sobota, 26.05.2018 | Imieniny: Filipa, Pauliny
Panorama Prosna
Strona główna >> Witaj, majowa jutrzenko!

Witaj, majowa jutrzenko!

Dziś mija 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - ustawy rządowej przyjętej przez Sejm Czteroletni, która stanowiła drugą na świecie konstytucję. Wśród celebrujących ten ważny w historii Polski jubileusz znaleźli się przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci służb mundurowych, środowisk kombatanckich, naukowych, urzędnicy, społeczność miasta.

Uroczystość rozpoczęła się na Głównym Rynku.

Słowa do mieszkańców miasta skierował prezydent Grzegorz Sapiński.

– Nie ma Ojczyzny bez człowieka, ale jest też wobec niej obowiązek. W dowód tego świętego obowiązku, 227 lat temu, 3 maja 1791 r., nasi przodkowie, pod przewodnictwem króla Stanisława Augusta, uchwalili pierwszą w Europie Konstytucję. To był wtedy tu, na naszym kontynencie, akt wybitny. Stanowił owoc prac Sejmu Czteroletniego, zwieńczenie trzydziestoletnich prób naprawy naszego państwa, wcześniej niezmiernie słabego, które nie było w stanie pomagać potrzebującym i opierać się silniejszym. Oni wtedy udokumentowali ten zbiorowy obowiązek, jakim musi wykazać się całe społeczeństwo, jeśli chce zabezpieczyć swą wolność i swój byt. My dziś przyszliśmy na Główny Rynek w naszym mieście nie tylko po to, aby przypomnieć tamto wydarzenie – mówił prezydent. – Jesteśmy tu również z zamiarem przeniesienia w obecne czasy troski, odpowiedzialności, które wtedy nurtowały twórców konstytucji. Dla mnie, Prezydenta Kalisza, udział w tym wydarzeniu, przeżywanie go razem z Wami jest wielkim wyróżnieniem.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 zaprezentowali program okolicznościowy pt. „Maj - rocznica pięknych serc”.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbała orkiestra dęta „Gród Nad Prosną”.

Następnie uczestnicy miejskich obchodów Święta Narodowego 3 Maja udali się do Katedry, by uczestniczyć we Mszy św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył JE biskup pomocniczy ks. Łukasz Buzun.

Obecni byli m.in. kaliscy radni z przewodniczącym Andrzejem Plichtą na czele, a także wiceprezydent Tomasz Rogoziński oraz Irena Sawicka, Skarbnik Miasta.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity