środa, 21.03.2018 | Imieniny: Lubomira, Benedykta
Kogutek wiosna
Strona główna >> Z Kalisza do Kamerunu

Z Kalisza do Kamerunu

"Z Kalisza do Kamerunu" to tytuł wystawy, która została otwarta w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. W dzisiejszym wernisażu wzięli udział m.in. przedstawiciele kameruńskiej delegacji, której przewodniczył Jego Wysokość Wódz Wielebny dr Ekoka Andrew Molindo i kaliscy samorządowcy z prezydentem Grzegorzem Sapińskim na czele.

Wystawa poświęcona jest entongraficznym wyprawom Stefana Szolca-Rogozińskiego do Afryki oraz kontynuatorom idei, która przyświecała kaliszaninowi. Przedsięwzięcie jest częścią obchodów roku poświęconego podróżnikowi i odkrywcy. Wernisaż ekspozycji odbył się dziś w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Zebranych powitał Grzegorz Sapiński. - Dzięki wielu imprezom, koncertom, wystawom na nowo odkryliśmy postać Stefana Rogozińskiego - mówił prezydent Kalisza. - Dziękuję za organizację wszystkich wydarzeń i uczestnictwo w przedsięwzięciach.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele miast partnerskich oraz kameruńska delegacja, której przewodniczy dr Ekoka Andrew Molindo. - Jestesmy dumni z Rogozińskiego - mówił afrykański wódz. - Przez krótki czas w Kamerunie udało mu się bardzo wiele osiągnąć. Nie mogłem doczekać się dnia, w którym będę mógł podziękować za życie Rogozińskiego. Ta możliwość została mi dziś dana. Chcę podziękować panu prezydentowi i całemu miastu Kalisz.

Wśród przedmiotów, które można obejrzeć na wystawie znajdują się eksponaty ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz zabytki wypożyczone z Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Miejskiego w Żorach oraz Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Ekspozycja nawiązuje do wyprawy, jaką Szolc-Rogoziński zorganizował w drugiej połowie XIX w. do Kamerunu oraz jej pokłosia. Prezentowane dokumenty, wycinki prasowe oraz eksponaty opowiedzą o losach wyprawy, natomiast wybrane eksponaty zaprezentują dorobek polskiej afrykanistyki, swoistych kontynuatorów badań Rogozińskiego. Wystawę można oglądać do lutego 2018 roku.

Bezpośrednio przed wernisażem m.in. delegacja z Afryki oraz prezydent Grzegorz Sapiński odwiedzili cmentarz ewangelicki, na którym spoczywają najbliższi kaliskiego podróżnika. Przy grobowcu stanęła niedawno tablica upamiętniająca rodziców Szolca-Rogozińskiego oraz samego odkrywcę.

tekst: Tomasz Staszczyk

zdjęcia: Tomasz Staszczyk/Iwona Cieślak

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity