środa, 20.06.2018 | Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny
Panorama domy
Strona główna >> Dla mieszkańców >> Osoby niepełnosprawne

Osoby niepełnosprawne

Stanowisko ds. Osób Niepełnosprawnych
Rafał Walczak
ul. Kościuszki 1a, wejście A, III p.  pok. 302  (wjazd windą)       

tel. 62 765 44 19
e-mail:  rwalczak@um.kalisz.pl

Godziny przyjęć interesantów: poniedziałek - piątek  godz. 7.30 – 14.30

INFOLINIA: 0 801 233 554

W sprawach refundacji składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych, niepełnosprawnych rolników oraz rolników zobowiązanych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za niepełnosprawnych domowników.
Infolinia funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00 i przeznaczona jest do udzielania informacji ogólnych.
 
INFOLINIA: 0 800 533 335 dla osób niepełnosprawnych
Kontakt z telefonów stacjonarnych. Wszystkie połączenia z numerem infolinii są bezpłatne. Infolinia działa od 1 sierpnia 2006 roku w ramach programu pn. ,,Ośrodki Informacji dla Osób Niepełnosprawnych”
Infolinia funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00.

PRAWO

Akty prawne dotyczące osób z niepełnosprawnością na stronie internetowej Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w zakładce: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/p,113,prawo 

ZATRUDNIENIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wszystkie informacje dotyczące osób z niepełnosprawnością mieszczą się na stronie internetowej Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w zakładce: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/p,1,zatrudnienie-osob-niepelnosprawnych

 

Zamieszczone są tam informacje dotyczące uprawnień pracownika niepełnosprawnego oraz uprawnień pracodawcy zatrudniającego osobę niepełnosprawną. Znajdują się tam również informacje odnośnie osób niepełnosprawnych podejmujących lub prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą, refundacji składek na ubezpieczenie społeczne oraz zakładów aktywności zawodowej (ZAZ) i zakładów pracy chronionej (ZPCH)

REHABILITACJA SPOŁECZNA

Wszystkie informacje dotyczące osób z niepełnosprawnością mieszczą się na stronie internetowej Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w zakładce: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/p,4,rehabilitacja-spoleczna Informacje tam zawarte dotyczą zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, warsztatów terapii zajęciowej (WTZ), turnusów rehabilitacyjnych oraz likwidacji barier.

OFERTA MEDYCZNA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

NZOZ „Calisia”, mieszczący się przy  ul. Kwiatowej 1 w Kaliszu, realizuje świadczenia w ramach umowy zawartej z NFZ z zakresu leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym osób niepełnosprawnych.

Zapisy oraz szczegółowe informacje na temat oferowanej usługi można uzyskać pod numerem telefonu:  504 014 880.

POGOTOWIE MIGOWE

Osoby niesłyszące, w ramach  „Pogotowia Migowego”, mają dostęp do tłumacza języka migowego on-line za pomocą kamerki internetowej. Bezpłatne usługi  realizuje Stowarzyszenie Rozwoju PITAGORAS w Rzeszowie.

Usługa jest świadczona w godz. od 8.00 do 16.00 za pomocą komunikatora Skype lub ooVoo.

Ponadto, osoba niesłysząca może uzyskać pomoc w swoich sprawach życiowych kontaktując się z ekspertem komunikatorem internetowym ooVoo: pitagorastv, res-gest_glusitv.pl, za pośrednictwem poczty elektronicznej: stow.pitagoras@gmail.com lub pod numerem telefonu (sms): 782 568 450.

Celem projektu jest zwiększenie dostępu osób niesłyszących do poradnictwa prawnego i obywatelskiego oraz do informacji prawnej w ramach Centrum Poradnictwa Prawnego osób niesłyszących on-line.

Strona projektu: http://glusitv.pl/prawo-pit/
Telefon: 782 568 450.

 

W Zespole Szkół nr 11 w Kaliszu została uruchomiona pierwsza w Polsce wypożyczalnia 3-kołowych rowerków rehabilitacyjnych. Bezpłatnie skorzystać z niej mogą niepełnosprawni mieszkańcy naszego miasta i rejonu - dzieci, młodzież i dorośli niepełnosprawni.

Co zrobić, gdy lokal wyborczy, w którym oddajemy głos jest niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Na 10 maja 2015 roku zarządzone zostały wybory Prezydenta RP. Wyborcy niepełnosprawni biorą w nich udział na tych samych zasadach, co inni wyborcy, ale przysługują im uprawnienia ułatwiające głosowanie.

W związku ze zmianą ustawy informujemy o nowych zasadach wydawania kart parkingowych dla osób niepelnosprawnych.

Wyborca posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne), a także wyborca, który w dniu głosowania ma ukończone 75 lat, może ustanowić pełnomocnika, który zagłosuje w jego imieniu.

Urząd Miejski w Kaliszu w związku z ogłoszeniem nowego konkursu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Samodzielni i skuteczni” zaprasza organizacje pozarządowe działające na rzecz i w imieniu osób z niepełnosprawnością do zapoznania się z treścią poniższego komunikatu.

Załącznik: 
Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity