środa, 21.03.2018 | Imieniny: Lubomira, Benedykta
Kogutek wiosna
Strona główna >> X Happening przewodnicki

X Happening przewodnicki

W sobotę 2 grudnia kaliscy przewodnicy PTTK zakończyli kolejny rok swoich imprez, organizując X Happening Przewodnicki.

Ideą tego przedsięwzięcia, będącą specyficzną formą popularnych przecież Kaliszobrań, jest tematyczne nawiązanie do „okrągłych”  rocznic istotnych wydarzeń z bogatej historii Kalisza. I choć tym razem rocznica stanowiąca pretekst do spotkanie nie była tak idealnie okrągła, tegoroczny happening wpisał się za to, a właściwie zamknął, w cykl imprez związanych z celebrowaniem w Kaliszu „Roku Szolca- Rogozińskiego”, obchodzonego w związku z 135. rocznicą podjęcia przez tego podróżnika pionierskiej wyprawy do Afryki Środkowej.

Kilkudziesięciu przybyłych, mimo dotkliwego mrozu, uczestników wraz z – jak przystało na okres przedświąteczny, św. Mikołajem szukało kaliskich śladów Rogozińskiego wędrując szlakiem questu, ułożonego zresztą – w ramach cyklu rocznicowych przedsięwzięć – przez prowadzącego sobotni spacer, dra Piotra Sobolewskiego, który informacje, zadania i zagadki zawarte w questowych folderach uzupełniał opowieściami z życia kaliskiego podróżnika.

Spacer wiódł od Niecałej, koło dawnego hotelu Wiedeńskiego, Rynku i ławeczki Rogozińskiego na Złotym Rogu, poprzez cmentarz ewangelicki aż do Muzeum Okręgowego. A dodatkową atrakcją była prezentacja niektórych dzieł stworzonych w naszym mieście w ramach projestu Street-Art przez artystę Michała Mąkę. O tej inicjatywie opowiadał współrealizator projektu, Arkadiusz Pacholski.

Całość imprezy zakończyło, stanowiące ukoronowanie questowych zmagań, przybicie spełniającej rolę questowego skarbu, pieczątki i … złożenie wzajemnych świąteczno-noworocznych życzeń organizatora kaliszobrańskich imprez i ich wytrwałych uczestników.

Tekst: Piotr Sobolewski

Zdjęcia: Danuta Gruchot

 


 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity