sobota, 24.03.2018 | Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny
Flora
Strona główna >> W hołdzie legionistom Józefa Piłsudskiego

W hołdzie legionistom Józefa Piłsudskiego

Kaliszanie, z prezydentem Grzegorzem Sapińskim na czele, wzięli udział w uroczystościach związanych z 100. rocznicą internowania legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie.

- Setna rocznica internowania legionistów w Szczypiornie jest wielką lekcją historii. Cieszę się, że dzisiaj wspólnie ją przeżywamy. Pamiętamy o tym miejscu i legionistach. To nasi bohaterowie. Oni są w naszych sercach i będą na zawsze. Uczymy się od nich odwagi, patriotyzmu, łączenia sił w sytuacjach trudnych, bez wyjścia.  Dlatego tu dziś jesteśmy. Pragniemy z całego serca przekazać światu wiadomość, że tutaj rodziła się niepodległość, tu żołnierze biegali za szmacianą piłką i tworzyli nowa grę, szczypiorniaka. Nikt inny nie zrobi tego tak dobrze jak my – mówił Grzegorz Sapiński, Prezydent Kalisza. - Jest to też tak ważne, ponieważ w przyszłym roku będą ogólnopolskie obchody stulecia piłki ręcznej oraz stulecia odzyskania niepodległości. Sprawmy, żeby Kalisz Szczypiorno był wtedy widoczny, bo to miejsce internowania polskich żołnierzy, którzy nie chcieli przysięgać zaborcy, a także zjazdu legionistów, z czołowymi przedstawicielami ówczesnego państwa polskiego! Proszę o ujęcie Szczypiorna w obchodach ogólnonarodowych władze państwowe, proszę o współpracę parlamentarzystów. Niech Polska i Świat dowiedzą się o legendzie legionów i symbolu niepodległości. Pięknym, żywym, pomnikiem, dedykowanym legionistom, jest Turniej Piłki Ręcznej, Szczypiorno Cup. Dziś rozpoczyna się jego czwarta edycja o Puchar Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To jest wspaniały hołd dla naszych żołnierzy. Dziękuję Panu Prezydentowi oraz wszystkim, którzy o to zadbali. Szanowni Państwo, jestem niezwykle wzruszony i wdzięczny, że dzisiaj możemy spotkać się w tym miejscu. To dzień, w którym wspominamy legionistów, ale również naszych szlachetnych przodków, kaliszan, którzy organizowali w tamtych czasach pomoc dla legionistów.

Uroczystości rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana przez JE Biskupa Kaliskiego ks. Edwarda Janiaka. Wcześniej, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym pamięci funkcjonariuszy poległych w czasie pełnienia służby oraz pod Krzyżem Polowym na cmentarzu w Szczypiornie i przy mogile Legionistów na Cmentarzu Miejskim.

Udział w obchodach wzięli: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza; Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza; wiceprezydent Barbara Gmerek; Edward Prus, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza; kaliscy radni; przedstawiciele parlamentu; władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych; Ryszard Czapracki, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu; reprezentanci służby więziennej i służb mundurowych; reprezentanci środowisk naukowych.

List, skierowany do uczestników uroczystości, w imieniu Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odczytał Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Historię związaną z 100. rocznicą internowania legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie przypomniał prezydent Grzegorz Sapiński.

Obóz Jeńców Wojennych nr 5 w Szczypiornie, nadzorowany przez Niemców, przyjął, pod koniec lipca 1917 roku, parę tysięcy legionistów polskich Józefa Piłsudskiego. W jakich warunkach tu żyli niech świadczą słowa kilku z nich, Wacława Kobyłeckiego, Władysława Kęsika, Jana Gaździckiego. „Duża, kilkudziesięciomorgowa, przestrzeń, zabudowana szeregiem niskich, długich baraków, otoczona kilkoma rzędami drutów kolczastych i posterunków. Bateria armat wycelowanych w baraki. Na palach zamiast gołębników ‒ karabiny maszynowe. Drugie San Domingo. Miejsce powolnego konania z głodu. Mieszkańcy to szaro-ziemiste, wychudłe widma. Byli kiedyś ludźmi”. Mimo głodu, prześladowań, cierpienia, coraz bardziej pogarszających się warunków życia, legioniści przetrwali w tym „podrutowanym wzdłuż i wszerz kretowisku”. Łączyła ich silna więź wspólnie przebytego szlaku bojowego. W okrutnej nędzy byli wszyscy razem, a nie każdy z osobna. Jedność stanowiła źródło przetrwania, które wyzwalało w udręczonych zdumiewające swym ogromem siły.  Przede wszystkim nie poddawali się Niemcom prowadzącym obóz, których nazywali sadystami i hakatystami. Zorganizowali życie obozowe. Powołali spośród siebie komendanta, utworzyli komitet gospodarczy, uruchomili izbę chorych oraz pocztę. Grali także, z inicjatywy por. Stanisława Grzmota-Skotnickiego, w piłkę ręczną. Dzięki temu uzyskała ona funkcjonującą do dziś popularną nazwę „Szczypiorniaka”.

Z tym miejscem jest związany słynny hymn legionowy, a obecnie oficjalna pieśń Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada.” Jak trudno było przetrwać w obozie, mimo wprowadzenia przez legionistów namiastki normalnego życia, niech świadczy jeden tylko przykład. Regularnie odmawiali dobrowolnego naszycia numerów obozowych. Z tego powodu niemieccy nadzorcy zlikwidowali pocztę oraz niewielki sklep. Zabronili wychodzenia z baraków. Dopiero przeprowadzona przez legionistów głodówka i interwencja Rady Regencyjnej sprawiły, że z obozu zwolniono młodocianych, chorych i starych ludzi, a pozostałych przeniesiono do obozu w Łomży, posiadającego znacznie lepsze warunki bytowe. Od tamtej pory minęło sto lat.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Na terenie Ośrodka zorganizowany został także piknik militarny. Nie zabrakło pokazu historycznego sprzętu wojskowego, prezentacji wyposażenia i sprzętu współczesnych sił zbrojnych, stoisk promocyjnych COSSW,  KMP,  WKU, 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie, CIT oraz PSP. Utwory o charakterze patriotycznym zagrała Orkiestra Dęta Stowarzyszenia „Gród nad Prosną”.

Wydarzeniem powiązanym z obchodami rocznicy internowania jest IV Turniej Szczypiorno Cup o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Będzie to już kolejna edycja największego w regionie turnieju piłki ręcznej, upamiętniającego miejsce, gdzie przed niemal stu laty, wraz z niepodległością rodziła się ta jedna z najpopularniejszych na świecie gier zespołowych.  Mecze zostaną rozegrane w dniach 4-6 sierpnia.

Sierpniowe uroczystości przypominają społeczeństwu historyczną wagę tamtych wydarzeń, pomagają również rozpropagować i utrwalić wartości wyrosłe na gruncie poświęcenia i ofiary żołnierzy, takie jak: honor, wierność, solidarność i patriotyzm.

Tekst: Anna Błaszczyk
Zdjęcia: Katarzyna Ciupek, Anna Błaszczyk

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity