poniedziałek, 21.05.2018 | Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Panorama domy
Strona główna >> O mieście >> Miasta partnerskie

Miasta partnerskie

mapa Europy z zaznaczonymi miastami partnerskimi KaliszaKontakty międzynarodowe

Główną ideą współpracy międzynarodowej między miastami i regionami jest integracja europejska. Wysiłki zmierzające do osiągnięcia jedności powinny uwzględniać tożsamość, kulturę, język, tradycje narodowe, historię każdej ze stron i poznawanie wartości partnera we wspólnym, europejskim domu.  Najważniejszą sprawą z tym związaną nie jest osiągnięcie natychmiastowych korzyści ekonomicznych (choć nie są one wykluczone), lecz poznawanie ludzi z różnych krajów, często osób tej samej profesji, szczególnie spotkania między młodymi ludźmi.

Tak rozumiane partnerstwo miast i regionów jest w dużej mierze filarem współpracy europejskiej w innych dziedzinach, jako że  prawdziwa integracja i efektywna współpraca na jakimkolwiek polu są niemożliwe, jeśli partnerzy nie znają się, nie znają kraju, zwyczajów i warunków życia partnera.

Kalisz stara się kontynuować swą tradycję miasta wielokulturowego, otwartego na wpływy z zewnątrz i gotowego utrzymywać stosunki z Europą wschodnią i zachodnią.

Stanowisko pracy ds. Współpracy Międzynarodowej

 

    atomaszewska@um.kalisz.pl

 

Barbara Gmerek, wiceprezydent Miasta Kalisza oraz radne: Kamila Majewska i Małgorzata Zarzycka, reprezentowały nasze miasto w Preston podczas uroczystych obchodów 70-lecia partnerstwa Preston z Almelo (Holandia). Dość intensywny program pobytu oprócz oficjalnych spotkań obejmował też spotkania robocze, które mogą przyczynić się do pozyskania nowych partnerów dla kaliskich szkół i organizacji.

W tym roku obchodzimy 20-lecie partnerstwa z La Louviere. Od 11 do 14 marca, w belgijskim mieście przebywała delegacja kaliskich samorządowców: prezydent Grzegorz Sapiński i przewodniczący rady miasta, Andrzej Plichta.

Ponad 30 prac kaliskich artystek: Ewy Ratajczyk i Bogusławy Krassowskiej-Kowalczyk wypełniło przestrzeń wystawienniczą Maxiparku w Hamm – przestrzeń dość niezwykłą, bo w gigantycznym szklanym słoniu. Wystawę zatytułowaną „Dwie drogi” otworzyły Monika Simshäuser, wiceburmistrz Hamm oraz Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza.

Członkowie Komitetu Hautmont-Kalisz odwiedzili w ostatnich dniach nasze miasto. Okazją do wizyty stał się jubileuszowy 40. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Wczoraj u prezydenta Grzegorza Sapińskiego gościli: Françoise Caille – przewodnicząca Komitetu oraz Marie-Thérèse Roumovic i Gaston Cognaut – emerytowany profesor muzyki, były dyrektor szkoły muzycznej, muzyk i członek Filharmonii Maubeuge.

W sobotę, 16 grudnia, przedstawiciele Kalisza odwiedzili partnerskie Hautmont we Francji.

Pod takim hasłem 27 listopada w Berlinie odbyła się Polsko-Niemiecka Konferencja Miast Partnerskich 2017, w której uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Przedmiotem międzynarodowej dyskusji były partycypacja obywatelska w samorządzie, ochrona klimatu i środowiska, a także problematyka polsko-niemieckich relacji.

W sobotę, tuż przed koncertem Richarda Bony prezydent Grzegorz Sapiński wyróżnił gości z Kamerunu – Jego Wysokość Wodza Wielebnego dra Ekoka Andrew Molindę i Mirosławę Etogę, konsul honorową Rzeczypospolitej Polskiej w Kamerunie oraz Macieja Klósaka tytułami Honorowego Przyjaciela Kalisza.

Wczoraj Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza oraz Cornelia Marinova, burmistrz miasta Łowecz podpisali list intencyjny, który inicjuje współpracę obu miast w oparciu o ich doświadczenia, wynikające z bogatej historii, kultury i tradycji.

W III Liceum Ogólnokształcącym odbyła się dziś sesja popularno-naukowa poświęcona postaci Stefana Szolca-Rogozińskiego z udziałem Jego Wysokości Wodza Wielebnego dr Ekoki Andrew Molindo, konsul honorowej RP Mirosławy Etogi, a także gości z miast partnerskich Kalisza: Preston, Hamm, Hautmont oraz z miasta Łowecz w Bułgarii.

Jego Wysokość Wódz Wielebny dr Ekoka Andrew Molindo, Mirosława Etoga – Konsul Honorowa RP w Kamerunie oraz Alexis Etoga – wojskowy doradca prezydenta Kamerunu gościli dziś w kaliskim Ratuszu. Znamienici goście przyjechali do naszego miasta, by uczestniczyć w podsumowaniu obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego, kaliszanina, odkrywcy Kamerunu.

Przedstawiciel Miasta Kalisza wzięli udział w Dniach Świętego Marcina, które w miniony weekend odbywały się w  słowackim Martinie.

Piłkarze z rocznika 2007 KP Calisia 14 Kalisz świetnie zaprezentowali się podczas międzynarodowego turnieju odbywającego w mieście Martin na Słowacji. Podopieczni trenera Grzegorza Zapały pokonali wszystkich turniejowych rywali i ostatecznie triumfowali w całych rozgrywkach.

Dwa interesujące dni spędzili w Erfurcie przedstawiciele naszego miasta: prezydent Grzegorz Sapiński, radny Paweł Gołębiak, Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz Agnieszka Tomaszewska, zajmująca się współpracą z miastami partnerskimi.

W przyszłym roku Kalisz i Hautmont będą świętować 60-lecie partnerstwa. Obecnie trwają rozmowy na temat obchodów jubileuszu. Prezydent Grzegorz Sapiński odwiedził francuskich przyjaciół na początku lipca, w odpowiedzi na zaproszenie burmistrza Wilmotte.

W miniony weekend w galerii Kunstkerk w Heerhugowaard zaprezentowano wystawę prac Krystyny Pachulskiej, Izabelli Symanowicz, Wiktora Jędrzejaka, Janusza Lewandowskiego i Jarosława Napory. Na sobotni wernisaż przybyli przedstawiciele władz miasta partnerskiego na czele z burmistrzem Bertem Blase.

Edyta Marciniak i Ryszard Płochocki stanęli na podium popularnego biegu w belgijskim La Louviere. W minioną niedzielę, w tej największej imprezie sportowej organizowanej z okazji święta miasta partnerskiego Kalisza, wzięło udział troje kaliskich biegaczy.  

W Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza gościł dziś chór Cantate ‘86 z Hamm.

Prace czworga artystów z Heerhugowaard złożyły się na wystawę zaprezentowaną w OKP Wieża Ciśnień w czasie Święta Miasta.

Przedstawiciele czterech partnerskich miast Kalisza: niemieckiego Hamm, słowackiego Martina, belgijskiego La Louviere oraz francuskiego Hautmont, odwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury. Towarzyszyli im Małgorzata Zarzycka i Edward Prus kaliscy radni, członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

Dwa dni chóralnego festiwalowego śpiewania czekają Kaliszan już w weekend 16 i 17 czerwca. W tych dniach odbędą się XXIV Wielkopolskie Spotkania Chóralne CARMEN SACRUM FESTIVAL 2017. Tym razem koncert główny będzie miał charakter ekumeniczny. Wśród gości znajdzie się ewangelicki chór „Cantate '86” z miasta partnerskiego Hamm pod dyrekcją Wernera Granza, a także Chór Katedry Prawosławnej Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Festiwal organizowany jest przez Towarzystwo Śpiewacze ECHO w Kaliszu, działające przy bazylice św. Józefa, a finansowany z budżetu Miasta Kalisza w ramach działań kulturalnych.

W minionym tygodniu Kalisz odwiedzili przedstawiciele naszych zaprzyjaźnionych i partnerskich miast. Delegacje z z Heerhugowaard (Holandia), Martina (Słowacja), Hamm (Niemcy), Kamieńca Podolskiego (Ukraina), Hautmont (Francja), La Louviere (Belgia) oraz Figueres (Hiszpania) przebywały w grodzie nad Prosną w dniach 7 - 11 czerwca.

Kalisz odwiedziła delegacja z miasta partnerskiego na Słowacji. Okazją do wizyty w grodzie nad Prosną był Festiwal Kuchni i Podróży.

W nocy z niedzieli na poniedziałek wróciła z Ukrainy delegacja Kalisza, która przyjęła zaproszenie władz naszego partnerskiego miasta. Okazją do spotkania było święto Kamieńca Podolskiego. Kalisz reprezentowali: wiceprezydent Barbara Gmerek, radna Małgorzata Zarzycka, wiceprzewodnicząca Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej oraz Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu ds. sztuki i współpracy międzynarodowej.

Prezydent Grzegorz Sapiński spotkał się dziś z gośćmi z Hamm, partnerskiego miasta Kalisza.

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie współpracował z Narodowym Uniwersytetem im. Iwana Ohijenki w Kamieńcu Podolskim. Deklarację w tej sprawie podpisali dziś prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan WPA UAM i prof. Sergiusz Kopyłow, rektor ukraińskiej uczelni.

Prezydent Grzegorz Sapiński odwiedził partnerskie miasto Hamm.

"Puszka Pandory" to tytuł wystawy prac twórców zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków Miasta Hamm. Dziś, w siedzibie WPA UAM odbył się wernisaż ekspozycji, która wpisuje się w obchody 25-lecia partnerstwa Kalisza i Hamm.

Ruhr Games to wyjątkowa mieszanka, na którą składają się dyscypliny olimpijskie, sporty akcji i porywające koncerty, odbywające się w Zagłębiu Ruhry. W roku 2015 przyciągnęły one ponad 100 000 widzów! Ruhr Games to Europejskie Spotkania Młodzieży (15-18.06.2017) i Europejski Obóz Młodzieżowy (11-18.06.2017). Najbliższe święto młodych odbędzie się w partnerskim Hamm.

W miniony piątek Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza i wiceprezydent Artur Kijewski spotkali się z mieszkańcami  La Louvière. Wizyta była okazją do rozmów o samorządach obu partnerskich miast oraz do wymiany doświadczeń w zakresie kultury i sportu.

Uczniowie z Gymnasium Hammonense, partnerskiej szkoły I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka spotkali się dziś z prezydentem Grzegorzem Sapińskim. Włodarz miasta opowiedział o możliwościach jakie stwarza kaliski rynek pracy.

Od 22 do 24 września na zaproszenie Międzynarodowego Klubu Hamm (I.C.H.) z wizytą w Hamm przebywała oficjalna delegacja z wiceprezydent Karoliną Pawliczak i Edwardem Prusem, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Kalisza na czele. Celem wizyty było zapoznanie się ze sposobami rozwiązywania problemów społecznych w mieście partnerskim oraz uczczenie 40-lecia istnienia Klubu. Delegacja spotkała się też z gospodarzem miasta Hamm, nadburmistrzem Thomasem Hunsteger-Petermannem.

Szczypiorniści Orlen Wisły Płock zwyciężyli w III edycji turnieju Szczypiorno Cup. Niewiele jednak zabrakło, by plany wicemistrzów Polski pokrzyżowali goście z Hamm. Po niezwykle zaciętym i emocjonującym meczu finałowym, o jego losach zdecydowały dopiero rzuty karne. Turniejową stawkę zamknęli szczypiorniści MKS-u Kalisz.

Zawodnicy i trenerzy drużyny piłki ręcznej ASV Hamm-Westfalen z partnerskiego Hamm spotkali się dziś z prezydentem Grzegorzem Sapińskim. Niemieccy sportowcy wezmą udział w tegorocznej edycji turnieju Szczypiorno Cup.

Już wkrótce w Kaliszu odbędzie się niezwykłe sportowe wydarzenie. W dniach 5 – 7 sierpnia zapraszamy do hali sportowo-widowiskowej Arena na III Turniej Szczypiorno Cup, upamiętniający powstanie piłki ręcznej w Polsce. Dziś, z udziałem prezydenta Grzegorza Sapińskiego, odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele komitetu organizacyjnego, na czele z przewodniczącym Edwardem Prusem, opowiedzieli o szczegółach turnieju. Podczas zawodów odbędzie się także akcja charytatywna na rzecz Franciszka Łysiaka, podopiecznego fundacji Bread of Life.

Młodzież z Jugendzentrum Rhyner, z Hamm oraz wychowankowie kaliskiego MDK-u spotkali się dziś z prezydentem Grzegorzem Sapińskim. Goście rozmawiali z włodarzem miasta o zabytkach, edukacji oraz o międzynarodowej współpracy.

 

Przedstawiciele Miasta Kalisza, na czele z prezydentem Grzegorzem Sapińskim, spotkali się z delegacją z miasta partnerskiego Heerhugowaard – reprezentantami  Cyber Adviseurs, firmy zajmującej się organizacją i planowaniem przestrzeni miejskiej.

Piotr Maciejewski, Ryszard Płochocki i Marek Kobyłka reprezentowali Kalisz w partnerskim mieście  La Louviere podczas podsumowania roku sportowego, w Pałacu Sportu. Gości powitał burmistrza Jaquesa Goberta. Wcześniej kaliszanie wzięli udział w tradycyjnym biegu, który odbył się w niedzielę 19 czerwca.

W minioną sobotę w Kaliskim Parku Wodnym odbył się Turniej Miast Partnerskich w bowlingu. Goście z Hamm, Preston, Kamieńca Podolskiego, La Louvière oraz Hautmont, spotkali się z przedstawicielami kaliskiego samorządu, na czele z prezydentem Grzegorzem Sapińskim, by spróbować swoich sił na kręgielni.

O uniwersalnym przesłaniu Biblii, wolności i sztuce, które nie znają granic, przyjaźni między mieszkańcami Kalisza i Hamm mówiono podczas wernisażu wystawy Otmara Alta "Obrazy biblijne". - Sztuka, która wymaga objaśnienia, staje się nudna – powiedział Otmar Alt, który z okazji wernisażu gości w naszym mieście. Artysta podziękował Miastu i WPA UAM za przygotowanie wystawy, chętnie rozmawiał z publicznością, wpisywał dedykacje do towarzyszących ekspozycji wydawnictw.

Dwie najlepsze absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu – Paulina Piekarska i Karolina Mikołajczak - zostały uhonorowane nagrodami Burmistrza Miasta Hamm.

W najbliższy piątek w Kaliszu otwarta zostanie wystawa prac niemieckiego artysty Otmara Alta „Obrazy biblijne”. Znakomity artysta plastyk zapowiedział udział w tym wydarzeniu. Wernisaż rozpocznie się w południe, w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki, w gmachu głównym Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. 

W Kaliszu przebywa grupa seniorów z partnerskiego Hamm. Niemieccy goście, wraz z członkami sekcji malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wzięli udział w m.in. wspólnym plenerze artystycznym.

Osiem kaliskich organizacji pozarządowych nawiązywało pierwsze kontakty z podobnymi organizacjami z Hamm. Nasi zachodni partnerzy przyjechali, by zapoznać się z działanością kilku kaliskich stowarzyszeń i fundacji.

W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka odbył się koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Gimnazjum Hammonense z Hamm, pod dyrekcją Alexandra Foxa, wspieranego przez Heike Jochem. Artyści przybyli z okazji 25. rocznicy partnerskiej współpracy z Kaliszem.

Od 23 do 30 kwietnia dwunastu uczniów Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu, pod opieką nauczycielek: Anny Grzybowskiej i Katarzyny Karolak, przebywało z wizytą w zaprzyjaźnionym Galilei-Gymnasium w Hamm (Niemcy). Oprócz niemieckich kolegów spotkali tam także uczniów z Liceo Scientifico Statale „Filolao” z miasta Crotone (Włochy), którzy również przyjechali do Hamm w ramach Wymiany Szkolnej. Młodzi Polacy i Włosi mieszkali w domach niemieckich kolegów.

„Tydzień braterstwa” organizowany jest dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i odbywa się w wielu miastach w Niemczech. W Hamm, pierwszy tydzień braterstwa odbył się w 1985 r. Spotkania mają na celu głębsze zrozumienie judaizmu oraz wspieranie chrześcijańsko-żydowskiego dialogu.

Grzegorz Sapiński, prezydent Miasta Kalisza i wiceprezydent Piotr Kościelny w dniach 24 - 26 listopada przebywali z wizytą w holenderskim mieście partnerskim Heerhugowaard – na zaproszenie burmistrza Hana ter Heegde. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki miejskiej. U naszych partnerów jest ona na wysokim poziomie organizacyjnym i technologicznym, o czym niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać  się w ciągu minionych blisko 25 lat współpracy. 

Z niezwykle ciepłym przyjęciem spotkał się list skierowany przez władze samorządowe i Radę Miejską Kalisza do naszych przyjaciół z partnerskiego miasta Hautmont, tuż po tragicznych wydarzeniach w stolicy Francji. - Jesteśmy bardzo wzruszeni wyrazami współczucia i przyjaźni, za które szczerze dziękuję – pisze w liście do kaliskich samorządowców Françoise Caille, prezes Komitetu Hautmont-Kalisz.

Delegacja kaliskich samorządowców, pod przewodnictwem wiceprezydenta Artura Kijewskiego, wzięła udział w obchodach  dnia patrona partnerskiego miasta Martin. Kaliszanie, wspólnie z przedstawicielami  zaprzyjaźnionych ośrodków z:  Holandii, Niemiec, Węgier, Czech, Słowenii, wzięli udział w pokojowej manifestacji. W program uroczystości wpisane zostały również obchody 25- lecia współpracy Martina z Hoogeveen.

Trwa wizyta grupy gości z partnerskiego Hamm. Wczoraj niemieccy przyjaciele Kalisza odwiedzili m.in. prezydenta Grzegorza Sapińskiego.

Przedstawiciele Kalisza aktywnie działający na rzecz partnerskiej współpracy pomiędzy naszym miastem i La Louviere gościli dziś w gabinecie prezydenta Grzegorza Sapińskiego. Edward Janowski, Michał Janowski i Piotr Maciejewski zostali odznaczeni tytułami Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza.

W sobotni wieczór kaliski Pianista porwał Księżyc w La Louviere. A wszystko w ramach opery ulicznej „Décrocher la Lune”, popularnego przedsięwzięcia artystycznego naszych belgijskiej przyjaciół, do którego po raz pierwszy zostali zaproszeni kaliszanie. Głównymi bohaterami spektaklu były gigantyczne kukły. Najważniejsza z nich to Sancho, który za każdym razem, w kulminacyjnym momencie, wspina się po drabinie, by zdjąć z nieba Księżyc, co symbolizuje dążenie do spełnienia najskrytszych i najśmielszych marzeń. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczył  Grzegorz Sapiński prezydent Kalisza.

W poniedziałek, 7 września w galerii handlowej Allee-Center w partnerskim mieście Kalisza - Hamm rozpoczęły się obchody tygodnia pod nazwą „Witamy w Hamm”.

Ryszard Płochocki był najlepszy ze startujących w biegu na 11 kilometrów w belgijskim La Louviere. Kalisz, na święcie partnerskiewgo miasta, reprezentowało w sumie trzech sportowców.

„Pozwólmy tańczyć kolorom” - pod takim hasłem odbywał się  w dniach 28 maja – 2 czerwca w mieście partnerskim Hamm plener malarski, w którym brali udział przedstawiciele sekcji malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Prezydent Grzegorz Sapiński spotkał się dziś z uczniami Gimnazjum nr 9 oraz ich przyjaciólmi z partnerskiego miasta - Preston. Wspólnie rozmawiano o różnicach i podobieństwach między kulturą angielską i polską.

 

 

Czworo przedstawicieli Międzynarodowego Klubu I.C.H z naszego partnerskiego miasta Hamm w Niemczech odwiedziło Grzegorza Sapińskiego, prezydenta Miasta Kalisza.

Tygodniową, roboczą wizytę w Kaliszu rozpoczęła dwuosobowa delegacja ukraińskich samorządowców:  Wasyl Ołeksandrowicz Sukacz , zastępca mera Kamieńca Podolskiego i Oleh Wiaczesławowicz Zontow –  pełniący obowiązki mera i sekretarz Rady Miejskiej Sławiańska. Pobyt jest częścią realizowanego w latach 2014-2015 projektu wsparcia reform samorządowych na Ukrainie.

Dorotka reprezentować będzie nasze miasto w wielkiej ulicznej operze, którą organizuje La Louviere, belgijski partner Kalisza. Zadecydowali o tym w głosowaniu sami mieszkańcy, którzy oddali na nią więcej głosów, niż na Pianistę.

Belgijskie miasto La Louvière zaprosiło Kalisz do udziału w niezwykłym widowisku – wielkiej ulicznej operze. Impreza będzie jednym z wydarzeń kulturalnych zaplanowanych przez La Louvière jako partnera Mons – miasta wybranego przez Unię Europejską na Europejską Stolicę Kultury w 2015 r.

Trzydniowy pobyt przedstawicieli Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja” w Hamm był znakomitą okazją dla wymiany doświadczeń. Kaliszanie rozmawiali z gospodarzami przede wszystkim o stosowanych w Niemczech metodach walki z autyzmem.

Uczniowie Gimnazjum nr 9 w Kaliszu spędzili tydzień w Our Lady’s Catholic High School, partnerskiej szkole w angielskim Preston. Pobyt, będący częścią projektu „Friendship” był okazją do rozwijania umiejętności językowych, poznawania historii, tradycji i kultury Anglii oraz zawierania nowych przyjaźni. W maju młodzież z Preston odwiedzi Kalisz.

Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM gościł w niemieckim Hamm – partnerskim mieście Kalisza. Występy kaliskich muzyków uświetniły uroczystości związane z setną rocznicą zburzenia naszego miasta.

Uczniowie i nauczyciele z holenderskiego Zernike Colage oraz z Obchodnej Akademii z partnerskiego miasta Martin na Słowacji odwiedzili Kalisz w ramach wymiany międzynarodowej. Goście przybyli do grodu nad Prosną na zaproszenie dyrekcji III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu nawiązał współpracę z niemiecką szkołą   Oberstufenzentrum Elbe-Elster Elsterwerda, mającą swą siedzibę w mieście Herzberg. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu COMENIUS.

Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu wzięli udział w Międzynarodowym Projekcie ERASMUS+. W dniach 22–28 września wyjechali do Hamm – partnerskiego miasta Kalisza, by wspólnie z rówieśnikami z Niemiec, Grecji i Turcji brać udział w różnorodnych przedsięwzięciach kulturalno-edukacyjnych.

Młodzież z Hamm – partnerskiego miasta Kalisza gościła w grodzie nad Prosną. Uczniowie gimnazjum Hammonense, w ramach międzynarodowej wymiany  i dwudziestoletniej współpracy między placówkami, spotkali się z przyjaciółmi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. Szesnastoosobowa delegacja z Niemiec zawitała także do ratusza.

Kalisz aktywnie prezentuje swoje walory gospodarcze, turystyczne i kulturalne w kraju i zagranicą. Minione dwa tygodnie były szczególnie ważne dla grodu nad Prosną. Przedstawiciele naszego miasta, podczas wizyt u europejskich partnerów, uczestniczyli  w szeregu spotkań zarówno pielęgnujących wzajemną współpracę, jak i przygotowujących do udziału w przyszłych projektach.

Przedstawiciele kaliskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościli w Hamm. Podczas wizyty w partnerskim mieście dyskutowano o historii naszego regionu i obchodach setnej rocznicy zburzenia Kalisza.

Przedstawiciele  Internationaler Club Hamm – z partnerskiego miasta Kalisza, gościli w grodzie nad Prosną. Wizyta osiemnastoosobowej delegacji była jednym z elementów podróży po Polsce. Wyprawa opatrzona tytułem „Po śladach wspólnot żydowskich” obejmowała także zwiedzanie Wrocławia i Warszawy.

Blisko tysiąc osób odwiedziło stoisko promocyjne Miasta Kalisza podczas święta Walonii w La Louviere. Delegacja z grodu nad Prosną gościła w Belgii w miniony weekend, 20 września, na zaproszenie burmistrza Jacquesa Goberta. Nasze miasto prezentowało swoją ofertę podczas corocznego jarmarku rzemieślników.

Janusz Pęcherz, prezydent Miasta Kalisza i Ala Savin, wiceburmistrz Miasta Orhei leżącego w Republice Mołdawii, podczas czwartkowej konferencji prasowej, podpisali list intencyjny wyrażający gotowość do współpracy przy realizowaniu projektów europejskich. Ważnym punktem spotkania było omówienie programu „Sztafeta PL – MD Umacniamy Demokrację” - realizowanego wspólnie przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” i stowarzyszenie "Civis" z Mołdawii.

Dwutygodniowe wakacje w Hautmont spędziło pięcioro wychowanków kaliskiego Domu Dziecka. Wypoczynek u naszych francuskich partnerów to kolejny przejaw świetnie układającej się współpracy ze Stowarzyszeniem Hautmont-Kalisz. Dziś o swoich wrażeniach z pobytu dzieciaki podzieliły się z prezydentem miasta.

Pięcioro wychowanków Domu Dziecka w Kaliszu wyjechało na dwutygodniowe wakacje do Hautmont. Wypoczynek u naszych francuskich partnerów to kolejny przejaw świetnie układającej się współpracy ze Stowarzyszeniem Hautmont-Kalisz.

O nowych wspólnych projektach Kalisza i Martina rozmawiali przedstawiciele naszego miasta podczas kilkudniowego pobytu na Słowacji.

Troje uczniów I Liceum Ogólnokształcącego zostało wyróżnionych nagrodami Thomasa Hunsteger-Petermann, burmistrza Hamm – partnerskiego miasta Kalisza.

Siedmioosobowa delegacja z partnerskiego Hamm uczestniczy w dzisiejszych obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wraz z uczestnikami przeszła ulicami naszego miasta do Ośrodka Księży Orionistów przy ulicy Kościuszki.

Kaliscy artyści zaprezentowali się w Hamm, mieście partnerskim Kalisza. Wystawa została przygotowana wspólnie przez czworo twórców: Bogusławę Krassowską-Kowalczyk, Janusza Kokota, Przemysława Dunaja i Macieja Guźniczaka.

Sześciuset pięćdziesięciu wystawców, jedenaście działów  tematycznych, a wśród nich Miasto Kalisz - mowa o Wystawie Turyngii, targach konsumpcyjnych, największych w Turyngii, drugich co do wielkości po targach w Lipsku.

Belgijskie miasto La Louvière zaprosiło Kalisz do udziału w niezwykłym widowisku – wielkiej ulicznej operze. Impreza będzie jednym z wydarzeń kulturalnych zaplanowanych przez La Louvière jako partnera Mons – miasta wybranego przez Unię Europejską na Europejską Stolicę Kultury w 2015 r. Omówieniu szczegółów tego wyjątkowego projektu służy wizyta, jaką nasi belgiscy partnerzy rozpoczęli dziś w Kaliszu.

W tym roku mija  30 lat od zawarcia umowy partnerskiej Kalisza z Erfurtem. Przed kilku dniami  otrzymaliśmy od Miasta Erfurt propozycję uczestnictwa w targach Wystawa Turyngii, które odbędą się w tym mieście w dniach 8.03. - 16.03.2014 r. Propozycja adresowana jest nie tylko do Kalisza jako miasta ale i do firm kaliskich, dla których warunki oferty są szczególnie korzystne.

W ubiegłym tygodniu zakończyła się, trwająca od pierwszych dni listopada w holenderskim, zaprzyjaźnionym z Kaliszem mieście Heerhugowaard, wystawa pasteli Jolanty Wdowczyk, zatytułowana „Koty w ratuszu”.

Grupa uczniów z niemieckiego Galilei Gymnasium (Hamm) odwiedziła niedawno swoich polskich kolegów. Było to kolejne spotkanie uczniów z Hamm i z kaliskiego Zespołu Szkół Nr 9.

Pierwszą nagrodę w kategorii fotografii odebrały kaliskie artystki, Beata Sobczyk i Jolanta Wdowczyk. Ich fotografie i rzeźby znalazły się wśród innych prac, prezentowanych podczas wystawy Art-Expo w Hautmont.  Tematem przewodnim tegorocznego wernisażu była woda.

Szczególny charakter miało ślubowanie i pasowanie na ucznia pierwszej klasy w Szkole Podstawowej nr 11. Gośćmi honorowymi uroczystości byli uczniowie i nauczyciele z  Heerhugowaard. Holendrzy przekazali uczniom "Jedenastki" makietę kolejki elektrycznej.

Piękny, duży i ekologiczny plac zabaw powstaje na terenie kaliskiego Donu Życia przy ul. Gajowej. Zaprojektowali go, wykonali, a teraz montują nastolatkowie z Trinitas College, z partnerskiego miasta Heerhugowaard, pod opieką nauczyciela Holgera Wesseliusa i  Cora de Jonga.  

O efektach dotychczasowej i poszerzaniu przyszłej współpracy partnerskiej dyskutowali podczas spotkania w ratuszu prezydent Janusz Pęcherz i przebywający z wizytą w Kaliszu Andreas Bausewein, nadburmistrz Erfurtu. Sporo miejsca poświęcono m.in. tematowi rewitalizacji śródmieścia – przedsięwzięciu, które Kalisz ma dopiero przed sobą, a Erfurt już zrealizował i to z dużym powodzeniem.

O niedawnej wizycie delegacji z Hautmont już wspominaliśmy, jednak warto podkreślić rozmiar pomocy i serce, które okazali goście, w większości drugie pokolenie Polaków we Francji. I nie jest to gest jednorazowy, ale systematyczne działanie, na które część środków dopłaca miasto, a część pozyskują członkowie komitetu Hautomnt - Kalisz, organizując różne przedsięwzięcia, sprzedając polskie wyroby.

Z wizytą w naszym mieście przebywa Andreas Bausewein, nadburmistrz Erfurtu – partnerskiego miasta Kalisza. Rankiem spotkał się z wiceprezydentem Danielem Sztanderą i zwiedził wieżę ratuszową. W dalszej części dnia obejrzy najważniejsze realizowane obecnie miejskie inwestycje.

Czternastoosobowa delegacja z zaprzyjaźnionego Hautmont spotkała się w piątkowe popołudnie z prezydentem Januszem Pęcherzem i przedstawicielami mediów.

Zabawki, odzież, kosmetyki i szkolne przybory trafiły dziś do podopiecznych kaliskiego Domu Dziecka. Prezenty przywieźli ze sobą członkowie delegacji z francuskiego miasta Hautnont, z którym Kalisz świętuje w tym roku 55-lecie partnerstwa.

Delegacja kaliskich samorządowców reprezentowała miasto podczas uroczystych obchodów Święta Miasta Martin. Bogaty program kulturalny, spotkania i rozmowy ze słowackimi partnerami były kolejnym krokiem w pogłębianiu trwającej już ponad 15 lat współpracy.

Wystawę fotografii 3D przedstawiającą Kalisz i jego miasta partnerskie można oglądać przed ratuszem. Do oglądania zdjęć potrzebne są specjalne okulary, który można wypożyczyć w ratuszu.

W najbliższy weekend rozpocznie się realizacja projektu "Witamy w krainie błękitu – Unia Europejska". Projekt otrzymał wsparcie z Programu Europa dla Obywateli Unii Europejskiej. Dzięki temu podczas tegorocznego Święta Miasta kaliszanie i ich goście z kilku krajów razem będą uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach.

U uczniów z Gimnazjum nr 7 goszczą ich rówieśnicy z Heerhugowaard – miasta partnerskiego Kalisza. Młodzi Holendrzy i Polacy spotkali się dzisiaj z prezydentem Januszem Pęcherzem.

Specjały kuchni polskiej,  japońskiej, tureckiej, bułgarskiej, ukraińskiej oraz litewskiej, muzyka i taniec, występy i koncerty, rękodzieło i zakątek literacki oraz atrakcje dla najmłodszych, a wszystko to na terenie pięknego Parku Miejskiego - tegoroczny Kaliski Festiwal Smaków zapowiada się bardzo apetycznie.

Nauka połączona z praktykami dla młodych osób bez zawodu lub praca dla osób wykwalifikowanych, ale nie mogących  znaleźć zatrudnienia - to oferta jaką złożyli Kaliszowi partnerzy z Erfurtu. O założeniach wspólnego projektu goście z Niemiec rozmawilai wczoraj w ratuszu z przedstawicielami władz miasta i Urzędu Pracy.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity