poniedziałek, 24.11.2014 | Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Panorama domy
Strona główna >> Dla mieszkańców >> Aktualnosci >> Miejski System Informacji Przestrzennej

Miejski System Informacji Przestrzennej

Dobiegają końca prace nad uruchomieniem Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Ma on być kopalnią wiedzy o mieście i ogromnym ułatwieniem dla urzędników, potencjalnych inwestorów i mieszkańców.

System ma być swoistą hurtownią danych – miejscem integracji danych znajdujących się w wydziałach oraz jednostkach urzędu. Dane te wykorzystywane będą zarówno przez pracowników urzędu, jak również przez mieszkańców Kalisza oraz wszystkich posiadających dostęp do Internetu. System ma za zadanie wspomagać zarządzanie miastem i realizować zadania związane z rozwojem miasta m.in. poprzez narzędzia wspomagające pozyskiwanie potencjalnych inwestorów. W ramach systemu miasto wzbogaciło się również o wszechstronne narzędzie analityczne, jakim jest ortofotomapa, czyli fotogrametryczne zobrazowanie miasta wykonane z nalotów lotniczych.

Umowa na wykonanie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej podpisana została rok temu, a już niebawem system zostanie udostępniony społeczeństwu. Obecnie trwają szkolenia dla pracowników Urzędu Miejskiego z zakresu jego obsługi. Narzędzie to znacząco usprawni bowiem zarządzanie miastem.

- Jak pokazuje praktyka i stosowne badania, 80% decyzji dotyczących zarządzania miastem podejmowanych jest na podstawie informacji przestrzennych. Bez informacji przestrzennych administracja publiczna nie może więc sprawnie i efektywnie funkcjonować. Decyzje podejmowane podczas realizacji zadań samorządu bardzo często wymagają zestawienia ze sobą danych, które tradycyjnie przedstawiane były na różnych mapach, w różnych tabelach, rejestrach, arkuszach. Jak bardzo ułatwia prace możliwość dokonania z jednego miejsca analizy wielu danych, nie trzeba nikogo przekonywać. System, poprzez jedno proste zapytanie, kojarzy tak z pozoru odległe informacje jak działka, dane z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, informacje o klimacie akustycznym, dane własnościowe i wiele innych. Dane dotychczas rozproszone po wielu wydziałach dziś są zintegrowane w jednym miejscu, co z pewnością ułatwi i przyspieszy wykonywanie codziennych działań, podejmowanie decyzji, zapobieganie i ograniczanie ryzyk oraz rozwiązywanie problemów – zachwala Miejski System Informacji Przestrzennej prezydent Janusz Pęcherz.

Z wprowadzenia systemu cieszyć się będą również inwestorzy. Udostępnia on bowiem dane geodezyjne: zbiór danych ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenu, zbiór danych obiektów topograficznych, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, opracowaną w ramach realizowanego systemu mapę akustyczną, czyli mapę obrazująca tzw. klimat akustyczny miasta Kalisza.

Kaliszanie oraz wszyscy użytkownicy Internetu zyskają dostęp do tych samych danych co urzędnik. Informacja dostępna dotychczas w Urzędzie w prosty sposób staje się informacją powszechną, dostępną dla każdego z dowolnego miejsca. System nie oddala jednak mieszkańca od urzędu. Wręcz przeciwnie. Zaoszczędza zainteresowanemu czas, jaki musiałby poświęcić, by pozyskać niezbędne informacje.

Obecnie trwają ostatnie prace testowe nad udostępnieniem systemu w sieci internetowej. Przewidywany termin udostępnienia go mieszkańcom to połowa maja.

Tekst i zdjęcie: Juliusz Kowalczyk