poniedziałek, 21.05.2018 | Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Flora
Strona główna >> Święto szczypiorniaka

Święto szczypiorniaka

Turniej Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup oraz internowanie w 1917 roku żołnierzy legionów Józefa Piłsudskiego - pierwszej drużyny narodowej szczypiorniaka to dwa ważne wydarzenia, ściśle związane z Kaliszem, na które serdecznie zapraszamy już w sierpniu.

- 100 lat temu żołnierze Józefa Piłsudskiego odmówili przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu. Kryzys przysięgowy to moment, w którym zaczęła rodzić się legionowa historia. Jutro minie sto lat od chwili, gdy pierwsza grupa żołnierzy została przywieziona do obozu w Szczypiornie – mówił Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. – O randze historycznych wydarzeń sprzed wieku świadczy zaangażowanie najważniejszej osoby w państwie – prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w kaliskie uroczystości. W tym roku zawodnicy z polskich i zagranicznych klubów piłki ręcznej będą rywalizowali o puchar Prezydenta RP.

Główne uroczystości zaplanowano na 4 sierpnia. Obchody 100. rocznicy internowania Legionistów Józefa Piłsudskiego rozpoczną się uroczystą polową mszą świętą, celebrowaną przez JE Biskupa Kaliskiego ks. Edwarda Janiaka, z udziałem kompanii honorowej okręgu poznańskiego Służby Więziennej na placu apelowym COSSW. W ceremoniał włączona będzie także kompania honorowa V LO w Kaliszu. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów.

Na terenie Ośrodka zorganizowany zostanie Piknik Militarny. Nie zabraknie pokazu historycznego sprzętu wojskowego, prezentacji wyposażenia i sprzętu współczesnych sił zbrojnych, stoisk promocyjnych COSSW, KMP, WKU, 16 Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie, CIT oraz PSP. Utwory o charakterze patriotycznym zagra Orkiestra Dęta Stowarzyszenia „Gród nad Prosną”.

Wydarzeniem sportowym, powiązanym z obchodami rocznicy internowania, jest IV Turniej Szczypiorno Cup 2017 o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który rozpocznie się 4 sierpnia. Będzie to już kolejna edycja największego w regionie turnieju piłki ręcznej, upamiętniającego miejsce, gdzie przed niemal stu laty, wraz z niepodległością rodziła się ta jedna z najpopularniejszych na świecie gier zespołowych. Dzięki staraniom organizatorów, na parkiecie kaliskiej Areny w turniejowe szranki, poza gospodarzami - zespołem Superligi - MKS-em Kalisz - stają czołowe zespoły PGNiG Superligi, a w ich składach utytułowani polscy zawodnicy, członkowie kadry narodowej, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Nie brakuje też gości z zagranicy. Udział w tegorocznej edycji turnieju potwierdziły ekipy: USDK Dunkerque Handball Grand Littoral (Francja) i ZTR Zaporoże (Ukraina). Prawdopodobnie w turnieju zagra również zespół z Białorusi. Poza gospodarzami turnieju – zespołem MKS-u Kalisz – wystąpią też cztery inne zespoły z kraju: Azoty Puławy, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin i Górnik Zabrze. Mecze zostaną rozegrane w dniach 4-6 sierpnia.

Honorowy patronat nad turniejem, wspólnie z Prezydentem Miasta Kalisza, sprawuje Związek Piłki Ręcznej w Polsce. W tej edycji dołączyła też PGNiG Superliga.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Grzegorz Sapiński przekazał puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na ręce Edwarda Prusa, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza, reprezentującego organizatorów Szczypiorno Cup.

Więcej szczegółów na stronie http://szczypiornocup.pl/

Tegoroczny turniej będzie też swego rodzaju przedsmakiem tego, co nastąpi w roku przyszłym, a mianowicie jego piątej, jubileuszowej edycji, a także centralnych obchodów 100-lecia piłki ręcznej w Polsce, których gospodarzem będzie właśnie Kalisz.
- Turniej będzie okazją do zaakcentowania rodowodu piłki ręcznej. Zawodnicy, trenerzy i działacze, wspólnie z miejscową kadrą i kaliszanami, oddadzą hołd tym, dzięki którym powstała popularna dziś dyscyplina – dodaje Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.

Sierpniowe uroczystości przypomną społeczeństwu historyczną wagę tamtych wydarzeń, pomogą również rozpropagować i utrwalić wartości wyrosłe na gruncie poświęcenia i ofiary żołnierzy, takie jak: honor, wierność, solidarność i patriotyzm.

O programie uroczystości opowiedzieli dziś dziennikarzom: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza; Artur Kijewski, wiceprezydent Miasta Kalisza; mjr Maciej Gołębiowski, zastępca Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu; Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu; Edward Prus, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza, Lidia Plajzer z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu; Krzysztof Walczak i Daniel Pawlak, reprezentujący organizatora turnieju.
 
Przedstawiamy program uroczystości związanych z 100. rocznicą internowania legionistów  Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie w dniu 4 sierpnia 2017 r.:

Teren COSSW, ul. Wrocławska 193-195:
godz. 10.00 - Uroczysta msza święta w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy
godz. 11.15 - Apel Pamięci
godz. 13.00 – Piknik Militarny

Hala Arena, ul. Prymasa Wyszyńskiego 22-24:
godz. 16.30 – Uroczyste otwarcie IV Turnieju Piłki Ręcznej SZCZYPIORNO CUP o Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Oprac., zdjęcia: Katarzyna Ciupek

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity