niedziela, 20.05.2018 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Panorama Prosna
Strona główna >> ZPRP wesprze Szczypiorno Cup

ZPRP wesprze Szczypiorno Cup

Przedstawieniu przygotowań do tegorocznego IV Turnieju Piłki Ręcznej SZCZYPIORNO CUP, a także omówieniu możliwości włączenia się Związku Piłki Ręcznej w Polsce w przyszłoroczne - piąte zmagania Szczypiornistów oraz w obchody 100-lecia piłki ręcznej  w naszym kraju, poświęcone było spotkanie przedstawicieli samorządu Kalisza i Miejskiego Klubu Sportowego z Andrzejem Kraśnickim, prezesem ZPRP.

Nasze miasto reprezentowali Edward Prus, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Urszula Bogaczyk zastępca naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Tomasz Szymański dyrektor organizacyjny MKS Kalisz i Kaja Szymańska. W rozmowach, zorganizowanych w Centrum Olimpijskim w Warszawie, uczestniczyli ponadto: sympatyk szczypiorniaka Michał Listkiewicz, Henryk Szczepański I wiceprezes ZPRP oraz Zygfryd Kuchta.
 
Wizytę w Warszawie zdominowały rozmowy dot. tegorocznej i następnej edycji Turnieju Piłki Ręcznej SZCZYPIORNO CUP, a także możliwości włączenia się Związku w organizację imprez, będących zarówno liczącymi się wydarzeniami sportowymi, jak nawiązaniem do walk narodowowyzwoleńczych Polaków oraz genezy dyscypliny, która zrodziła się w szeregach uwięzionych w obozie jenieckim legionistów Józefa Piłsudskiego.


 
W pierwszej kolejności zatem, przedstawiony został zamysł dot. organizacji Turnieju i poprzedzających jego rozpoczęcie uroczystości z okazji 100-rocznicy internowania w obozie jenieckim w Szczypiornie kilku tysięcy żołnierzy polskich po kryzysie przysięgowym 1917 roku. Tegoroczna, 4 edycja Turnieju, rozpocznie się w dniu 4 sierpnia, a udział w niej zapowiedziały drużyny z Płocka, Puław i Zabrza. Czynione są starania, aby zaprosić do Kalisza również ekipy z Hamm i  Dunkierki. Zaproszenie dla ostatniej z wymienionych drużyn wystosowane zostanie przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce.
 
Planowane spotkanie ekip, służące przede wszystkim sportowej rywalizacji, stać się ma również ważnym momentem w zaakcentowaniu rodowodu piłki ręcznej. Rozpoczęcie Turnieju poprzedzą zatem uroczystości, podczas których  przybyłe na zawody międzynarodowe grono zawodników, trenerów i działaczy wspólnie z miejscową kadrą i kaliszanami, odda hołd legionistom - „Pierwszej Narodowej Drużynie Szczypiorniaka”.


 
Wstępnie poruszono również temat przygotowania piątego Turnieju w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Piłki Ręcznej w Polsce. Wg zapowiedzi i wstępnych ustaleń, władze  Związku Piłki Ręcznej, aktywnie uczestniczyć będą w przygotowaniu ogólnopolskich obchodów w Kaliszu. Pojawia się również szansa, aby staraniem ZPRP, w Szczypiornie stanął pomnik przedstawiający dwóch szczypiornistów w akcji.
 
Na przełomie kwietnia i maja br., w naszym mieście przebywać będą przedstawiciele Związku, a rozmowy na temat planowanych wydarzeń oraz roli Szczypiorna w popularyzacji piłki ręcznej, jako dyscypliny sportowej i tradycji wyrosłej na gruncie losów legionistów będą kontynuowane.


Grażyna Dziedziak

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity