środa, 20.06.2018 | Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny
Noc trzy wieże
Strona główna >> Rower miejski już w Kaliszu

Rower miejski już w Kaliszu

12 samoobsługowych stacji wypożyczeń, 105 rowerów, w tym 5 dziecięcych, 2 tandemy i 2 familijne, pojawi się na ulicach Kalisza już w najbliższą sobotę, 1 lipca. System Kaliskiego Roweru Miejskiego będzie działał do końca listopada. Za jego obsługę odpowiada Nextbike Polska, największy operator systemów rowerów miejskich w naszym kraju.

Zadanie jest realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza na 2017 rok. Zagłosowało na nie 1411 mieszkańców.

- Rower miejski to kolejny projekt zrealizowany przez kaliski samorząd. Wprowadzamy w naszym mieście inteligentne rozwiązania, dzięki którym ułatwiamy kaliszanom codzienne funkcjonowanie i jednocześnie dbamy o środowisko – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - We współpracy z firmą Nextbike Polska od soboty uruchomimy 12 samoobsługowych stacji wypożyczeń. Warto podkreślić, że każdy zarejestrowany użytkownik Kaliskiego Roweru Miejskiego może korzystać z systemów Nextbike na całym świecie.

O szczegółach opowiedzieli dziś: Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza; Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska; przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji - p.o. dyrektora Krzysztof Gałka i Marcin Fingas, zastępca dyrektora ds. Komunikacji oraz Piotr Cieślak, kierownik Biura Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej.

- Zapraszam wszytkich mieszkańców. Już od soboty będziemy mogli jeździć nowymi rowerami - powiedział wiceprezydent Artur Kijewski. - Z Kaliskiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej kaliskirowermiejski.pl, wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą wypożyczenia. Warto podkreślić, że pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest całkowicie bezpłatne. Za pierwszą godzinę wypożyczenia zapłacimy 1 zł, za drugą i każdą kolejną po 2 zł.

Samo wypożyczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wpisać na terminalu przy stacji swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można również skorzystać ze specjalnej bezpłatnej aplikacji Nextbike, która umożliwia wypożyczanie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go w elektrozamek tej samej lub dowolnej innej stacji Kaliskiego Roweru Miejskiego. Dotyczy to wszystkich rowerów z wyjątkiem dziecięcych, które można wypożyczać i zwracać jedynie na stacji Teatr zlokalizowanej w pobliżu Parku Miejskiego.

- Kalisz to kolejne już miasto, w którym inicjatywa uruchomienia roweru miejskiego wyszła od mieszkańców, a urzędnicy ten pomysł podchwycili. Cieszymy się, że po programie pilotażowym, w tym roku możemy udostępnić mieszkańcom Kalisza aż 105 rowerów na 5 miesięcy” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Stacje Kaliskiego Roweru Miejskiego: Dworzec Kolejowy, Arena, Podmiejski Orlik, Poznańska Szpital, Rogatka, Park Przyjaźni, Ułańska, Teatr (stacja z rowerkami dla dzieci), Ratusz, Toruńska Szpital, Aquapark, Młynarska. System Kaliskiego Roweru Miejskiego będzie działał do końca listopada. 

W załączniku znajdują się:

- regulamin korzystania z roweru miejskiego,

- ulotka informacyjna.

Oprac i zdjęcia: Anna Błaszczyk

za: Marek Pogorzelski, Nextbike Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity