niedziela, 20.05.2018 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Noc trzy wieże
Strona główna >> W SP nr 15 kultywują tradycję wielkanocną

W SP nr 15 kultywują tradycję wielkanocną

W Szkole Podstawowej nr 15 im. Szarych Szeregów od lat kultywuje się tradycje Wielkanocne. 11 kwietnia miało miejsce podsumowanie szkolnego projektu edukacyjnego „Inspiracje Wielkanocne”, opracowanego przez nauczycielkę szkoły - Aleksandrę Szewczyk-Woźniak.

Na spotkaniu przypomniano polskie wielkotygodniowe tradycje wielkanocne z różnych regionów Polski w montażu multimedialnym, wierszach okolicznościowych i inscenizacji przedstawionej przez uczniów klasy 2a i klasy 5. W czasie trwania podsumowania jedna z uczennic szkoły sprawdzała poziom zdobytych przez uczniów wiadomości prowadząc quiz wielkanocny. Na zwycięzców czekała niespodzianka – zajączek wielkanocny z czekolady. W ostatnich dniach przed świętami wszyscy nauczyciele we wszystkich klasach prowadzili zajęcia dotyczące tradycji wielkanocnych. W klasach tworzono prace plastyczne zgodnie z wylosowaną inspiracją „Jajko wielkanocne” lub „Kurczak wielkanocny”. W klasach 1-3 ogłoszono Szkolny Konkurs Plastyczny „Kartka Wielkanocna” natomiast w klasach 4-6 „Stroik Wielkanocny”. Najpiękniejszą kartkę wielkanocną przygotowali Marysia Ignasiak z klasy 3b oraz Wojciech Żuberek z klasy 3a. Najefektowniejszy stroik wielkanocny wykonał Wojciech Król z klasy 5.

Już po raz siódmy Szkoła Podstawowa nr 15 była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego, którego tematem przewodnim był „Kurczaczek Wielkanocny”. Koordynatorem konkursu była Ewa Kwaśniewska przy współpracy z opiekunem Samorządu Szkolnego Joanną Kasperczak. Konkurs plastyczny „Kurczaczek Wielkanocny” zorganizowano dla dzieci w dwóch grupach wiekowych: kl. I – III i IV – VI szkół podstawowych. Na konkurs wpłynęło 10 prac grupowych uczniów z klas I-III oraz 5 prac grupowych z klas IV-VI. Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, zainteresowanie dzieci rękodziełem ludowym; promowanie młodych talentów plastycznych, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia kurczaczka w obrzędowości ludowej; rozbudzanie inwencji twórczej dzieci. Podczas oceny prac plastycznych jury brało pod uwagę: oryginalność i pomysłowość pracy, wkład pracy uczniów, estetykę wykonanej pracy. Jury obradowało w składzie: Beata Knop – dyrektor szkoły, Agata Kuświk – wicedyrektor, Bronisława Matusiak z Zespołu Ludowego Piwonice, Honorata Skrzybalska – nauczyciel plastyki, Agnieszka Piesik – nauczyciel wychowania przedszkolnego.

Jury postanowiło wyróżnić następujące szkoły: w kategorii klas I – III (prace grupowe): I miejsce: Klasa IIa z SP w Chełmcach, II miejsce: Klasa III b z SP nr 7 w Kaliszu, III miejsce: Klasa II a z SP w Godzieszach. W kategorii klas IV – VI (prace grupowe): I miejsce ex aequo: Klasa IV-VI z SP w Godzieszach, Klasa V z SP w Chełmcach, II miejsce: Klasa VI z SP nr 9, III miejsce: Klasa VI z SP w Chełmcach. Wyniki konkursu zostały ogłoszone w dniu 11.04.2017r podczas Wielkanocnego Dnia w szkole. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki oraz nagrody książkowe, opiekunowie podziękowania.

W podsumowaniu projektu oprócz Dyrektora Szkoły Beaty Knop i Wicedyrektora Agaty Kuświk uczestniczyli gościnnie Przewodniczący Rady Osiedla Piwonice i Lis, Zbigniew Jaworski oraz Przedstawicielka Zespołu Ludowego Piwonice, Bronisława Matusiak a także rodzice. Na zakończenie podsumowania podzielono się kawałkiem tradycyjnej babki wielkanocnej.

Oprac. ZSP nr 1 w Kaliszu

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity