środa, 25.04.2018 | Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla
Łódź Calisia z teatrem
Strona główna >> Dla mieszkańców >> Aktualnosci >> Gratka dla genealogów

Gratka dla genealogów

Ponad 430 tysięcy skanów ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu czeka na genealogów na portalu Szukajwarchiwach. Wykaz będzie na bieżąco aktualizowany, na dodanie czeka kolejnych 80 tysięcy skanów.   

Materiały archiwalne digitalizuje się w dwojakim celu: aby je zabezpieczyć przed zniszczeniem, a także aby je upowszechnić m.in. przez Internet., na przykład na stronie Archiwum Państwowego w Kaliszu. 430 tysięcy skanów 3485 ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego zostało opublikowanych w marcu i kwietniu. Wykaz ten będzie na bieżąco aktualizowany. Dodatkowe 80 tysięcy skanów (346 ksiąg) czeka na swoją kolej i na razie dostępne są w pracowni naukowej placówki. 

- Pozostałe 4 tysiece ksiąg będzie sukcesywnie skanowanych i publikowanych w internecie. Musimy jednak pamiętać, że digitalizacja to skomplikowany proces składający się z kilku etapów. Rozpoczynają ją czynności przygotowawcze: przeglądanie kartka po kartce ksiąg przeznaczonych do cyfryzacji, nanoszenie ewentualnych poprawek w numeracji stron, a w przypadku zniszczonych ksiąg żmudna i pracochłonna konserwacja. Najpierw skanuje się dokumenty w nieskompresowanym formacie TIFF -  tzw. plik wzorcowy, który najlepiej odwzorowuje oryginał, ale który jest też duży objętościowo, a następnie sporządza się plik użytkowy zaopatrzony w znak wodny Archiwum, a przeznaczony do powszechnego udostępniania. Plik wzorcowy i użytkowy przesyła się z kolei do Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, które prowadzi Centralne Repozytorium Cyfrowe oraz portal Szukajwarchiwach - informuje Grażyna Schlender, dyrektorka Archiwum  Państwowego w Kaliszu. 

Wszystko to powoduje, że digitalizacja jest procesem dość długotrwałym, już choćby z tego powodu, że NAC jest jeden, a archiwów państwowych 37, a samo kopiowanie plików wzorcowych z dysków przenośnych na serwer NAC może trwać i kilka dni. Do tego dochodzi opracowanie i aktualizacja ewidencji digitalizowanych archiwaliów, gdyż skany trzeba „podczepić” do konkretnej jednostki (księgi).

Wprowadziła: Karina Zachara, fot. Archiwum Państwowe  w Kaliszu 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity