środa, 25.04.2018 | Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla
Łódź Calisia z teatrem
Strona główna >> Dla mieszkańców >> Aktualnosci >> Miejski System Informacji Przestrzennej

Miejski System Informacji Przestrzennej

Dobiegają końca prace nad uruchomieniem Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Ma on być kopalnią wiedzy o mieście i ogromnym ułatwieniem dla urzędników, potencjalnych inwestorów i mieszkańców.

System ma być swoistą hurtownią danych – miejscem integracji danych znajdujących się w wydziałach oraz jednostkach urzędu. Dane te wykorzystywane będą zarówno przez pracowników urzędu, jak również przez mieszkańców Kalisza oraz wszystkich posiadających dostęp do Internetu. System ma za zadanie wspomagać zarządzanie miastem i realizować zadania związane z rozwojem miasta m.in. poprzez narzędzia wspomagające pozyskiwanie potencjalnych inwestorów. W ramach systemu miasto wzbogaciło się również o wszechstronne narzędzie analityczne, jakim jest ortofotomapa, czyli fotogrametryczne zobrazowanie miasta wykonane z nalotów lotniczych.

Umowa na wykonanie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej podpisana została rok temu, a już niebawem system zostanie udostępniony społeczeństwu. Obecnie trwają szkolenia dla pracowników Urzędu Miejskiego z zakresu jego obsługi. Narzędzie to znacząco usprawni bowiem zarządzanie miastem.

- Jak pokazuje praktyka i stosowne badania, 80% decyzji dotyczących zarządzania miastem podejmowanych jest na podstawie informacji przestrzennych. Bez informacji przestrzennych administracja publiczna nie może więc sprawnie i efektywnie funkcjonować. Decyzje podejmowane podczas realizacji zadań samorządu bardzo często wymagają zestawienia ze sobą danych, które tradycyjnie przedstawiane były na różnych mapach, w różnych tabelach, rejestrach, arkuszach. Jak bardzo ułatwia prace możliwość dokonania z jednego miejsca analizy wielu danych, nie trzeba nikogo przekonywać. System, poprzez jedno proste zapytanie, kojarzy tak z pozoru odległe informacje jak działka, dane z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, informacje o klimacie akustycznym, dane własnościowe i wiele innych. Dane dotychczas rozproszone po wielu wydziałach dziś są zintegrowane w jednym miejscu, co z pewnością ułatwi i przyspieszy wykonywanie codziennych działań, podejmowanie decyzji, zapobieganie i ograniczanie ryzyk oraz rozwiązywanie problemów – zachwala Miejski System Informacji Przestrzennej prezydent Janusz Pęcherz.

Z wprowadzenia systemu cieszyć się będą również inwestorzy. Udostępnia on bowiem dane geodezyjne: zbiór danych ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenu, zbiór danych obiektów topograficznych, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, opracowaną w ramach realizowanego systemu mapę akustyczną, czyli mapę obrazująca tzw. klimat akustyczny miasta Kalisza.

Kaliszanie oraz wszyscy użytkownicy Internetu zyskają dostęp do tych samych danych co urzędnik. Informacja dostępna dotychczas w Urzędzie w prosty sposób staje się informacją powszechną, dostępną dla każdego z dowolnego miejsca. System nie oddala jednak mieszkańca od urzędu. Wręcz przeciwnie. Zaoszczędza zainteresowanemu czas, jaki musiałby poświęcić, by pozyskać niezbędne informacje.

Obecnie trwają ostatnie prace testowe nad udostępnieniem systemu w sieci internetowej. Przewidywany termin udostępnienia go mieszkańcom to połowa maja.

Tekst i zdjęcie: Juliusz Kowalczyk

 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity