środa, 20.06.2018 | Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny
Flora
Strona główna >> Zapraszamy na podróż w czasie

Zapraszamy na podróż w czasie

Przy świecach, gęsim piórem, na papierze czerpanym. W najbliższą sobotę w klasztorze ojców franciszkanów będzie można poznać, jak działało  średniowieczne skryptorium, wykonać odbitkę na prasie drukarskiej będącej repliką wynalazku Jana Gutenberga. Wydarzenie – adresowane dla dzieci i dorosłych – odbędzie się w ramach (Nie tylko) Nocnych Spotkań z Kulturą.

W sobotę, 16 września, w godzinach od 19.00 do 22.00 warsztat drukarski Jana Gutenberga zaprezentuje Mieczysław Machowicz. Tajniki średniowiecznej kaligrafii bedzie można poznać w tajemniczej scenerii sali kolumnowej klasztoru ojców franciszkanów (wejście od strony ul. Sukienniczej 7). Podczas pokazu będzie przedrukowywana jedna ze stron Biblii Pelplińskiej Gutenberga. Natomiast w skryptorium studentki III roku konserwacji zabytków z Torunia będą kopiowały na pergaminie jedną ze stron Graduału Kaliskiego (1516-1520) z fundacji prymasa  Jana Łaskiego przechowywanego w Skarbcu Bazyliki św. Józefa w Kaliszu.

Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł spróbować swoich sił i kopiować teksty techniką średniowieczną.
Organizatorami wydarzenia są: Mieczysław Machowicz oraz Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa "Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu".

Tekst i zdjęcia: Iwona Cieślak

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity