wtorek, 26.09.2017 | Imieniny: Wawrzynca, Kosmy, Damiana

Panorama Prosna
Strona główna >> Dla mieszkańców >> Aktualnosci >> Porwiemy księżyc w La Louviere

Porwiemy księżyc w La Louviere

Belgijskie miasto La Louvière zaprosiło Kalisz do udziału w niezwykłym widowisku – wielkiej ulicznej operze. Impreza będzie jednym z wydarzeń kulturalnych zaplanowanych przez La Louvière jako partnera Mons – miasta wybranego przez Unię Europejską na Europejską Stolicę Kultury w 2015 r. Omówieniu szczegółów tego wyjątkowego projektu służy wizyta, jaką nasi belgiscy partnerzy rozpoczęli dziś w Kaliszu.

"Porwać księżyc" to tytuł opery ulicznej, która co trzy lata wystawiana jest w belgijskim La Louviere. Jej główny bohater, Sancho, porywa księżyc, co symbolizuje pokonywanie przeszkód, sięganie po marzenia i dokonywanie rzeczy niemożliwych.  W tym imponującym widowisku ulicznym uczestniczą mieszkańcy La Louviere. Do kolejnej edycji, w roku 2015 belgijskie miasto postanowiło zaprosić wszystkie swoje miasta partnerskie, a wśród nich także Kalisz. Każde miasto lub region wskaże symbolizującą je postać. Potem zostanie wykonana gigantyczna kukła, która pojawi się w spektaklu obok głównego bohatera - Sancho. W związku z tym około 10 mieszkańców Kalisza będzie także bezpośrednio uczestniczyć w tym przedstawieniu.

Dziś przedstawiciele  La Louviere spotkali się z prezydentem Januszem Pęcherzem, by dokładniej przedstawić projekt wydarzenia. W skład kilkuosobowej delegacji wchodzą: Philippe Neus - odpowiedzialny za promocję miasta, Melanie Dumoulin, animatorka Regionalnego Centrum Kultury, Catherine Paradis - koordynator projektu oraz Michał Janowski, tłumacz.

- To dla naszego miasta duże wyzwanie, ale oczywiście przyjmujemy zaproszenie - zapewnił gości Janusz Pęcherz.

Pierwsze rozmowy na temat współpracy przy tworzeniu ulicznego widowiska miały miejsce w zeszłym roku podczas marcowej wizyty prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza w La Louvière, w ramach obchodów 15-lecia współpracy partnerskiej obu miast. Wtedy to burmistrzr Jacques Gobert zaproponował naszemu miastu udział w projekcie Décrocher la Lune (tł. Porwać księżyc) – operze ulicznej, która będzie jednym z wydarzeń kulturalnych zaplanowanych przez La Louvière jako partnera Mons – miasta wybranego przez Unię Europejską na Europejską Stolicę Kultury w 2015 r. W ten sposób Kalisz będzie miał swój wyjątkowy wkład kulturalny i promocyjny w te wspólne europejskie obchody.

Kukła Sancho na widowisku ulicznym Décrocher la Lune.

Décrocher la Lune to wspaniałe widowisko uliczne z udziałem mieszkańców miasta, którego reżyserem jest światowej sławy Franco Dragone, znany ze swej wieloletniej współpracy z cyrkiem Cirque du Soleil i Celine Dion, autor ceremonii otwarcia Euro 2000, od dzieciństwa związany z La Louvière.

Głównym bohaterem przedstawienia jest olbrzymia, czterometrowa kukła o imieniu Sancho, która wspina się na szczyt wieży kościelnej, by zdjąć znajdujący się na niej księżyc. Widowisko, które odbywa się w La Louvière cyklicznie co 3 lata, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i turystów i przyciąga ok.30 tysięcy widzów. Obecnie trwają rozmowy na temat możliwości retransmisji tego widowiska w telewizji belgijskiej.

Wieża, na którą wspina się Sancho, aby zdjąć księżyc.

W programie wizyty gości z Belgii, którzy zostają w Kaliszu do jutra, są też spotkania z przedstawicielami kaliskiej kultury i nauki, mi. in. z władzami i studentami Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wizyty w Centrum Kultury i Sztuki, Młodzieżowym Domu Kultury i w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Opr.  A. Tomaszewska