niedziela, 29.03.2015 | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Kalisz

Młode duchem najstarsze miasto w Polsce
Kogutek wiosna
Strona główna >> Dla mieszkańców >> Aktualnosci >> Gratka dla genealogów

Gratka dla genealogów

Ponad 430 tysięcy skanów ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu czeka na genealogów na portalu Szukajwarchiwach. Wykaz będzie na bieżąco aktualizowany, na dodanie czeka kolejnych 80 tysięcy skanów.   

Materiały archiwalne digitalizuje się w dwojakim celu: aby je zabezpieczyć przed zniszczeniem, a także aby je upowszechnić m.in. przez Internet., na przykład na stronie Archiwum Państwowego w Kaliszu. 430 tysięcy skanów 3485 ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego zostało opublikowanych w marcu i kwietniu. Wykaz ten będzie na bieżąco aktualizowany. Dodatkowe 80 tysięcy skanów (346 ksiąg) czeka na swoją kolej i na razie dostępne są w pracowni naukowej placówki. 

- Pozostałe 4 tysiece ksiąg będzie sukcesywnie skanowanych i publikowanych w internecie. Musimy jednak pamiętać, że digitalizacja to skomplikowany proces składający się z kilku etapów. Rozpoczynają ją czynności przygotowawcze: przeglądanie kartka po kartce ksiąg przeznaczonych do cyfryzacji, nanoszenie ewentualnych poprawek w numeracji stron, a w przypadku zniszczonych ksiąg żmudna i pracochłonna konserwacja. Najpierw skanuje się dokumenty w nieskompresowanym formacie TIFF -  tzw. plik wzorcowy, który najlepiej odwzorowuje oryginał, ale który jest też duży objętościowo, a następnie sporządza się plik użytkowy zaopatrzony w znak wodny Archiwum, a przeznaczony do powszechnego udostępniania. Plik wzorcowy i użytkowy przesyła się z kolei do Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, które prowadzi Centralne Repozytorium Cyfrowe oraz portal Szukajwarchiwach - informuje Grażyna Schlender, dyrektorka Archiwum  Państwowego w Kaliszu. 

Wszystko to powoduje, że digitalizacja jest procesem dość długotrwałym, już choćby z tego powodu, że NAC jest jeden, a archiwów państwowych 37, a samo kopiowanie plików wzorcowych z dysków przenośnych na serwer NAC może trwać i kilka dni. Do tego dochodzi opracowanie i aktualizacja ewidencji digitalizowanych archiwaliów, gdyż skany trzeba „podczepić” do konkretnej jednostki (księgi).

Wprowadziła: Karina Zachara, fot. Archiwum Państwowe  w Kaliszu 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity