niedziela, 20.05.2018 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Nocny widok ze szpitala
Strona główna >> Szef fabryki Schimmel z wizytą u Prezydenta

Szef fabryki Schimmel z wizytą u Prezydenta

Paweł Szymkowiak, dyrektor Fabryki Fortepianów Schimmel, odwiedził dziś prezydenta Grzegorza Sapińskiego. Prezydent miasta i szef przedsiębiorstwa produkującego instrumenty rozmawiali o roli współpracy samorządowców i kaliskich firm związanych z branżą muzyczną.

Schimmel Farbryka Fortepianów to jeden z blisko 40 kaliskich zakładów zajmujących się branżą muzyczną, na tle innych firm wyróżnia się jako producent. Dziś dyrektor firmy - Paweł Szymkowiak odwiedził prezydenta Grzegorza Sapińskiego. Wizyta była okazją do rozmowy, dotyczącej znaczenia współpracy przedsiębiorstw branży muzycznej z samorządowcami. - Zakłady zajmujące się produkcją i renowacją pianin i fortepianów czynią Kalisz wyjątkowym miejscem na mapie świata - mówi prezydent Grzegorz Sapiński. - Instrumenty z Kalisza trafiają do ponad 30 krajów na całym świecie. Tradycje fortepianmistrzowskie w naszym mieście sięgają XVIII wieku. Trudno nie wspomnieć także o Technikum Budowy Fortepianów, jednej z trzech tego typu placówek w Europie, które w ciągu 61 lat działalności wykształciło ponad 1200 fachowców. Dlatego dziś nie sposób wyobrazić sobie Kalisza bez tak rozwiniętego przemysłu muzycznego.

Paweł Szymkowiak, w trakcie wizyty, przekazał Grzegorzowi Sapińskiemu wyjątkowy fortepian – pamiątkę po realizowanym w tym roku wspólnym przedsięwzięciu – projekcie "Muzyczny Kalisz 2016 - wczoraj, dziś i jutro". - To misternej roboty, bardzo gustowna miniatura, za którą serdecznie dziękuję - mówi prezydent Kalisza. - Podziękowania należą się także pozostałym właścicielom zakładów i warsztatów. Wiem, że to ludzie otwarci, świadomi prestiżu, jaki niesie wykonywany przez nich zawód. To oni są kontynuatorami niezwykłej, fortepianmistrzowskiej tradycji nad Prosną.

Projekt "Muzyczny Kalisz 2016 - wczoraj, dziś i jutro" okazał się dużym sukcesem. Organizatorzy myślą o powtórzeniu wydarzenia w innych miastach.

Warto dodać, że właściciele kaliskich firm zajmujących się produkcją i renowacją instrumentów mieli bardzo istotny wkład w wyjątkowe przedsięwzięcie - historyczny koncert na 21 fortepianów, który odbył się 10 grudnia ubiegłego roku.

Tekst: Tomasz Staszczyk

Zdjęcia: Anna Błaszczyk
 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity