niedziela, 20.08.2017 | Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobieslawa

Kalisz

Młode duchem najstarsze miasto w Polsce
Panorama Prosna
Strona główna >> O mieście >> Miasta partnerskie

Miasta partnerskie

mapa Europy z zaznaczonymi miastami partnerskimi KaliszaKontakty międzynarodowe

Główną ideą współpracy międzynarodowej między miastami i regionami jest integracja europejska. Wysiłki zmierzające do osiągnięcia jedności powinny uwzględniać tożsamość, kulturę, język, tradycje narodowe, historię każdej ze stron i poznawanie wartości partnera we wspólnym, europejskim domu.  Najważniejszą sprawą z tym związaną nie jest osiągnięcie natychmiastowych korzyści ekonomicznych (choć nie są one wykluczone), lecz poznawanie ludzi z różnych krajów, często osób tej samej profesji, szczególnie spotkania między młodymi ludźmi.

Tak rozumiane partnerstwo miast i regionów jest w dużej mierze filarem współpracy europejskiej w innych dziedzinach, jako że  prawdziwa integracja i efektywna współpraca na jakimkolwiek polu są niemożliwe, jeśli partnerzy nie znają się, nie znają kraju, zwyczajów i warunków życia partnera.

Kalisz stara się kontynuować swą tradycję miasta wielokulturowego, otwartego na wpływy z zewnątrz i gotowego utrzymywać stosunki z Europą wschodnią i zachodnią.

Stanowisko pracy ds. Współpracy Międzynarodowej

 

    atomaszewska@um.kalisz.pl

 

Nauka połączona z praktykami dla młodych osób bez zawodu lub praca dla osób wykwalifikowanych, ale nie mogących  znaleźć zatrudnienia - to oferta jaką złożyli Kaliszowi partnerzy z Erfurtu. O założeniach wspólnego projektu goście z Niemiec rozmawilai wczoraj w ratuszu z przedstawicielami władz miasta i Urzędu Pracy.

U uczniów z Gimnazjum nr 7 goszczą ich rówieśnicy z Heerhugowaard – miasta partnerskiego Kalisza. Młodzi Holendrzy i Polacy spotkali się dzisiaj z prezydentem Januszem Pęcherzem.

Wystawę fotografii 3D przedstawiającą Kalisz i jego miasta partnerskie można oglądać przed ratuszem. Do oglądania zdjęć potrzebne są specjalne okulary, który można wypożyczyć w ratuszu.

Delegacja kaliskich samorządowców reprezentowała miasto podczas uroczystych obchodów Święta Miasta Martin. Bogaty program kulturalny, spotkania i rozmowy ze słowackimi partnerami były kolejnym krokiem w pogłębianiu trwającej już ponad 15 lat współpracy.

Zabawki, odzież, kosmetyki i szkolne przybory trafiły dziś do podopiecznych kaliskiego Domu Dziecka. Prezenty przywieźli ze sobą członkowie delegacji z francuskiego miasta Hautnont, z którym Kalisz świętuje w tym roku 55-lecie partnerstwa.

Czternastoosobowa delegacja z zaprzyjaźnionego Hautmont spotkała się w piątkowe popołudnie z prezydentem Januszem Pęcherzem i przedstawicielami mediów.

O niedawnej wizycie delegacji z Hautmont już wspominaliśmy, jednak warto podkreślić rozmiar pomocy i serce, które okazali goście, w większości drugie pokolenie Polaków we Francji. I nie jest to gest jednorazowy, ale systematyczne działanie, na które część środków dopłaca miasto, a część pozyskują członkowie komitetu Hautomnt - Kalisz, organizując różne przedsięwzięcia, sprzedając polskie wyroby.

Piękny, duży i ekologiczny plac zabaw powstaje na terenie kaliskiego Donu Życia przy ul. Gajowej. Zaprojektowali go, wykonali, a teraz montują nastolatkowie z Trinitas College, z partnerskiego miasta Heerhugowaard, pod opieką nauczyciela Holgera Wesseliusa i  Cora de Jonga.  

Grupa uczniów z niemieckiego Galilei Gymnasium (Hamm) odwiedziła niedawno swoich polskich kolegów. Było to kolejne spotkanie uczniów z Hamm i z kaliskiego Zespołu Szkół Nr 9.

Kaliscy artyści zaprezentowali się w Hamm, mieście partnerskim Kalisza. Wystawa została przygotowana wspólnie przez czworo twórców: Bogusławę Krassowską-Kowalczyk, Janusza Kokota, Przemysława Dunaja i Macieja Guźniczaka.

Siedmioosobowa delegacja z partnerskiego Hamm uczestniczy w dzisiejszych obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wraz z uczestnikami przeszła ulicami naszego miasta do Ośrodka Księży Orionistów przy ulicy Kościuszki.

Troje uczniów I Liceum Ogólnokształcącego zostało wyróżnionych nagrodami Thomasa Hunsteger-Petermann, burmistrza Hamm – partnerskiego miasta Kalisza.

O nowych wspólnych projektach Kalisza i Martina rozmawiali przedstawiciele naszego miasta podczas kilkudniowego pobytu na Słowacji.

Janusz Pęcherz, prezydent Miasta Kalisza i Ala Savin, wiceburmistrz Miasta Orhei leżącego w Republice Mołdawii, podczas czwartkowej konferencji prasowej, podpisali list intencyjny wyrażający gotowość do współpracy przy realizowaniu projektów europejskich. Ważnym punktem spotkania było omówienie programu „Sztafeta PL – MD Umacniamy Demokrację” - realizowanego wspólnie przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” i stowarzyszenie "Civis" z Mołdawii.

Blisko tysiąc osób odwiedziło stoisko promocyjne Miasta Kalisza podczas święta Walonii w La Louviere. Delegacja z grodu nad Prosną gościła w Belgii w miniony weekend, 20 września, na zaproszenie burmistrza Jacquesa Goberta. Nasze miasto prezentowało swoją ofertę podczas corocznego jarmarku rzemieślników.

Przedstawiciele  Internationaler Club Hamm – z partnerskiego miasta Kalisza, gościli w grodzie nad Prosną. Wizyta osiemnastoosobowej delegacji była jednym z elementów podróży po Polsce. Wyprawa opatrzona tytułem „Po śladach wspólnot żydowskich” obejmowała także zwiedzanie Wrocławia i Warszawy.

Przedstawiciele kaliskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościli w Hamm. Podczas wizyty w partnerskim mieście dyskutowano o historii naszego regionu i obchodach setnej rocznicy zburzenia Kalisza.

Młodzież z Hamm – partnerskiego miasta Kalisza gościła w grodzie nad Prosną. Uczniowie gimnazjum Hammonense, w ramach międzynarodowej wymiany  i dwudziestoletniej współpracy między placówkami, spotkali się z przyjaciółmi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. Szesnastoosobowa delegacja z Niemiec zawitała także do ratusza.

Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu wzięli udział w Międzynarodowym Projekcie ERASMUS+. W dniach 22–28 września wyjechali do Hamm – partnerskiego miasta Kalisza, by wspólnie z rówieśnikami z Niemiec, Grecji i Turcji brać udział w różnorodnych przedsięwzięciach kulturalno-edukacyjnych.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu nawiązał współpracę z niemiecką szkołą   Oberstufenzentrum Elbe-Elster Elsterwerda, mającą swą siedzibę w mieście Herzberg. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu COMENIUS.

Uczniowie i nauczyciele z holenderskiego Zernike Colage oraz z Obchodnej Akademii z partnerskiego miasta Martin na Słowacji odwiedzili Kalisz w ramach wymiany międzynarodowej. Goście przybyli do grodu nad Prosną na zaproszenie dyrekcji III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. 

Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM gościł w niemieckim Hamm – partnerskim mieście Kalisza. Występy kaliskich muzyków uświetniły uroczystości związane z setną rocznicą zburzenia naszego miasta.

Uczniowie Gimnazjum nr 9 w Kaliszu spędzili tydzień w Our Lady’s Catholic High School, partnerskiej szkole w angielskim Preston. Pobyt, będący częścią projektu „Friendship” był okazją do rozwijania umiejętności językowych, poznawania historii, tradycji i kultury Anglii oraz zawierania nowych przyjaźni. W maju młodzież z Preston odwiedzi Kalisz.

Trzydniowy pobyt przedstawicieli Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja” w Hamm był znakomitą okazją dla wymiany doświadczeń. Kaliszanie rozmawiali z gospodarzami przede wszystkim o stosowanych w Niemczech metodach walki z autyzmem.

Czworo przedstawicieli Międzynarodowego Klubu I.C.H z naszego partnerskiego miasta Hamm w Niemczech odwiedziło Grzegorza Sapińskiego, prezydenta Miasta Kalisza.

„Pozwólmy tańczyć kolorom” - pod takim hasłem odbywał się  w dniach 28 maja – 2 czerwca w mieście partnerskim Hamm plener malarski, w którym brali udział przedstawiciele sekcji malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W poniedziałek, 7 września w galerii handlowej Allee-Center w partnerskim mieście Kalisza - Hamm rozpoczęły się obchody tygodnia pod nazwą „Witamy w Hamm”.

Trwa wizyta grupy gości z partnerskiego Hamm. Wczoraj niemieccy przyjaciele Kalisza odwiedzili m.in. prezydenta Grzegorza Sapińskiego.

Od 23 do 30 kwietnia dwunastu uczniów Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu, pod opieką nauczycielek: Anny Grzybowskiej i Katarzyny Karolak, przebywało z wizytą w zaprzyjaźnionym Galilei-Gymnasium w Hamm (Niemcy). Oprócz niemieckich kolegów spotkali tam także uczniów z Liceo Scientifico Statale „Filolao” z miasta Crotone (Włochy), którzy również przyjechali do Hamm w ramach Wymiany Szkolnej. Młodzi Polacy i Włosi mieszkali w domach niemieckich kolegów.

W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka odbył się koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Gimnazjum Hammonense z Hamm, pod dyrekcją Alexandra Foxa, wspieranego przez Heike Jochem. Artyści przybyli z okazji 25. rocznicy partnerskiej współpracy z Kaliszem.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez UM Kalisz.
Design by: coldcity