poniedziałek, 21.05.2018 | Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Nocny widok ze szpitala
Strona główna >> Dla mieszkańców >> Leki przeterminowane

Leki przeterminowane

W każdym gospodarstwie domowym znajduje się pewna ilość leków przeterminowanych lub niewykorzystanych do końca: tabletki, kapsułki, ampułki, syropy, roztwory, czopki, zioła, maści, żele, plastry, aerozole.  Przeterminowane i wycofane ze stosowania leki uznane są za odpady niebezpieczne (zgodnie z rozporządzenie Ministra Środowiska z 27 września 2001 roku w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 62, poz. 628)).

Zbudowane z szeregu związków chemicznych, po terminie przydatności stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia ludzi. Części składowe leków stanowią środki szkodliwe lub trucizny, które są groźne dla organizmu ludzkiego. Są też szkodliwe dla środowiska, ponieważ pomimo upływu czasu zachowują dużą aktywność biologiczną. Związki zawarte w lekach są bardzo trwałe, przedostając się do wód lub gleby potrafią je skazić na wiele lat.

Nie należy wyrzucać leków wraz ze zwykłymi odpadami ani do toalety! Ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie i do terapii potrzebne będą nowe leki lub większe ich dawki.

W wielu kaliskich aptekach i przychodniach znajdują się specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać przeterminowane i niezużyte leki. Zebrane w ten sposób zostaną zutylizowane tak, by nie zaszkodzić środowisku naturalnemu.

Wykaz aptek i  przychodni z terenu miasta Kalisza biorących udział w zbiórce przeterminowanych leków od mieszkańców w załącznku.

Załącznik: 
ZałącznikWielkość
Wykaz aptek i przychodni80.49 KB
Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity