Gratka dla genealogów
Ponad 430 tysięcy skanów ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu czeka na genealogów na portalu Szukajwarchiwach. Wykaz będzie na bieżąco aktualizowany, na dodanie czeka kolejnych 80 tysięcy skanów.
Materiały archiwalne digitalizuje się w dwojakim celu: aby je zabezpieczyć przed zniszczeniem, a także aby je upowszechnić m.in. przez Internet., na przykład na stronie Archiwum Państwowego w Kaliszu. 430 tysięcy skanów 3485 ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego zostało opublikowanych w marcu i kwietniu. Wykaz ten będzie na bieżąco aktualizowany. Dodatkowe 80 tysięcy skanów (346 ksiąg) czeka na swoją kolej i na razie dostępne są w pracowni naukowej placówki.
- Pozostałe 4 tysiece ksiąg będzie sukcesywnie skanowanych i publikowanych w internecie. Musimy jednak pamiętać, że digitalizacja to skomplikowany proces składający się z kilku etapów. Rozpoczynają ją czynności przygotowawcze: przeglądanie kartka po kartce ksiąg przeznaczonych do cyfryzacji, nanoszenie ewentualnych poprawek w numeracji stron, a w przypadku zniszczonych ksiąg żmudna i pracochłonna konserwacja. Najpierw skanuje się dokumenty w nieskompresowanym formacie TIFF - tzw. plik wzorcowy, który najlepiej odwzorowuje oryginał, ale który jest też duży objętościowo, a następnie sporządza się plik użytkowy zaopatrzony w znak wodny Archiwum, a przeznaczony do powszechnego udostępniania. Plik wzorcowy i użytkowy przesyła się z kolei do Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, które prowadzi Centralne Repozytorium Cyfrowe oraz portal Szukajwarchiwach - informuje Grażyna Schlender, dyrektorka Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Wszystko to powoduje, że digitalizacja jest procesem dość długotrwałym, już choćby z tego powodu, że NAC jest jeden, a archiwów państwowych 37, a samo kopiowanie plików wzorcowych z dysków przenośnych na serwer NAC może trwać i kilka dni. Do tego dochodzi opracowanie i aktualizacja ewidencji digitalizowanych archiwaliów, gdyż skany trzeba „podczepić” do konkretnej jednostki (księgi).
Wprowadziła: Karina Zachara, fot. Archiwum Państwowe w Kaliszu
-
View the full image1 / 2
Gratka dla genealogów
-
View the full image2 / 2
Gratka dla genealogów
Dodaj komentarz