niedziela, 27.05.2018 | Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Flora
Strona główna >> Z kraju tulipanów

Z kraju tulipanów

Prace czworga artystów z Heerhugowaard złożyły się na wystawę zaprezentowaną w OKP Wieża Ciśnień w czasie Święta Miasta.

Do Kalisza swoje prace przywieźli Patrick Bergsma, Peter Groot, Yvonne Alting i Rem de Boer. Wernisaż - z udziałem przedstawicieli kilku miast partnerskich oraz członków holenderskiego stowarzyszenia zrzeszającego przyjaciół Kalisza - odbył się w ramach tegorocznego święta miasta. Był jednym z wydarzeń uświetniających 25-lecie partnerstwa między naszym miastem i Heerhugowaard. Jeszcze w czerwcu -  23 do 25 – w Holandii odbędzie się wystawa kaliskich artystów: Krystyny Pachulskiej, Izabelli Symanowicz, Wiktora Jędrzejaka, Janusza Lewandowskiego i Jarosława Napory.

tekst i zdjęcia: Iwona  Cieślak

Noty o artystach:

Patrick Bergsma
Patrick nawiązuje w swoich pracach do niebieskich płytek Delft, które stały się popularne w XVII wieku. W tamtych czasach  obrazy na tych płytkach były bardzo szczególne. Ludzie nie mieli strumienia informacji z wiadomości, filmów i mediów społecznościowych, które mamy dziś. Te płytki były więc jednymi z niewielu obrazów, jakie mieli w  domu.

Płytki przedstawiają rzeczy, które w tamtych czasach były dla ludzi  interesujące, takie jak egzotyczne zwierzęta, historie biblijne, codzienne zajęcia i gry.

Na tych bardzo dużych płytkach Peter ogląda świat dzisiejszy oczami  siedemnastowiecznego Holendra.  Co by go zaskoczyło w naszym codziennym życiu? Realistyczne obrazy tych działań są skompilowane i przekształcone cyfrowo w szkice, które następnie maluje na dużych realistycznych płytkach.

Poprzez swobodne mieszanie kultur i zasobów Patrick tworzy oryginalne dzieła sztuki, w których fantazja wydaje się grać coraz ważniejszą rolę. W ostatnich pracach łączy w sobie fragmenty chińskiej porcelany z współczesnymi obrazami urbanistyki.

Peter Groot
Peter zaczął rysować i malować w 1979 roku. Pracuje z olejem i pastelami, i przede wszystkim tworzy portrety. Maluje z przesłaniem. Próbuje połączyć dzisiejszy abstrakcyjny świat, w tym podaż i popyt, władzę i politykę z jednej strony, z prawdziwymi ludźmi z krwi i kości z drugiej strony.

Tła malarstwa są abstrakcyjne, z pięknymi kolorami i o ciekawych wzorach. Próbuje sportretować  niesprawiedliwość społeczną, aby skłonić do zastanowienia się nad tymi kwestiami. Jego obrazy mogą być romantycznie impresjonistyczne, co docenia wielu ludzi. Są bardzo kolorowe i wesołe.

Yvonne Alting
Na tej wystawie Yvonne pokazuje prace z cyklu o tulipanach. Dotyczy to nie tylko formy i koloru, ale także jest próbą wyrażenia  wiosennych uczuć. Po studiach różnego rodzaju tulipanów zauważyła ogromną różnorodność, która doprowadziła ją do wykorzystania swojej fantazji do stworzenia nowego tulipana. Oprócz natury ważnym źródłem inspiracji dla Yvonne jest japońska kultura. Jej związki z Japonią mają swój początek w latach osiemdziesiątych, wkrótce po ukończeniu studiów w Królewskiej Akademii Sztuk Wizualnych w Hadze. To wtedy zobaczyła wystawę, na której pokazano japońskie zasady, takie jak dbałość o piękno materiału, uproszczenie form i perfekcjonizm. To właśnie te zasady przyciągnęły jej uwagę. W 2011 roku odwiedziła Japonię i podczas tej podróży zauważyła ogromne sprzeczności. Potem zdała sobie sprawę z dynamiki kraju, a poszukiwanie spokoju i harmonii to kwestia perspektywy. Ta dynamika ma miejsce w jej ostatnich pracach, w których używa tulipana jako punktu wyjścia. Te tulipany są tworzone z kolaży papieru i tekstyliów, które są fotografowane i renderowane na komputerze, aby tworzyć nowe kompozycje.

Rem de Boer
Urodzony w Obdam w 1942 roku. Kształcił się jako nauczyciel sztuki i rzemiosła. Przez wiele lat był nauczycielem szkół średnich. Obecnie Rem jest autonomicznym malarzem i rzeźbiarzem od ponad 20 lat. Przez wiele lat brał udział w spotkaniach dla malarzy organizowanych przez Marka Rozparę. Zazwyczaj maluje abstrakcję, ale także realistyczne obrazy takie jak portrety.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity