wtorek, 19.06.2018 | Imieniny: Gerwazego, Protazego
Łódź Calisia z teatrem
Strona główna >> Tłumy kaliszan na Paradzie Gigantów

Tłumy kaliszan na Paradzie Gigantów

Dziś po raz pierwszy ulicami Kalisza przeszła Parada Gigantów. Olbrzymie lalki, które powstały w ramach projektu realizowanego przez artystów z Kalisza  i partnerskiego miasta La Louviere, przyszły zobaczyć setki mieszkańców miasta.

Parada wyruszyła o godz. 10:30 z Głównego Rynku. Uczestnicy przeszli dookoła ratusza, a potem ulicą Złotą i dalej  przez park, by dotrzeć na plac obok Starostwa Powiatowego, gdzie uroczyście zainaugurowano Festiwal Smaków oraz I Biesiadę Kaliską.

Nasze miasto reprezentowała lalka pianisty – oczywiście z racji naszych bogatych tradycji fortepianmistrzowskich. Lalkę w 2015 roku, podczas trzytygodniowych warsztatów w La Louviere, zbudowali kaliscy studenci kierunku plastycznego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM. Paradzie towarzyszyła Orkiestra Dęta oraz zespół mażoretek. Udział wzięłi w niej także prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Plichta oraz naczelnik Wydziału Kultury Grażyna Dziedziak. Nie zabrakło również przedstawicieli miast partnerskich, którzy z okazji Święta Miasta, goszczą w Kaliszu.
Goście wraz z prezydentem dokonali  inauguracji Festiwalu Smaków. W tym roku stoiska z jadłem lokalnym i tym bardziej światowym stanęły na placu między Starostwem Powiatowym i bazyliką św. Józefa. Degustować i zakupić można m.in. pierogi cheborki, chałwę turecką, produkty kuchni bułgarskiej, różnego rodzaju miody, sery, soki, a także grillowane mięsa i kiełbaski od ekipy Polish BBQ Kings z Kurtem Schellerem na czele. Festiwal dzisiaj zakończy się o godz. 20. Jutro stoiska działać będą w godz. od 10:00 do 18:00.

Po otwarciu Festiwalu Smaków Parada ruszyła ponownie, by powrócić na Główny Rynek.

Oprac. i zdjęcia J. Ratajczk

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity