i kulturę Afryki – mówił wiceprezydent wręczając stosowne listy oraz promujące miasto upominki.  - Jestem przekonany, że cel ten został osiągnięty. Dzięki licznym publikacjom – naukowym oraz popularnonaukowym – filmom, audycjom i artykułom dziennikarskim postać Stefana Rogozińskiego stała się nam bliższa i lepiej znana. A jego wytrwałość i ciekawość świata będzie inspiracją do podejmowania wyzwań przez kolejne pokolenia kaliszan.

Podczas spotkania podsumowano działania wpisane w kalendarz obchodów Roku podróżnika. Dyskutowano o projektach i publikacjach, zebrani obejrzeli także (dostępny na stronie kalisz.pl) film podsumowujący Rok.

Tekst: Iwona Cieślak
Zdjęcia: Anna Błaszczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity