wtorek, 19.06.2018 | Imieniny: Gerwazego, Protazego
Łódź Calisia na Prośnie

Gospodarka

 

 

 

Kalisz jest miastem o najstarszej metryce pisanej, która obecnie liczy ponad 1850 lat. Klaudiusz Ptolemeusz opisał Kalisz jako gród leżący na Szlaku Bursztynowym, który wiódł od wybrzeża Adriatyku przez Alpy do Bramy Morawskiej u wybrzeży Bałtyku. Dzięki tej metryce wiemy, że mamy duże doświadczenie w handlu międzynarodowym. Młodego ducha Kalisz zawdzięcza innowacyjnemu, zagranicznemu przemysłowi zlokalizowanemu na terenie Miasta i coraz większej liczbie młodzieży studiującej na kaliskich uczelniach.

 

KALISZ W POLSCE i WIELKOPOLSCEMapa Polski z zaznaczonym województwem wielkopolskim

Kalisz to drugie co do wielkości miasto województwa wielkopolskiego. Zajmuje powierzchnię 70 km² i liczy ponad 100 tys. mieszkańców. Miasto otwarte na nowe wyzwania, prężnie rozwijające się w oparciu o nowoczesne technologie, inwestujące w rozwój kapitału ludzkiego. 

Położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, na szerokości geograficznej 51°45'27"E.
Takie położenie zapewnia dobre połączenie z największymi polskimi miastami, od których Kalisz oddalony jest o ok. 130 km (Łódź, Poznań, Wrocław).

Kalisz to miasto nagradzane m. in. za wspieranie inwestorów, tworzenie klimatu przedsiębiorczości oraz wzorową współpracę międzynarodową:

 • 1998 r. Komisja Europejska wyróżniła Kalisz Złotą Gwiazdą  Partnerstwa.

 • 1999 r. miasto zostało wyróżnione przez Komisję Europejską Honorową Flagą Europy za aktywność w kontaktach międzynarodowych .

 • 2003 r. Rada Europy przyznała miastu Honorową Plakietę Rady Europy za zasługi na polu integracji europejskiej i aktywność we współpracy      międzynarodowej.

 • 2010 r. Miasto Kalisz zdobyło tytuł Gminy Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji przyznany przez Krajową Izbę Gospodarczą.

 • 2013 r. Kalisz zajął  III  miejsce wśród miast od 50 do 150  tysięcy mieszkańców, które stwarzają najlepsze warunki do inwestowania. Wyniki rankingu organizowanego przez miesięcznik „Forbes” ogłoszono podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy.

 • 2013 r. Miasto Kalisz zajęło 10. miejsce w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej".

 

ATRAKCYJNOŚĆ INWESTYCYJNA KALISZA:

 • położenie w sercu Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, chłonnego rynku konsumpcyjnego i inwestycyjnego;
 • wieloletnie programy i inicjatywy samorządu na rzecz wspierania inwestycji, m.in. uzbrojenie terenów inwestycyjnych Dobrzec Zachód; 
 • organizacja i uczestnictwo w imprezach targowych;
 • działalność na obszarze miasta Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z terenami typu „greenfield” ;
 • miasto jest prężnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i sportowo – rekreacyjnym.

Mapa Polski z zaznaczoną Wielkopolską i siecią dróg

 

Kalisz znajduje się w bliskim sąsiedztwie budowanej autostrady A2 Berlin – Poznań – Łódź – Warszawa – Moskwa (około 45 km).
W Kaliszu krzyżują się drogi krajowe:
    12 Łęknica – Leszno – Kalisz – Piotrków Trybunalski – Radom – Lublin – Dorohusk
    25 Bobolice – Bydgoszcz – Konin – Kalisz – Ostrów Wielkopolski – Oleśnica

oraz drogi wojewódzkie:
    442 Września – Kalisz
    450 Kalisz – Wieruszów – Opatów
    470 Kościelec – Turek – Kalisz

 

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH INWESTORZY WYBIERAJĄ KALISZ:

 • drugi biegun rozwojowy Wielkopolski;
 • dobra alternatywa dla lokalizacji inwestycji pomiędzy trójkątem tworzącym największe aglomeracje tj. Łódź, Poznań, Wrocław; 
 • niskie koszty pracy i wykwalifikowani pracownicy;
 • dogodna połączenia komunikacyjne: planowany przystanek Kolei Szybkich Prędkości (odcinek ten wpisuje się w międzynarodową sieć korytarzy paneuropejskich), skrzyżowanie dróg krajowych 12 i 25, bliskie sąsiedztwo A2;
 • dobra infrastruktura i wysoki poziom usług dla biznesu.

Na terenie Kalisza zainwestowało już wiele firm z różnych krajów świata:

 

mała grafika z kołem zębatym symbolizująca innowacje

 

 INNOWACJE W EDUKACJI– LOKALNIE I GLOBALNIE
CENTRUM DOSKONAŁOŚCI BADAŃ KÓŁ ZĘBATYCH

wizualizacja Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych

 

Jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie - Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych – to placówka naukowo-badawczej, która wspomaga rozwój miejscowych zakładów lotniczych: Pratt & Whitney Kalisz, WSK PZL-Kalisz, Vac Aero, Meyer Tool, Hamilton Sundstrand oraz  Teknequip.

Ośrodek ułatwia transfer wiedzy z państw charakteryzujących się wyższym poziomem innowacji.

 

Laboratoria wchodzące w skład Centrum:

 1. Laboratorium dokładności geometrycznej kół zębatych, które wykonywać będzie badania geometryczne dokładności wykonania kół zębatych, pomiary odchyłek kształtu oraz chropowatości i topografii powierzchni.
 2. Laboratorium badań wytrzymałościowych kół zębatych, które wykonywać będzie badania wytrzymałości kół zębatych, próby zmęczeniowe oraz analiz naprężeń  w czasie rzeczywistej współpracy oraz badania naprężeń szczątkowych.
 3. Laboratorium badań materiałowych kół zębatych, które wykonywać będzie badania materiałów z których produkowane są koła zębate z określeniem podstawowych parametrów charakteryzujących ich własności materiałowe.

 

CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO I PRAKTYCZNEGO

Centrum wyposażone w nowoczesne pracownie, w których można potwierdzić i nabyć kwalifikacje zawodowe dostosowane do wymagań lokalnego rynku pracy. W CKUiP mieści się Centrum Edukacji Technicznej Haas, dwie pracownie zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który umożliwi szkolenia na wysokim poziomie z zakresu obróbki CNC.

zdjęcie przedstawiające urządzenia w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego

Dzięki środkom z WRPO placówkę doposażono w 20 specjalistycznych maszyn, systemów produkcyjnych, pakietów kursów, stanowisk i oprogramowania dydaktycznego do praktycznej nauki zawodu. Zakupiony sprzęt pozwolił dostosować proces kształcenia ustawicznego do potrzeb lokalnego rynku pracy, co przyczyni się do poprawy jakości kształcenia poprzez ścisłe połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

 

KALISZ - MIASTO WYSOKICH LOTÓW

Koncentracja w mieście firm tej samej branży wpłynęła na powstanie Inicjatyw Klastrowych. Dyfuzja wiedzy, współpraca z władzami lokalnymi oraz przyjazna rywalizacja przedsiębiorstw multiplikują efektywność działań. Powstanie Klastrów jest jednym z ważniejszych motorów rozwoju i wzrostu gospodarki oraz budowania jej konkurencyjności i innowacyjności

widok z lotu ptaka na centrum miastaDynamicznie rozwijający się sektor lotniczy wpłynął na powstanie WIELKOPOLSKIEGO KLASTRA LOTNICZEGO - skupiającego przedstawicieli najważniejszych firm zaangażowanych w działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności branży lotniczej w Polsce.

Wiodącymi podmiotami gospodarczymi w sferze innowacyjności są zlokalizowane w Kaliszu firmy przemysłu lotniczego. Cechą charakterystyczną produkcji lotniczej jest wysokie zaawansowanie technologiczne – stosowane są technologie najnowsze w skali globalnej, pozwalające na stopniowe wprowadzanie do produkcji coraz bardziej zaawansowanych technologiczne podzespołów.

 

grafika dla klastra spożywczegoKALISKA PRZESTRZEŃ INNOWACYJNOŚCI

Pionierskie rozwiązania stosują także firmy skupione w KLASTRZE SPOŻYWCZYM - w 2011r. wdrożono  nowoczesne technologie IT oraz ICT służące podniesieniu jakości sprzedaży, promocji oraz komunikacji.

Działalność innowacyjną jest domeną firmy "Paula" należącej do grona czołowych polskich dostawców półproduktów i komponentów żywności typu instant. Nowoczesna technologia suszenia metodą mikrofalowo-próżniową oraz metodą suszenia rozpyłowego, ścisła kontrola technologiczna i laboratoryjna, zamknięty układ czystości (własny system kontroli HACCP), sprawiają, że produkty firmy są zaawansowane technologicznie i ekologiczne.

Innowacyjne rozwiązania zastosowano w zakładzie Winiary należącym do koncernu Nestlé. W 2011r. uruchomiono nowy wydział produkcyjny, w którym zainstalowano nowoczesne urządzenie do paletyzacji – w pełni zautomatyzowany system układania wyrobów gotowych na palety.

 

KALISZ KUŹNIĄ TALENTÓW

Kaliskie szkoły średnie proponują bogatą ofertę edukacyjną. Oprócz tradycyjnych zawodów, oferują swoim uczniom zdobycie niszowych i pożądanych na rynku pracy kwalifikacji, między innymi w zawodach: technik mechanik lotniczy, technik budowy instrumentów muzycznych (budowa fortepianów i pianin), czy też technik technologii odzieży

Wszechstronność edukacji w mieście zapewnia:
  -  55 szkół podstawowych i gimnazjów,
  -  86 szkół ponadgimnazjalnych,
  -  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu,

zdjęcie przedstawiające aulę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznegooraz filie znanych i renomowanych uczelni w kraju:
-  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
-  Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. Prof. J. Chechlińskiego w Łodzi,
-  Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Kaliskiej Sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
-  Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi,
​-  Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi - Oddział Zamiejscowy w Opatówku (10km od Kalisza)
ponadto Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej - jedyna w Polsce szkoła więziennictwa, kształcąca oficerów.

Miasto Kalisz jest ważnym ośrodkiem akademickim Południowej Wielkopolski. W szkołach wyższych studiuje ponad 15 000 studentów. Stale rozbudowywana infrastruktura, kadra wykładowców z najlepszych uczelni oraz rozwinięta współpraca uczelni z pracodawcami Kalisza, zapewnia wysoką jakość kształcenia.

 

EDUKACYJNI LIDERZY

grafika przedstawiająca głowę wypełnioną myślamiW 2015 roku już po raz dziewiąty z rzędu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego zajęła pierwsze miejsce w rankingu państwowych wyższych szkól zawodowych dziennika "Rzeczpospolita" i miesięcznika "Perspektywy". Poza tym w poprzednich latach PWSZ w Kaliszu zdobywał równie dobre wyniki w konkursach i rankingach:
• 1. miejsce w rankingu Polska The Times w roku 2008,
• 1. miejsce w rankingu Newsweeka Polska w roku 2005,
• 1. miejsce w konkursie „Aktywny Europejczyk" za efektywne wykorzystanie Funduszy Europejskich w Wielkopolsce w roku 2010,
• 7. miejsce w konkursie na „Najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce" w roku 2010.

Celem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu jest kształcenie dla potrzeb dynamicznego rozwoju gospodarki i społeczeństwa opartego na wiedzy oraz realizacja zadań wynikających z poczucia odpowiedzialności za budowanie akademickiego Kalisza.

Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Staszica jest szkołą wielopokoleniową z ponad 65-letnią tradycją w kształceniu specjalistów. Szkoła trzy lata z rzędu otrzymała tytuł Najlepszej Samochodowej Szkoły w Polsce oraz osiągała znakomite wyniki w takich konkursach jak: Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej, Wielkopolski Konkurs Języka Angielskiego Zawodowego – Professional English, Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.

 


 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity